Hlavní navigace

Český Telecom Reduced Media Center

Aleš Miklík

Minulý týden se naděje futuristů a čtenářů kyberpunkové literatury opět přiblížily bodu svého naplnění. Zástupci Českého Telecomu, Microsoftu a Eurotelu oznámili, že společně hodlají přeměnit naše domovy v "centra multimediální zábavy a informací." Domácnost hrou! Na první pohled mohlo být překvapující, jakým všeobecným nezájmem kvitovali tuto zprávu obyvatelé oněch domácností. Skeptický pozorovatel však ví své. Televizní přenos na linkách od Českého Telecomu a ve formátech od Microsoftu bude jistě další místní telekomunikační unikát, navíc dostupný nanejvýš pro horních 10.000.

Idea „digitální domácnosti“ (dále jen DD) se prolíná dějinami IT průmyslu jako červená nit snad už od dob prvních osobních počítačů. Vlastní „vize“ domu plně ovládaného moderními přístroji tak, že jeho obyvatelé jsou mezi nimi pomalu až zbyteční (o jejich inteligenci ve srovnání s tou umělou, nasazenou do každého toustovače, raději ani nemluvě), tak nyní patří do výzbroje každé slušné technologické firmy. Pozadu samozřejmě nemůže zůstat ani Český Telecom (nyní včetně Eurotelu) a Microsoft, takže je jen logické, že se tato silná trojka sešla pohromadě a své vize hodlá lepit společně.

Abychom však k Českému Telecomu (dále jen ČTc) nebyli tak přísní, musíme uznat, že na českém trhu se mu podařilo dotáhnout realizaci myšlenky DD obdivuhodně daleko. Kromě toho, že vlastní licenci pro digitální televizní vysílání i síť pozemních vysílačů, na nichž už nějakou dobu experimentálně vysílá, představil na loňském Invexu dokonce funkční „prototyp“ své digitální vize. Byla jím tehdy obrazovka, na níž jste si mohli vybrat z řady služeb, jako je televize, video, e-mail, hudba či spravování některých přístrojů v domě na dálku („dohled nad domem“). Podle všeho to tedy s digitalizací našich domovů myslí vážně i přes neustálé patálie jen se samotným zajištěním rychlého připojení pro každého.

Microsoft ovšem také není na poli DD žádným žabařem: již v roce 2003 uvedl na veletrhu ITU Telecom World svůj nápad IP televize, která umí šířit televizní signál prostřednictvím stávajících vysokorychlostních sítí. V té době to samozřejmě byly přípojky hlavně v zemích poněkud rozvinutějších, než je Česká republika, ovšem podle zpráv z minulého týdne patrně zástupci Microsoftu dospěli k přesvědčení, že i v ČR je již stav internetového připojení pro domácnosti postačující. To je poměrně zajímavý poznatek, neboť podle původního návrhu je k šíření obsahu použit formát Windows Media Video (wmv), který pro terestrickou kvalitu vyžaduje šířku pásma 1 Mbit/s. HDTV kvalita signálu pak už potřebuje celých pět megabitů.

Na tiskové konferenci, kterou minulý týden „velká trojka“ pořádala, zaznělo ze strany ČTc pevné přesvědčení, že českým uživatelům bude do začátku stačit kvalita přenosu na rychlostech 400 kbit/s. To je docela dobře možné, neboť místní uživatelé služeb ČTc jsou již za řadu let zvyklí na lecjaké skrovné podmínky. Nepřekvapila ani jistota Gabriela Berdára, podle kterého jsou parametry ADSL Českého Telecomu na úrovni zahraničních ISP. Zajímavé spíš bude sledovat, jaké parametry „Fair user policy“ ČTc nasadí pro přenos digitální televize a filmů a zda budou rovněž tak „evropské“, jako ty stávající u ADSL. S limitem 2 GB si totiž zas tak moc filmů za měsíc nestáhnete, a pokud ČTc sáhne ke zvýhodnění přenosů z vlastní sítě, budou nejspíš pro změnu „křičet“ alternativní operátoři a poskytovatelé obsahu.

O tom, že „Český Telecom televizi“ si díky formátu wmv pustíte „nejlépe“ ve Windows, a to ve Windows Media Playeru, se jistě nemusím rozepisovat. Microsoft na tiskové konferenci mimochodem ještě oznámil, že hodlá lokalizovat a do ČR dodávat Windows XP Media Center, „operační sytém pro multimediální PC s podporou pokročilých funkcí“ (zde bych jen mimo souvislost dodal, že je poněkud zajímavé dodávat multimediální systém standardně např. bez kodeků pro přehrávání DVD, ale to teď nechme stranou). Nejdůležitější pro české fanoušky DD však bude jistě zjištění, kde si vlastně budou moci nový digitální zázrak užít. Budou to opravdu jejich domácnosti s telefonními linkami od Českého Telecomu? A vylepšil Microsoft v tom případě kompresní poměr pro svůj Windows Media Video formát tak, aby „prošel“ skrz šířku „českého“ ADSL a jeho ďábelské FUP?

Našli jste v článku chybu?

10. 2. 2005 13:55

krakonoš (neregistrovaný)
Že by z Telecomu vypadlo něco rozumného? Na kraviny by mohli mít fabriku! Je otázka, kdo o ty jejich nápady bude stát, zejména pokud to bude tak levné a kvalitní jako to, co nabízeli doteď. Naštěstí pevnou linku nemám, takže nabídky tohoto supernesmyslu mi (snad) nehrozí.Je otázka, zda v době, kdy tohle uzraje k nasazení bude Telecom ještě existovat. (Osobně si myslím že ne a jeho pohrobci přijdou s něčím rozumnějším).

10. 2. 2005 13:02

Jezovec (neregistrovaný)
Nic nového... http://tinyurl.com/535ma (klikněte na link uvnitř odkacovaného diskusního příspěvku).
DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček