Hlavní navigace

CESNET posiluje

Petr Tesařík 16. 9. 1998

Od prvního rychleji do světa, od desátého rychleji do NIXU. To je ... no přece CESNET. Ale ono to také má svoje mouchy, zvlášť to zahraničí.

Od letošního července je vlastník největší tuzemské internetové sítě, CESNET, připojen do zahraničí sítí Ebone a jejich páteřním spojem do Mnichova. Pražský uzel Ebone je přitom umístěn přímo v prostorách CESNETu v Praze – Dejvicích, což již v červenci CESNET připomínal v souvislosti s možností relativně jednoduchého zvýšení přenosové rychlosti. Původní rychlost byla 6 Mbps, od prvního září je to o 2 Mbps více, tedy 8 Mbps. Podle tvrzení CESNETu je možné takto zvyšovat kapacitu až na rychlost páteřního připojení sítě Ebone, a to „prakticky okamžitě“.

Taková možnost je velkou devizou, ale vnucují se i otázky. Nevím sice, jaké podmínky má CESNET s Ebone vyjednané, ale je pokud vím, k Ebone není dnes připojen už jen CESNET, což samo o sobě zpochybňuje možnost využití celé kapacity Ebone, nehledě na to, že já osobně coby poskytovtel IP konektivity bych žádnému ze svých zákazníků nenabídl možnost agregace 1:1. Otázkou také zůstává, kolik musí CESNET za ony nové 2 Mbps zaplatit (pokud vůbec něco).

Ale i v případě, že CESNET takovou možnost skutečně má, nepovažuji takové řešení zrovna za nejšťastnější. Jde totiž o to, že CESNET se tak spoléhá na jedinou linku. I kdyby si totiž držel záložní linku do Frankfurtu, v případě, že vypadne Ebone, by byla příliš přetížená, což je IMHO problém už dnes (nehledě na to, jak je tato záložní linka řešena po technické stránce). Už jednou jsme se stali svědky takového selhání. A reakce? Linka vypadla Ebone, ne CESNETu, jenomže ve chvíli, kdy je zahraniční spojení CESNETu víceméně úplně závislé na Ebone, je to prakticky totéž.

Z trochu jiného soudku je posílení CESNETí linky do NIXu 10. září. Je pozoruhodné, že co se týče připojení do NIXu, kde provoz nejvíc ohrožuje selhání samotného centrálního uzlu, zvolil CESNET variantu více okruhů o kapacitě 2 Mbps. Dohromady má CESNET nyní do NIXu 6 Mbps, z kterých 2 Mbps jsou vyhrazeny pro akademickou síť TEN-34. Zbývající dva okruhy o celkové kapacitě 4 Mbps jsou navíc (podle tiskové zprávy CESNETu) nakonfigurovány pro „load balancing“, což by mělo rovnoměrně rozložit zátěž mezi obě NIXové linky. Paradoxně tedy CESNET, který kdysi nebyl peeringu příliš přístupný, nyní bude mít pro peering spolehlivější spojení než do zahraničí. :)

Vysvětlení tohoto řešení se nabízí samo – routery, které zvládají 2 Mbps jsou relativně levné (rozuměj v relaci k 8 Mbps routerům) a je zřejmě levnější zřídit tři 2 Mbps linky, než jednu 6 Mbps. Navíc tím, že jednu z nich CESNET vyhradil pouze pro TEN-34 má možnost rozptýlit část obav ze zneužívání akademické sítě pro přenos „komerčních“ dat.

Základní fakt nicméně zůstává. CESNET má 8 Mbps do Ebone (a dále do Mnichova), má možnost kapacitu této linky podle potřeby v krátké době zvýšit, má rozsáhlou vlastní síť se spoustou zajímavých zdrojů, 4 Mbps komerčně a 2 Mbps akademicky do NIXu. A to vše u nás už žádný další ISP nemá.

Petr Tesařík


Starší, související články:

* V TEN-34 už je opět cache
* Jak je to s CESNETem

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?