Hlavní navigace

Čeští vývojáři mohou nabízet aplikace pro Windows Phone. Jen zatím nemají komu

Petr Kočí

Microsoft oznámil otevření služby Marketplace pro vývojáře z dalších zemí včetně České republiky. Čeští vývojáři tak mohou začít s vytvářením vlastích aplikací a her pro platformu Windows Phone 7.5 Mango. Microsoft by rád napodobil úspěch mobilních platforem Apple iOS a Google Android, které již disponují stovkami tisíc aplikací od nezávislých programů. Stejně jako konkurenti jim nyní také Microsoft nabízí 70 procent z ceny každé prodané aplikace po odečtení daně.

Microsoft oznámil otevření služby Marketplace pro vývojáře z dalších zemí včetně České republiky. Čeští vývojáři tak mohou začít s vytvářením vlastích aplikací a her pro platformu Windows Phone 7.5 Mango.

Microsoft by rád napodobil úspěch mobilních platforem Apple iOS a Google Android, které již disponují stovkami tisíc aplikací od nezávislých programů. Stejně jako konkurenti jim nyní také Microsoft nabí­zí 70 procent z ceny každé prodané aplikace po odečtení daně.

Výhodou pro české vývojáře může být to, že se Microsoft na rozdíl od Googlu a Applu v Česku o zdanění těchto příjmů postará sám - odpadá tedy složitá administrativa. Nevýhodou je nejistá budoucnost celé platformy a nedostatek konkurenceschopných telefonů. To se může změnit na podzim, kdy na platformu Windows Phone přejde se svými smartphony  Nokia. 

UX17_pulpitel2

Podaří se novému operačnímu systému pro mobily prosadit na silně konkurenčním trhu, kam přichází se zpožděním nejméně dvou let? Podle nedávného průzkumu mezi  nezávislými vývojáři má „velký zájem“  o vývoj pro WP7 30 procent z nich. Pro iOS chce vyvíjet 92 procent oslovených, pro Android 87 procent a pro univerzální platformu HTML 5 66 procent vývojářů. Microsoft chce vlažný zájem vývojářů podpořit soutěží o nejstahovanější aplikace. 

Zdroj: Tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?
25. 8. 2011 13:32
Honza (neregistrovaný)

Musí se to dělat nějakou oklikou. Třeba přes firmu v jiné zemi. Seznam zemí, ze kterých google milostivě povolil prodávat aplikace je tady: http://www.google.com/support/androidmarket/developer/bin/answer.py?answer=150324 Docela bych přál googlu, aby ho za tohle "neviditelná ruka trhu" potrestala a aby se prosadil nějaký jiný negoogle android market.

24. 8. 2011 18:32

To s tim zdanenim je nejaka blbost ne? Jak by to jako melo fungovat?

Jde nejspis o to, ze MS odvede za aplikace DPH, nicmene to Apple dela taky. Narozdil od Google, kde je cela administrativa ohledne DPH na bedrech vyvojare.

Nicmene dan z prijmu bude treba velmi pravdepodobne zaplatit, leda ze by Microsoft vyjednal nejakou special vyjjimku na Ministerstvu financi :-).