Hlavní navigace

Český Telecom se prostřílel k vítězství

Marek Antoš 25. 10. 2004

Telekomunikační operátoři se spolu perou dnes a denně. Lupa jim dala příležitost, aby své síly změřili na poněkud odlišném bojišti. Šest mužstev, která naši výzvu přijala, jsme svlékli z tradičních obleků, nasadili do maskáčů a nechali po sobě střílet kuličky s barvou. První ročník našeho telekomunikačního paintballu se odehrál na hřišti nedaleko Benešova.

Hozenou rukavici zvedlo pět operátorů, kteří do boje vyslali své zástupce: Aliatel, Contactel, Český Telecom, GTS a Net4Net. Šestici družstev doplňovali odborní novináři; to aby bylo na koho střílet.

Už během příprav turnaje jsme narazili na zásadní problém: kdo by ho měl soudcovat? Pozice Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) jako regulátora trhu se donedávna zdála být neohrozitelná, v poslední době se však o ni musí přetahovat s RRTV a ÚOHS. Nakonec jsme se rozhodli do těchto sporů nezasahovat a hlídání fair play ponechali profesionálním rozhodčím paintballu. Svůj vliv měla také obava, že by se na arbitry z ČTÚ mohli operátoři potajmu domluvit a pod pláštíkem hry jim oplatit některá rozhodnutí.

Vzdor počátečním problémům (jednomu z účastníků v Praze odtáhli auto a musel si na cestu půjčit jiné, další si zas popletl cestu a místo do Benešova jel na hřiště do Berouna) turnaj proběhl v pořádku. V zápalu boje sice občas padala i silnější slova, všichni se však v zásadě drželi pravidel fair play a zásahy regulátora tak nakonec ani nebyly potřeba. Skoro to vypadalo, jako bychom ani nebyli v telekomunikacích.

A kdo se tedy probojoval na stupně vítězů? Na první místo se prostřílel Český Telecom, který porazil všechna mužstva s výjimkou novinářů; na otázku, zda je to náhoda, nechtěl jeho tiskový mluvčí Vladan Crha ani naznačovat. Těsně za Telecomem se umístil Contactel, což jeho marketingový ředitel David Capoušek označil za jednoznačný úspěch. Konečně na třetím místě skončilo GTS, jehož bojový zápal byl omračující. Kompletní výsledky vidíte sami v tabulce:

Pořadí Družstvo Počet bodů
1. Český Telecom 14
2. Contactel 12
3. GTS 10
4. Net4Net 8
5. Aliatel 6
6. novináři 6

Investigativní novinářská práce si žádá přístup k informacím, jež často nejsou tak docela veřejné. Abychom je v budoucnu měli za co vyměňovat, pořídili jsme z celého turnaje velmi podrobnou fotodokumentaci (za objektivem stál Karel Kapinus ze spolupořádající agentury PRAM). Vybrané kousky si můžete prohlédnout sami:

1402

Bojovat za firemní barvy je důležité. Přesto je družstvo GTS raději schovalo pod maskáče, aby nebyla korporátní identita narušena dopadající fialovou barvou.

1403

Nezasvěcenému pozorovateli by se mohlo zdát, že zatímco Český Telecom (vlevo) nabízí konkurenci nataženou ruku ke spolupráci, ta mu odpovídá zaťatou pěstí. Ve skutečnosti se stříhal kámen-nůžky-papír o to, kdo si bude vybírat stranu. Mimochodem, Český Telecom vyhrál.

1404

Na snímku vidíte střelami patřičně zmalovaný džíp. Pokud se podíváte pozorněji, spatříte i maskovaného bojovníka žlutého týmu, kterak číhá na konkurenci.

1406

Vojenský výcvik je vojenský výcvik. Přesto někteří pyšní vlastníci modrých knížek a odchovanci civilní služby dokázali překvapit.

1405

Americké speciální jednotky by mohly závidět…

1407

Cílem hry bylo zmocnit se soupeřovy vlajky a dopravit ji na svoji základnu. Čas hrál svou roli, přesto se však našla chvilka i pro zapózování. :-)

1411

Když se na místě objevila kamera TV Nova (na fotce nejsou vidět samolepky s logem) a začala se hráčů vyptávat, jak se jim bojuje, některým přítomných trochu zatrnulo. Nakonec se však ukázalo, že šlo jen o mírumilovnou reportáž do sobotního pořadu Volejte Nově; alespoň tak nám to pan redaktor vysvětlil. Pokud však v nejbližším Na vlastní oči uvidíte relaci o skandálních metodách konkurenčního boje v telekomunikacích, tak to asi pro Volejte Nově nebylo.

1408

Paintball je sice celkem nenásilná hra, občas však došlo i na pádnější zbraně. Borec na fotografii však nemíří na protivníka, jen si v přestávce mezi hrami svého týmu zkouší házení kopím.

1409

Odměnou pro vítěze měl být zlatý poklad. Něco se ale zvrtlo a nakonec se v truhle objevily soudky s mokem zlatavým. Nikdo z vítězů si však nestěžoval.

WT100

1410

I po vyhlášení vítězů a rozdání cen se některým účastníkům ještě nechtělo domů. U pivečka s uzeným se pak probírala témata odborná i neodborná. Někteří si dokonce vyzkoušeli nové povolání. Nikdo přeci jen neví, jak to v těch telekomunikacích dopadne, zatímco pivo se v Čechách bude pít pořád.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...