Hlavní navigace

Český Internet má méně uživatelů, než se zdá

Marek Antoš 18. 8. 2004

Existuje řada způsobů, jak dojít k počtu uživatelů českého Internetu. Nejčastěji používaným údajem je číslo, které každý měsíc přináší měření návštěvnosti iAudit a od něhož je přebírá ČTK a další média. V červenci nás tak byly na Internetu téměř čtyři miliony – realita je ale výrazně nižší. Na vině je špatná interpretace.

Existuje řada způsobů, jak dojít k počtu uživatelů českého Internetu. Nejčastěji používaným údajem je číslo, které každý měsíc přináší měření návštěvnosti iAudit a od něhož je přebírá ČTK a další média. V červenci nás tak byly na Internetu téměř čtyři miliony – realita je ale výrazně nižší. Na vině je špatná interpretace.

Těžko říci, jak to vlastně začalo. Možná byl někdo veden dobrým úmyslem českému Internetu opticky pomoci, možná je to náhoda, snad to dokonce kdosi považoval za nejčistší metodu. Ať je to jakkoliv, už od zavedení dotového měření udává iAudit počty návštěvníků bez ohledu na jejich zeměpisný původ. Týká se to jak celkových čísel, tak údajů o velikosti jednotlivých serverů – do všeho jsou započítáni i zahraniční návštěvníci. iAudit sice umí odlišit návštěvníky z českých sítí (nejen podle domény, ale i podle bloků IP adres), zobrazuje je však jen v případě explicitní volby. Běžně užívaná a zveřejňovaná čísla zahrnují přístupy odkudkoliv.

Možná se budete divit, co je na tom vlastně tak divného: návštěvník je zkrátka návštěvník, ať už se na server dívá třeba z Ulánbátaru. Zeměpisná lokalita se navíc nikdy nedá určit zcela přesně; vždy narazíte na drobné chyby, způsobené například nadnárodními společnostmi, které používají jednotnou vnitřní síť s centrální branou do Internetu. Do určité míry máte pravdu: problém je ale v interpretaci. Celkové universum návštěvníků, nasbírané na českých serverech, pak těžko můžete brát jako počet uživatelů Internetu. V praxi se to ale dělá – a s podobnými čísly pracují i inzerenti při zvažování kampaní na konkrétních serverech.

Kvůli započtení zahraničních uživatelů navíc dochází i k dalšímu zkreslování. Při pohledu na delší období se totiž více projeví jednorázoví uživatelé, kteří se na některý z českých serverů podívají jen jednou, omylem, a nikdy více se tu neukáží. Například předevčírem bylo podle iAuditu ze zahraničí 24 procent uživatelů, zatímco za celý červenec 36 procent.

KL_HLASOVANI

Započítávání zahraničních návštěvníků má ostatně vliv i na pořadí v žebříčku serverů. V červenci jich z první desítky měly největší podíl iDnes a Tiscali, zbylé servery jsou víceméně vyrovnané. Pokud budeme pracovat s celkovým počtem návštěvníků, je iDnes třetí (za Seznamem a Novinkami) a Tiscali šesté. Při pohledu na české uživatele by se však oba servery posunuly o místo dozadu: za Centrum, resp. Mapy.cz.

iAudit každému umožňuje, aby si pracoval s takovými čísly, s jakými sám chce – na webu zkrátka zveřejňuje obojí. V praxi je ale důležité, jaká čísla jsou uváděna jako první; s těmi se pak pracuje běžně. Na poslední metodické komisi iAuditu se řešil požadavek, aby se jako hlavní údaj uváděl počet českých uživatelů. Komise to neschválila – ale snad se k tomu ještě vrátí.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává