Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Čeští IT odborníci loni vydělali v průměru 43 703 Kč hrubého měsíčně od Obyvatel - Zapocitavaji se do teto statistiky take, dle meho...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 6. 2009 21:04

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Zapocitavaji se do teto statistiky take, dle meho nazoru podvodne, nabidky typu "bodyshopping" ? V posledni dobe velmi oblibene v oboru IT. O co jde. Firma XYZ pronajima do firmy ABC "lidske zdroje", oficialne se jedna o "zakazku na ZL". Lidsky zdroj jakozto zivnostnik uzavre kontrakt s XYZ. XYZ jej pronajima do firmy ABC, kde on je v rezimu zamestnance a musi dodrzovat veskere nesmysly jako pracovni doba apod. V zadnem pripade se nejedna o praci "na vlastni triko". Firma ABC plati firme XYZ za takoveho cloveka typicky cca 500 000 Kc mesicne (slovy pet set tisic Kc) a on za to od XYZ fakturuje zhruba 10% (slovy deset procent) te castky. Tech 90% si XYZ nechava proto, ze pry firme ABC nabizi jakesi pofiderni zaruky. Celkova produktivita toho systemu je vetsinou spise podprumerna.

    Pokud budete dnes hledat na znamych webech nabizejici "prace na zakazku" v oboru IT, ve vetsine nakonec narazite na tento podvod. Smutne na tom je, ze vlastne nemate jinou moznost nez nekde zbytecne sedet kazdy den od-do, aniz to ma pro vykon te prace jakykoli smysl. Je to problem nekolika poslednich let.
  • 8. 6. 2009 21:46

    Obyvatel (neregistrovaný)
    To je prave otazka, jestli z ciste pravniho hlediska se jedna o podvod nebo pouhou "optimalizaci". Dnes uz je mozne temer vse, takze muj subjektivni pohled o korektnosti techto nabidek muze pusobit, vzhledem k veku, ponekud staromodne. Kazdopadne otazka smerovala k tomu, ktera z tech dvou rozdilnych cen se zapocitava do one statistiky.
  • 9. 6. 2009 3:59

    M.L.
    Tohle je běžná praxe skoro všude na světě a nevidím na tom v principu nic špatného. V našich končinách se používá termín "Contracting", nikoliv "Body shopping", ale jde asi o to stejné. Výhody:

    1) kontraktor, např programátor, má smlouvu s jednou zprostředkovatelskou firmou a ta mu za provizi hledá zakázky. Místo toho aby si je hledal sám, na což dost často nemá správné kontakty, možnosti, atd.

    2) zákazník, třeba banka (nebo telco, ...) si nemusí sama hledat vhodné lidi na daný projekt. Konec konců je to banka a ne personální agentura. Jednodušší, i když o něco dražší, je vyžádat si člověka s přesně těmi schopnostmi které na projekt potřebuju od zprostředkovatele / agentury.

    3) po dokončení projektu toho člověka banka nemusí nadále zaměstnávat. Protože ho už nepotřebuje tak ho prostě vrátí jeho agentuře (tedy tomu zprostředkovateli XYZ) a nemá problém s propouštěním přebytečných pracovníků.

    Takže místo aby se programátor snažil vnutit ke 30 různým zákazníkům a každý z těchto 30 zákazníků vidlemi přehazoval vidlemi stovky žádostí o práci tak se oba dva dají dohromady přes agenturu, který si za to vezme nějakou odměnu. Na tom nevidím nic špatného.

    Samozřejmě pokud máte pravdu a v českých podmínkách dostane ten pracovník jen 10% částky zaplacené zákazníkem tak chápu vaše rozhořčení. To ovšem není chyba systému. Taky je tu problém s tím slavným "Švarc systémem", jež je v Česku z mě nepochopitelných důvodů ilegální. Ale to je opět záležitost lokální, nikoliv problém kontraktorského systému jako takového.

    Pro porovnání - u nás za zkušeného unixového administrátora fakturujeme zákazníkovi mezi $120-$150 za hodinu, podle délky kontraktu. Ten člověk, kontraktor, z toho dostane 80% až 85%. Náš stálý zaměstnanec míň, cca polovinu. Ovšem tam se zase počítá s tím že bude mít dovolenou, může být nemocný, nebo nemusí mít pár týdnů do čeho píchnout a přitom pořád bude vyžadovat plat. Dost možná bude chtít i nějaké to školení, atd. Kontraktor naproti tomu dostane zaplaceno jen za hodiny odpracované u zákazníka a víc ani cent, takže z vyfakturované částky může dostat větší díl.

    Takže "body shopping" / contracting bych takhle šmahem neodsuzoval. Leckde ve světě funguje ke spokojenosti všech zúčastněných.
  • 9. 6. 2009 12:40

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Dekuji za odpoved. Pokud by to fungovalo tak jak popisujete, tak bych proti tomu vicmene nic nemel. Problem vidim za prve v tom nepomeru odmeny, ktera je opravdu tak mala. Pokud si nechavate jen nejakych 20% tak jste spise kladna vyjimka. Ohledne "svarc systemu", to opet neni to co me na tom vadi a take se prikladnim k tomu, ze je nesmysl aby to bylo primo ilegalni s vyjimkou absurdnich pripadu jako pokladni apod.

    Co me ma tom vadi nejvice je skutecnost, ze jak v pripade klasickeho zamestnani, tak i techto zprostredkovanych kontraktu (alespon co mam informace od jinych) to pak vyzaduje kazdodenni chozeni nekam od-do, pritom to charakter te prace nevyzaduje. Potom nevidim jediny duvod v tom byti "kontraktor", kdyz je to ve svem vysledku stejne nesvobodne jako zamestnani, jen s mensimi jistotami. To je prave to, co na tom povazuji za "podvod", byt to zrejme neni podvod z ciste pravniho hlediska.

    Vzhledem k tomu ze uz se v tomto oboru pohybuji zhruba deset let mohu srovnavat. Tohle je problem nekolika poslednich let. Zatim se mi sice stale dari ziskavat zakazky, ktere mohu vykonavat opravdu svobodne. Typicky staci schuzky cca jednou tydne i mene, zbytek resi Internet. A to ke spokojenosti vsech zucastnenych. Bohuzel se pocet takovychto prilezitosti stale snizuje, prave ve prospech techto zprostredkovanych kontraktu, ktere ovsem vyzaduji nekde casto zcela zbytecne drepet, navic jeste za zlomek odmeny. Z toho prave plyne me rozhorceni.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).