Hlavní navigace

CETIN vytěsnil akcionáře, telco je v kurzu a prodej PC rekordně klesá

 Autor: CETIN
Jan Sedlák

Microsoft, EMC a VMware nakupují. Žebříček nejhodnotnějších soukromých IT firem světa. Týdenní výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Skupina PPF se tento týden stala stoprocentním vlastníkem akcií společnosti CETIN. Petr Kellner tak vytěsnil (rozhodla to valná hromada) minoritní akcionáře a vyplatí je do 10. února. PPF menším akcionářům za jednu akcii zaplatí přes 172 korun. Podle kritiků je to ale méně, než je skutečná hodnota. PPF zároveň na akcionáře používala poměrně agresivní taktiky.

Šéf O2 Tomáš Budník na Twitteru poukazuje na možnou fúzi operátorů Orange a Bouygues Telecom ve Francii, kde by se indikativní cena mohla pohybovat až na čtrnáctinásobku EBITDA. „Telco je v kurzu,“ píše Budník. To bude dobré připomenout vždy, když operátoři budou říkat, jak jsou bití a jak je celý svět proti nim.

Prodeje počítačů se ve čtvrtém kvartálu 2015 propadly na nejnižší hodnotu od roku 2007, kdy Apple představil iPhone, říkají čísla IDC. PC trh za celý loňský rok spadl o 10,4 procenta. Gartner hlásí osmiprocentní propad. Důvody: zpomalení ekonomiky v Číně, silný dolar a vyšší ceny v Evropě, ale především poptávka po chytrých mobilních plackách.

Podívejte se na seznam soukromých společností z celého světa, které mají hodnotu jednu miliardu dolarů a výše. Figuruje na něm i český Avast Software, který se mimochodem přestěhoval do nového sídla.

Microsoft od australské firmy Event Zero koupil technologie, které IT adminům umožňují lépe spravovat Skype for Business. Redmond chce správu Skypu ve firmách více zjednodušit. Je to pro něj strategická věc, která je součástí Office 365.

Czech ICT Incubator vypsal přihlášky do třetího kola, v rámci kterého nabízí peníze a pobyt v Silicon Valley. Skrze tento program se dobře chytili například dejvičtí Manta Tools, kteří už mezi zákazníky mají například Comcast.

SAP
Autor: Jan Sedlák

SAP

Stále populárnější Slack získal kvalitní posily do vedení. Geoff Belknap je novým security šéfem, předtím působil na podobné pozici v rovněž diskutovaném Palantiru. Keith Adams, který pracoval ve Facebooku na jeho snahách kolem umělé inteligence, je nyní chief architect.

SAP předběžně odhaduje, že mu v posledním kvartálu meziročně klesne provozní zisk o tři procenta na 1,7 miliardy eur. O dění v SAPu jsem nedávno psal. Stejně tak o jeho velkém stěhování v Praze.

Pivotal, společný podnik EMC a VMwaru, koupil malou firmu Slice of Lime. Ta se zabývá oblastí UX a Pivotalu tak dává nové možnosti v rámci jeho zaměření na vývoj moderních cloudových aplikací.

Citrix prodává své produkty CloudPlatform a CloudPortal Business Manager do rukou Persistent Systems, konkrétně sekci Accelerite. Je to součást nedávno oznámené restrukturalizace Citrixu, v rámci které se propouští tisíc lidí a produkty GoTo vyčleňují do samostatné firmy.

Našli jste v článku chybu?

15. 1. 2016 8:24

Hrozně se mi líbí, jak každého děsí nižší prodeje PC. Svádí se to na kanibalizaci tablety, mobily a tak. Nikdo si nechce přiznat, že je to tím, že se:
a) saturoval trh
b) Microsoft konečně vyslyšel uživatele už potřetí po sobě vydal verzi operačního systému, který je optimalizovanější na zdroje než předchozí verze (Vista>Win7>Win8­>Win10)
c) uživatelé upřednostňují zařízení, co déle vydrží a počítače se tolik nekazí (např. základní desky s lepšími kondenzárory)
d) výkon počítačů d…


15. 1. 2016 9:17

fd (neregistrovaný)

Tak tak, prodej ctecek je mrvy ... on totiz uz kazdy tu ctecku ma a vazne nebude co rok kupovat novou. Prodej tabletu je mrtvy, on totiz take (vetsinou) vydrzi par let, a novy neni o nic lepsi nez ten stary a takto by se dalo pokracovat, pres televize, lednice, pracky...

On vubec ten "rust", za kterym se stale vsichni honi, je poradna chymera. Daleko podstatnejsi je dlouhodoba stabilita.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru