Hlavní navigace

CESNET stál 775 milionů

Marek Antoš 14. 3. 2000

Akvizice CESNETu společností Contactel byla oznámena již před několika týdny, včera však proběhl slavnostní podpis závěrečných dokumentů o prodeji. V rámci této události byly oznámeny některé další zajímavé informace včetně výše kupní ceny a pravděpodobného dalšího osudu této částky.

Právě před čtyřmi lety byl založen CESNET jako zvláštní zájmové sdružení právnických osob, sdružující všechny české vysoké školy a Akademii věd. Do té doby bylo provozovatelem akademické i komerční sítě (které tehdy ještě prakticky nebyly oddělené) ČVUT. Během dosavadních čtyř let existence CESNETu jako samostatného subjektu práva došlo k výraznému posunu a také k striktnímu oddělení obou činností – akademické a komerční. Zatímco akademická část zůstává i nadále, komerční síť se vším všudy včetně některých zaměstnanců nyní přechází na Contactel.

Vlastní smlouva o prodeji byla podepsána již před dvěma týdny, nyní došlo ještě k podpisu slavnostních dokumentů. Nejzajímavější na celé akci však bylo oficiální zveřejnění částky, kterou CESNET za prodej komerční sítě získá: 775 milionů korun. V CESNETu podle neoficiálních informací dosud probíhá audit, jehož výsledky by ještě mohly způsobit drobné úpravy konečné ceny, výrazné změny jsou však vyloučené. Celou částku by měli rovným dílem zaplatit akcionáří Contactelu, kterými jsou České radiokomunikace a Tele Danmark. Původní odhady, publikované i na Lupě, hovořily o částce ve výši řádově půl miliardy, skutečnost je však ještě zajímavější.

Jaký bude osud získaných prostředků doposud není jisté. Prosincová valná hromada všech členů CESNETu sice rozhodla o tom, že získané prostředky zůstanou ve zvláštním fondu, který se vhodně uloží, a výnosy z něj budou ročně vypláceny jako příspěvek na konkrétní přihlášené projekty (v podstatě ve formě grantu), ale to ještě nebyla známa konečná suma. Vzhledem k finanční situaci vysokých škol by členové CESNETu mohli projevit tendenci revidovat původní rozhodnutí a penězi raději posílit své vlastní rozpočty, ředitel CESNETu Ing. Gruntorád však věří, že se nic takového nestane. Tím, že by se z peněz za prodej CESNETu financovaly výzkumné projekty, by se vlastně tyto prostředky vracely tam, odkud přišly: CESNET sám byl vybudován na základě výzkumného projektu a za peníze z grantů.

Zajímavé je, že ochranná známka CESNET zůstane sdružení, Contactel o ní patrně neměl zájem a hodlá poskytovat služby výhradně pod svým jménem, což může být logické. Předmětem jeho zájmu tak byla především síť jako taková a část zaměstnanců, která přechází pod jeho křídla. Nezajímavá by samozřejmě nemusela být ani zákaznická obec, její složení a rozsah je však v případě CESNETu hádankou. CESNET se ve většině měst spoléhal na své partnery, kteří pro něj uzly spravovali a starali se také o zákazníky, přestože smlouva byla uzavírána přímo s CESNETem. Jaký bude další osud těchto partnerů, je dosud velkou neznámou, řadu z nich totiž Contactel zřejmě nebude potřebovat.

Contactel se podle vlastních slov díky akvizici CESNETu stává třetím největším hráčem na poli Internetu. Osobně bych byl v tomto ohledu skromnější, ale je skutečností, že Contactel touto koupí výrazně posílil svoji pozici a zřejmě také díky tomu nyní může nabídnout Internet zadarmo, jak informujeme v jiném článku. Jak se bude jeho nabídka služeb vyvíjet do budoucna, je zatím nejasné.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

20. 3. 2000 15:00

Petr P (neregistrovaný)
Vsak se stavte za starymi znamymi pane M........, stejne jste to pripojeni mel domluvene u nas, tak nechapu proc jste se pripojil u nich. Pisi to takhle abych zachoval Vasi anonymitu.

15. 3. 2000 21:56

RedWOLF (neregistrovaný)
Jsme zakaznik a take byvaly partner jednoho spravce uzlu vyse uvedene spolecnosti v jednom nejmenovanem meste na severni Morave. Nescetnekrat me vytocil pristup mistniho spravce a take vyse uvedene spolecnosti kdyz se jednalo jakoukoliv reklamaci. Clovek ma sice smlouvu s vyse uvedenou spolecnosti ale spravce uzlu je \"pan\". Vzhledem k tomu ze jsem na Severni morave narazil na dva spravce uzlu kteri nemaji v rejstriku zapsano nic co by souviselo s poskytovanim telekomunikacnich sluzeb…
Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?