Hlavní navigace

CESNET2 oficiálně spuštěn

Pavel Satrapa 9. 10. 2001

3. října proběhlo v pražské Betlémské kapli slavnostní shromáždění, na kterém sdružení CESNET oficiálně ohlásilo zahájení provozu nové akademické sítě České republiky s názvem CESNET2. Její klíčovou charakteristikou je kompletní gigabitová páteř - do všech velkých uzlů vedou okruhy 2,5 Gb/s.

Jak už tak u podobných akcí bývá zvykem, oficiální ohlášení má jen málo společného se zprovozněním v technickém slova smyslu. Gigabitové páteřní okruhy začaly být oživovány časně zjara a v červnu se již CESNET2 nacházel de facto v rutinním provozu. Ve středu se obrazně řečeno přestřihovala barevná pentle.

493

topologie CESNET2 (říjen 2001)

Slavnost ozdobilo svou přítomností několik významných zahraničních hostů – Rob Blokzijl, chairman sdružení RIPE, Mario Campolargo, který se zabývá výzkumnými počítačovými sítěmi v úřadu DG Information Society Evropské komise, a Bert van Pinxteren, chief administration officer sdružení TERENA.

Od cizozemského hodnostáře se při podobné situaci pochopitelně neočekává projev ve stylu: „Řeknu vám, že to v tom vašem Buranově vedete od desíti k pěti. Až slezete se stromů a budete deset let pořádně makat, přijedu k vám zase a ukážu vám, co je to ten Internet.“ Nicméně obsah příspěvků zahraničních hostů byl natolik pozitivní, že mne to až překvapilo.

Především Bert van Pinxteren, který prezentoval průzkum stavu evropských akademických sítí, leckoho z přítomných myslím zaskočil. Tento průzkum uspořádala TERENA v červnu letošního roku. Vyplynulo z něj, že CESNET, který začínal spíše v pozdější fázi evropského síťování, patří dnes k absolutní špičce starého kontinentu.

494

Bert van Pinxteren

Páteř 2,5 Gb/s mělo jen pět zemí: Francie, Nizozemí, Norsko, Velká Británie a my. Rychlejší nebyl nikdo. V rychlosti připojení velkých koncových institucí (u nás 1 Gb/s) jsme opět byli v nejvyšší skupině, společně s Nizozemci. V ostatních zemích jsou výrazně pomalejší (nejčastěji 155 Mb/s).

Jediné, v čem CESNET2 pokulhával za velkými evropskými hráči, byla kapacita zahraničních linek. Našich bratru 200 Mb/s před­stavuje střední třídu, zatímco velké sítě mají kolem 1 Gb/s. Zahraniční konektivita je velmi drahá a tady se projevuje, že přece jen máme o poznání hlouběji do kapsy, než rozvinuté země.

S nástupem sítě GÉANT, která se právě v současné době oživuje, by tohle úzké místo mělo zaniknout. CESNET má uzavřenu smlouvu na připojení kapacitou 1,2 Gb/s, což by mělo bohatě dostačovat zdejším potřebám.

Při pohledu na všechny ty gigabity vás možná napadne, jestli to vůbec stojí za všechny ty peníze. Odpověď je jednoduchá: stojí. Možná vás to překvapí, ale náklady totiž nestoupají. Díky demonopolizaci datových služeb a rychlému rozvoji technologií jdou ceny přenosových kapacit velmi rychle dolů.

Jedním z klíčových požadavků na evropskou síť GÉANT (jádro má 10 Gb/s) bylo, že musí stát zhruba stejně jako její předchůdkyně TEN-155 (s jádrem 155 Mb/s). Zrovna tak rozpočet naší akademické sítě se příliš nemění. Gigabitový CESNET2 má stejné náklady jako předloňská síť TEN-155 CZ s mnohonásobně menší kapacitou.

Žijeme v krásných časech. Snad poprvé v celé historii Internetu rostou přenosové kapacity rychleji než objem přenášených dat. Doufejme, že se tahle móda ujme.

Podrobnější informace najdete v tiskové zprávě CESNETu.

Našli jste v článku chybu?

13. 10. 2001 11:22

MK (neregistrovaný)
Zkuste se podivat o mesic zpet, jaka byla situace. To, ze jsou v soucasne dobe nektere smery lokalne vice zatizeny je zpusobeno objektivnimi okolnostmi, ktere CESNET nemohl a nemuze ovlivnit.

  1. V NIXu casove zklouzl nakup gigabitovych switchu, takze i kdyz CESNETu konci primo ve vezi okruh o kapacite 1Gb/s, nema ho kam pripojit. Tento problem se resi - mozna ze NIX spolecne s CESNETem nalezne nejake reseni (koneckoncu je to v zajmu vsech ISP, kteri toto spojeni pouzivaji).
  2. Okruhy do DANTE (TEN-1…

12. 10. 2001 16:11

MK (neregistrovaný)
Ja bych jeste k tomu vytizeni dodal, ze minuly tyden podepsala Abilene (sit I2) s Qwestem rozsireni dodavky patere na 10 Gb/s technologie.

Problem s komercnimi sitemi je spise v jejich cenove politice nez ve fakticke dostupnosti vysokorychlostnich reseni.

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph