Hlavní navigace

CETIN se přestěhuje, Intel propustí 12 tisíc lidí, Hacking Team má zákaz

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 22. 4. 2016

Servodata mění majitele a kupuje Enlogit. Nadella přeje představiteli Star Treku. AOL chystá obsah pro VR. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

CETIN se chce do roka přestěhovat z legendárního sídla na Olšanské v Praze, informovala ČTK. Podnik odštěpený z O2 opustí nejenom administrativní, ale i technickou část včetně vysílací věže. CETIN chce modernizovat sítě a spolu s tím i potřebné zázemí.

Společnost Servodata Group koupila firmu Enlogit, pro český trh zajímavá zpráva. Enlogit dodává IT služby a produkty do Kofoly, AVG, Tipsportu a dalších firem, zaměřuje se hodně na open source i Microsoft. Servodata se nyní v Česku chce stát významným open source hráčem a partnerem Red Hatu. Změny se dějí i v samotné Servodata – investor Genesis Private Equity prodává svůj podíl do rukou BDO Advisory. Do Servodata Group spadají i firmy S-COMP, DoxoLogic a DataScript.

Intel propustí 12 tisíc lidí, tedy 11 procent celkové pracovní síly. Vyjde ho to na 1,2 miliardy dolarů. Odchází také finanční ředitel Stacy Smith. Další manažerské změny byly oznámeny už před pár týdny. Intel plně pociťuje neustálé propady počítačového trhu (přes 10 procent ročně), za které si z velké míry může sám, protože už nedokáže tak výrazně navyšovat rychlosti a přinášet výhody. Intelu roste oblast datových center a do budoucna si hodně slibuje od IoT a konektivity. Tam je ale více hráčů.

Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN).
Autor: Jan Sedlák

Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN).

Italská vláda odebrala licenci tamní společnosti Hacking Team pro export do některých zemí. Ta dodává všemožné sledovací a háčkovací nástroje vládám z celého světa, včetně české policie. Itálie krok odůvodňuje změnami politických okolností. Více to rozebírají Financial Times.

Autodesk, výrobce aplikací typu Maya či AutoCAD, kupuje firmu Solid Angle. Ta vyvíjí zejména nástroj Arnold sloužící pro renderování obrázků pro 3D animace a další vizuální efekty. Využití našel třeba ve filmech Ex Machina (skvělý film, mimochodem) a Marťan, nebo v seriálu Game of Thrones. Autodesk produkt nabídne samostatně, ale i jako součást Maya či 3ds Max.

IBM už 16 kvartálů po sobě padají tržby. Za první čtvrtletí aktuálního fiskálu se usadily na 18,68 miliardy dolarů. Nejvíce padá hardware (22 procent), postiženy jsou ale také další sekce včetně Global Consulting. Mírně tentokrát spadla i divize zaměřená na Watsona, do které IBM strategicky investuje. V propadu ale hraje roli kurz. IBM je stále ve fázi obratu. Jak tento souhrn průběžně informuje, firma jen letos koupila osm firem, od roku 2015 už jich je přes dvacet.

Naopak SAPu v posledním čtvrtletí narostl zisk o 38 procent (572 milionů eur). Může to naznačovat, že přerod směrem ke cloudu a in-memory platformě HANA (více v článku) začíná fungovat.

Oracle za 50 milionů dolarů kupuje izraelskou firmu Crosswise. Ta se snaží dělat jednu zapeklitou věc – sledovat uživatele skrze všechny jeho zařízení a marketérům a obchodníkům předávat ucelený balík informací o chování a podobně. Crosswise se stane součástí Oracle Data Cloud, kde je podobných online marketingových nástrojů více. Je z velké části postavený na akvizicích.

Šéf Microsoftu Satya Nadella přeje k narozeninám Georgeovi Takeovi, představiteli pana Sulu z původního Star Treku.
Autor: Twitter @satyanadella

Šéf Microsoftu Satya Nadella přeje k narozeninám Georgeovi Takeovi, představiteli pana Sulu z původního Star Treku.

VMware v posledním čtvrtletí zvýšil meziročně tržby o pět procent na 1,59 miliardy dolarů. Spolu s tím byl ohlášen plán na odkup „class A“ akcií v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. To do již tak nepřehledné situace s novým oceňováním cenných papírů (kvůli spojení Dellu a EMC) přináší další vývoj. Akcie VMware od ohlášení obchodu spadly o 25 procent, po aktuálních výsledcích si zase 13 procent připsaly.

WT100

AOL kupuje studio RYOT, které se zaměřuje na tvorbu obsahu a zejména videí pro virtuální realitu. AOL tento materiál chce nabízet v rámci webu Huffington Post, ale také třeba na TechCrunchi či Engadgetu. Uvidíme, zda se něco takového uchytí. AOL má každopádně zajímavé směřování od doby, co ho za 4,4 miliardy dolarů koupil operátor Verizon.

Citrix ohlásil meziroční nárůst tržeb o devět procent. Firma v loňském roce prošla restrukturalizací, výrazně zjednodušila portfolio a produkty GoTo vyčlenila do samostatné firmy, změnil se i nejvyšší šéf. Zřejmě to zatím funguje.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: 5 příznaků, že trpíte oční vadou

5 příznaků, že trpíte oční vadou

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

DigiZone.cz: Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?