Hlavní navigace

Český Internet má portál pro barvoslepé!

Mirek Zeman 12. 12. 2000

Není tomu tak dávno, co společnost Contactel představila vlastní internetový portál RedBox a vzápětí sklidila kritiku především za slabý obsah a občas také za nevkusný design. Contactel se rozhodl postavit k problému čelem a minulý týden představil RedBox verze 1.1, který poutá pozornost zejména designem. Jak tedy pokus Contactelu dopadl?

Když jsem jel před několika dny pražským metrem, nemohl jsem si nevšimnout nebývalého zájmu, který o mne spolucestující projevovali. Poutal jsem dokonce větší pozornost než nedaleko stojící Mikuláš, který se vytrvale posilňoval z láhve levného alkoholu tuzemské výroby a marně se pokoušel zapálit si cigaretu. Pohledem na svůj obraz ve skleněné výplni dveří jsem zjistil, že předmětem zájmu není ani tak má osoba, jako spíše reklamní tričko Contactelu, na němž bylo velkými červenými tiskacími písmeny napsáno RedBox (červená krabice). Na tom by nebylo nic divného, kdyby ovšem tento nápis nebyl umístěn ve čtverci zelené barvy.

Celá situace trochu připomíná scénu z populární „básnické“ tetralogie, kde se v jednom ze záběrů krátce mihne bílá krabice s nápisem: „Tato koule je černá.“ Od onoho okamžiku oblékám toto tričko velmi promyšleně a s klidným svědomím jej mohu doporučit každému, kdo není na první pohled ničím výjimečný a zoufale potřebuje upoutat pozornost. V podobné situaci se pravděpodobně nacházel i Contactel. Portál RedBox není zajímavý nejen na první, ale dokonce ani na druhý či třetí pohled. Tento nedostatek měla původně zastřít masivní reklamní kampaň, nicméně vedle objemů reklamy na konkurenční projekt poněkud zapadla.

Díky obrovským investicím ze strany Internet OnLine na sebe momentálně veškerou pozornost poutá „toxický“ maskot portálu Quick.cz a přestože reklamní kampaň Contactelu byla výrazně povedenější, měla zjevně jen omezený rozpočet. Contactel však zřejmě vidí celou situaci jinak. Co je onou tajemnou ingrediencí, která spojuje úspěšné projekty M.I.A? Odpověď zní modrá barva. Svět namodro je modrý a úspěšný, Quick.cz je rovněž modrý a také úspěsný – Trafika.cz byla naopak zelená a není. Co z toho plyne? Přidat modrou barvu na úkor zelené a čím více, tím lépe.

RedBox bych si nastavil jako domovskou stránku pouze v okamžiku, kdy bych každé ráno před počítač usedal se slunečními brýlemi na očích. Zkuste si obléci křiklavě zelenou košili s červenými knoflíky, k modrým kalhotám si obujte bílé boty a pochopíte. Za výsledek by se nemusel stydět ani extravagantní návštěvník proslulých diskotékových klubů na Champs Élysées, kam si světoví modní návrháři již několik let chodí pro současné modní výstřelky. Nový design má momentálně na sítnici lidského oka podobně fatální dopad jako pohled do halogenového reflektoru. Řečeno slovy klasikovými: „Vidět RedBox a zemřít.“

Jinými slovy – tvůrcům designu se použitím modré barvy podařilo (mimochodem velmi důkladně) rozbít kompaktní (ač možná nevkusný) image portálu, na němž se pracovalo reklamou v řádu milionů a nejpalčivější otázka zůstala nadále nevyřešena. Portálu RedBox totiž ani tak nechybí nový design jako spíše další služby. Nové uspořádání boxů s informacemi je pravda výrazně přehlednější než v původní podobě, avšak portál nadále obsahuje „nedomyšlenosti“ (zpravodajství odrotovává dolů) a ergonomické chyby (při načtení stránky nemohu psát do okna Hledání, aniž bych na něj předem neklikl apod.).

Jistě si vzpomínáte na lékařské testy, které jste museli absolvovat před zápisem do autoškoly – lékař přinesl několik různobarevných čtvercových kartiček, na kterých byla jen decentně světlejším či tmavším odstínem napsána čísla. Tímto způsobem probíhá zkouška barvosleposti, protože barvoslepý člověk obyčejně dokáže odlišit jen velmi kontrastní odstíny barev. V tomto ohledu patří Contactelu můj obdiv a dík – RedBox možná nakonec nebude největším portálem v České republice, ale určitě bude prvním českým portálem pro zrakově postižené, což je třeba ocenit. V levém horním rohu se nádále skví zelená krabice s nápisem RedBox.

Anketa

Jaký je nový design portálu RedBox?

Našli jste v článku chybu?

15. 12. 2000 15:50

Vladimir (neregistrovaný)
Můj švagr je barvoslepý zvláštním způsobem :o)))
Když mu něco ukážu, se stoprocentní jistotou řekne to je červené, nebo to je zelené. Nikdy se nesplete. Když mu dám ty dvě věci vedle sebe, je vyřízenej. Obě červené? Obě zelené? Jen jedna červená? Která? :o))))

14. 12. 2000 16:01

Jakub Moc (neregistrovaný)
Ježíši jauuuuuu!!! Rozbolely mě oči po 5 sekundách. :((
Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií