Hlavní navigace

Český Telecom: Život je P.E.S.

Mirek Zeman 5. 9. 2001

Asi jste zaznamenali probíhající spor mezi Českým Telecomem a P.E.S. Consulting, který se týká článků na Světě Namodro, za než by se P.E.S. Consulting zřejmě rád domáhal mnohamilionového odškodného. Soudní rozhodnutí ovšem zřejmě bude mít především charakter precedentu, který ovlivní veškerá internetová média.

V uplynulých dnech jste možná zaznamenali vznikající spor mezi Českým Telecomem (ČTc) a P.E.S. Consulting (P.E.S.) týkající se údajného porušování pravidel hospodářské soutěže. P.E.S. podal proti ČTc návrh na předběžné opatření kvůli přibližně 15 článkům o pofiderní bezpečnostní politice P.E.S. na Světě Namodro (informovali jsme o ní ostatně na Lupě). V odůvodnění se uvádí, že: „Na serverech žalovaného bylo již po dobu více než dva roky opakovaně uveřejněno mnoho nepravdivých, polopravdivých či záměrně zkreslujících informací.“ Městský soud v Praze --- až na nějaké výhrady --- návrh na předběžné opatření akceptoval a Svět Namodro byl povinen odstranit ze svého archivu 12 článků. Rázem vypukla kampaň za svobodu médií apod.

Zatím se skutečně jedná pouze o předběžné opatření --- takže P.E.S. má momentálně lhůtu do 19. září na podání žaloby ve věci samé. P.E.S. mj. uvádí, že: „(…) žalobce i žalovaný jsou soutěžiteli v hospodářské soutěži, neboť oba nabízejí webhosting (…).“ Ještě zajímavější ovšem je, že: „Toto jednání žalovaného způsobilo dosud žalobci škodu v řádu několika milionů korun tím, že ztratil několik stovek svých zákazníků a jeho služby nevyužilo odhadem několik stovek dalších zákazníků.“ P.E.S. se hodlá dožadovat náhrady škody, přiměřeného zadostiučinění a „Vzhledem k tomu, že žalovaný napadené jednání neukončil a závadné informace jsou k dispozici stále na Internetu, navrhl žalobce nařízení předběžného opatření“ [zvýraznil autor]. Za povšimnutí stojí především poslední věta citace.

Otázkou zůstává, na jakou stranu se v tomto případě přikloní právo, protože zákon o hospodářské soutěži zná pojem zlehčování: „Zlehčováním je jednání, jímž soutěžitel uvede nebo rozšiřuje o poměrech, výrobcích nebo výkonech jiného soutěžitele nepravdivé údaje způsobilé tomuto soutěžiteli přivodit újmu,“ ale „zlehčováním je i uvedení a rozšiřování pravdivých údajů o poměrech, výrobcích či výkonech jiného soutěžitele, pokud jsou způsobilé tomuto soutěžiteli přivodit újmu“ [zvýraznil autor]. Znamená to, že i v případě, že články na Světě Namodro jsou pravdivé, jedná se ze strany ČTc o nekalou soutěž vůči P.E.S., protože jsou prostřednictvím Internet OnLine ve vzájemném konkurenčním poměru. Přistoupí-li soud na tento výklad zákona, bude Svět Namodro v prekérní situaci, neb pole aktivit ČTc je opravdu široké.

Na vrub této události není bez zajímavosti, že P.E.S. měl u Internet OnLine umístěny vlastní servery, za které v současné době údajně dluží „nájemné“ za tři měsíce nazpět. ČTc tuto informaci nepotvrdil --- na druhou stranu ji ovšem ani nevyvrátil. Je to možná jedním z důvodů, proč P.E.S. přesunul (či byl nucen přesunout) své servery od Internet OnLine ke GlobalOne (resp. v současnosti již Equantu). Provozovatelé P.E.S. navíc žádají o odstranění informací, které Svět Namodro uveřejnil ještě před akvizicí M.I.A. Českým Telecomem --- to mi připadá už jako naprostý nesmyl, protože logika velí spíše požadovat uvedení informací na pravou míru apod. Celé je to zkrátka postavené na hlavu. Odpověď však asi zůstane záhadou, neboť P.E.S. se jako jediný z aktérů k celému případu nevyjádřil --- nemá prý s Lupou dobré zkušenosti.

Možná to tak nevypadá, ale toto soudní rozhodnutí bude mít do jisté míry precedentní charakter ve vztahu ke statutu všech internetových „médií“. Uvozovky jsou voleny záměrně, protože internetová periodika nemají z tiskového zákona žádnou „subjektivitu“. Pokud by ČTc spor prohrál, nebude žádná tisková omluva nebo právo na odpověď --- dojde ke stažení článku z archivu. Došlo by tak k zasahování do historie média, a pokud na něco podobného vydavatelé internetových periodik přistoupí, stane se jejich vlastní databáze potenciálním zdrojem budoucích problémů. Jak u takového staršího článku poznáte, že je pravdivý (?) --- problém už může být vyřešen. A znamenalo by to snad, že by bylo při každé změně majetkových či jiných poměrů nutno promazat databázi, aby byla „nezávadná“ a obsahovala pouze aktuálně pravdivé informace? Absurdní, že?

Našli jste v článku chybu?

17. 9. 2003 13:25

nebudu ryskovat (neregistrovaný)
P.E.S. je pekna s*acka, par tydnu jsem u nej hostoval a porad to padalo, 90% nedostupnost jsuzeb.

Z jejich podminek vyctete, ze nabizi 99 a neco % dostupnost, ale taky pise, ze nedostupnost se pocita pouze kdyz vypadnou vsechny jeho sluzby apod., uplny p*coviny.

POKUD MUZETE, JDETE OKAMZITE JINAM, NEBUDETE LITOVAT5. 10. 2001 16:29

Jan Majer (neregistrovaný)
Po velmi spatnych zkusenostech s panem Grillem jsem se rozhodl o spusteni vlastniho serveru s podobnymi sluzbami a jsem spokojen. Troufl jsem si i poskytnout svym zakaznikum stejnou podporu jako pes.cz s tim ,ze jsem mel trochu obavy s casovym pokrytim podpory. Ovsem zjistil jsem, ze pokud vse nastavim tak jak mam, rychle reaguji na pozadavky svych klientu pri objednavce a jeji doplneni z 98% klienti uz nevolaji, protoze jim vse funguje jak ma a jsem tomu rad.

Veskere domeny co jsem u psa pr…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?