Hlavní navigace

Čeští vývojáři mohou nabízet aplikace pro Windows Phone. Jen zatím nemají komu

Petr Kočí

Microsoft oznámil otevření služby Marketplace pro vývojáře z dalších zemí včetně České republiky. Čeští vývojáři tak mohou začít s vytvářením vlastích aplikací a her pro platformu Windows Phone 7.5 Mango. Microsoft by rád napodobil úspěch mobilních platforem Apple iOS a Google Android, které již disponují stovkami tisíc aplikací od nezávislých programů. Stejně jako konkurenti jim nyní také Microsoft nabízí 70 procent z ceny každé prodané aplikace po odečtení daně.

Microsoft oznámil otevření služby Marketplace pro vývojáře z dalších zemí včetně České republiky. Čeští vývojáři tak mohou začít s vytvářením vlastích aplikací a her pro platformu Windows Phone 7.5 Mango.

Microsoft by rád napodobil úspěch mobilních platforem Apple iOS a Google Android, které již disponují stovkami tisíc aplikací od nezávislých programů. Stejně jako konkurenti jim nyní také Microsoft nabí­zí 70 procent z ceny každé prodané aplikace po odečtení daně.

Výhodou pro české vývojáře může být to, že se Microsoft na rozdíl od Googlu a Applu v Česku o zdanění těchto příjmů postará sám - odpadá tedy složitá administrativa. Nevýhodou je nejistá budoucnost celé platformy a nedostatek konkurenceschopných telefonů. To se může změnit na podzim, kdy na platformu Windows Phone přejde se svými smartphony  Nokia. 

START17

Podaří se novému operačnímu systému pro mobily prosadit na silně konkurenčním trhu, kam přichází se zpožděním nejméně dvou let? Podle nedávného průzkumu mezi  nezávislými vývojáři má „velký zájem“  o vývoj pro WP7 30 procent z nich. Pro iOS chce vyvíjet 92 procent oslovených, pro Android 87 procent a pro univerzální platformu HTML 5 66 procent vývojářů. Microsoft chce vlažný zájem vývojářů podpořit soutěží o nejstahovanější aplikace. 

Zdroj: Tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?
25. 8. 2011 13:32
Honza (neregistrovaný)

Musí se to dělat nějakou oklikou. Třeba přes firmu v jiné zemi. Seznam zemí, ze kterých google milostivě povolil prodávat aplikace je tady: http://www.google.com/support/androidmarket/developer/bin/answer.py?answer=150324 Docela bych přál googlu, aby ho za tohle "neviditelná ruka trhu" potrestala a aby se prosadil nějaký jiný negoogle android market.

24. 8. 2011 18:32

To s tim zdanenim je nejaka blbost ne? Jak by to jako melo fungovat?

Jde nejspis o to, ze MS odvede za aplikace DPH, nicmene to Apple dela taky. Narozdil od Google, kde je cela administrativa ohledne DPH na bedrech vyvojare.

Nicmene dan z prijmu bude treba velmi pravdepodobne zaplatit, leda ze by Microsoft vyjednal nejakou special vyjjimku na Ministerstvu financi :-).