Hlavní navigace

CETIN se přestěhuje, Intel propustí 12 tisíc lidí, Hacking Team má zákaz

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 22. 4. 2016

Servodata mění majitele a kupuje Enlogit. Nadella přeje představiteli Star Treku. AOL chystá obsah pro VR. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

CETIN se chce do roka přestěhovat z legendárního sídla na Olšanské v Praze, informovala ČTK. Podnik odštěpený z O2 opustí nejenom administrativní, ale i technickou část včetně vysílací věže. CETIN chce modernizovat sítě a spolu s tím i potřebné zázemí.

Společnost Servodata Group koupila firmu Enlogit, pro český trh zajímavá zpráva. Enlogit dodává IT služby a produkty do Kofoly, AVG, Tipsportu a dalších firem, zaměřuje se hodně na open source i Microsoft. Servodata se nyní v Česku chce stát významným open source hráčem a partnerem Red Hatu. Změny se dějí i v samotné Servodata – investor Genesis Private Equity prodává svůj podíl do rukou BDO Advisory. Do Servodata Group spadají i firmy S-COMP, DoxoLogic a DataScript.

Intel propustí 12 tisíc lidí, tedy 11 procent celkové pracovní síly. Vyjde ho to na 1,2 miliardy dolarů. Odchází také finanční ředitel Stacy Smith. Další manažerské změny byly oznámeny už před pár týdny. Intel plně pociťuje neustálé propady počítačového trhu (přes 10 procent ročně), za které si z velké míry může sám, protože už nedokáže tak výrazně navyšovat rychlosti a přinášet výhody. Intelu roste oblast datových center a do budoucna si hodně slibuje od IoT a konektivity. Tam je ale více hráčů.

Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN).
Autor: Jan Sedlák

Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN).

Italská vláda odebrala licenci tamní společnosti Hacking Team pro export do některých zemí. Ta dodává všemožné sledovací a háčkovací nástroje vládám z celého světa, včetně české policie. Itálie krok odůvodňuje změnami politických okolností. Více to rozebírají Financial Times.

Autodesk, výrobce aplikací typu Maya či AutoCAD, kupuje firmu Solid Angle. Ta vyvíjí zejména nástroj Arnold sloužící pro renderování obrázků pro 3D animace a další vizuální efekty. Využití našel třeba ve filmech Ex Machina (skvělý film, mimochodem) a Marťan, nebo v seriálu Game of Thrones. Autodesk produkt nabídne samostatně, ale i jako součást Maya či 3ds Max.

IBM už 16 kvartálů po sobě padají tržby. Za první čtvrtletí aktuálního fiskálu se usadily na 18,68 miliardy dolarů. Nejvíce padá hardware (22 procent), postiženy jsou ale také další sekce včetně Global Consulting. Mírně tentokrát spadla i divize zaměřená na Watsona, do které IBM strategicky investuje. V propadu ale hraje roli kurz. IBM je stále ve fázi obratu. Jak tento souhrn průběžně informuje, firma jen letos koupila osm firem, od roku 2015 už jich je přes dvacet.

Naopak SAPu v posledním čtvrtletí narostl zisk o 38 procent (572 milionů eur). Může to naznačovat, že přerod směrem ke cloudu a in-memory platformě HANA (více v článku) začíná fungovat.

Oracle za 50 milionů dolarů kupuje izraelskou firmu Crosswise. Ta se snaží dělat jednu zapeklitou věc – sledovat uživatele skrze všechny jeho zařízení a marketérům a obchodníkům předávat ucelený balík informací o chování a podobně. Crosswise se stane součástí Oracle Data Cloud, kde je podobných online marketingových nástrojů více. Je z velké části postavený na akvizicích.

Šéf Microsoftu Satya Nadella přeje k narozeninám Georgeovi Takeovi, představiteli pana Sulu z původního Star Treku.
Autor: Twitter @satyanadella

Šéf Microsoftu Satya Nadella přeje k narozeninám Georgeovi Takeovi, představiteli pana Sulu z původního Star Treku.

VMware v posledním čtvrtletí zvýšil meziročně tržby o pět procent na 1,59 miliardy dolarů. Spolu s tím byl ohlášen plán na odkup „class A“ akcií v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. To do již tak nepřehledné situace s novým oceňováním cenných papírů (kvůli spojení Dellu a EMC) přináší další vývoj. Akcie VMware od ohlášení obchodu spadly o 25 procent, po aktuálních výsledcích si zase 13 procent připsaly.

MIF16

AOL kupuje studio RYOT, které se zaměřuje na tvorbu obsahu a zejména videí pro virtuální realitu. AOL tento materiál chce nabízet v rámci webu Huffington Post, ale také třeba na TechCrunchi či Engadgetu. Uvidíme, zda se něco takového uchytí. AOL má každopádně zajímavé směřování od doby, co ho za 4,4 miliardy dolarů koupil operátor Verizon.

Citrix ohlásil meziroční nárůst tržeb o devět procent. Firma v loňském roce prošla restrukturalizací, výrazně zjednodušila portfolio a produkty GoTo vyčlenila do samostatné firmy, změnil se i nejvyšší šéf. Zřejmě to zatím funguje.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte