Hlavní navigace

Chceme domény s háčky a čárkami?

Marek Antoš

Kdyby žil Jan Hus, musel by mít radost. Jeho diakritická znaménka si začala razit cestu i do českých doménových jmen: zatímco doposud jsme si museli vystačit s ASCII, brzy budeme psát v adresách nabodeníčka. Úplně jisté to tedy ještě není, ale na půdě CZ.NIC se o tom vážně přemýšlí. Pojďte se zapojit do diskuse a tvořit dějiny!

Kdyby žil Jan Hus, musel by mít radost. Jeho diakritická znaménka si začala razit cestu i do českých doménových jmen: zatímco doposud jsme si museli vystačit s ASCII, brzy budeme psát v adresách nabodeníčka. Úplně jisté to tedy ještě není, ale na půdě CZ.NIC se o tom vážně přemýšlí. Pojďte se zapojit do diskuse a tvořit dějiny!

Pravidelní čtenáři Lupy už vědí, že jsme před časem vstoupili do sdružení CZ.NIC, které spravuje českou národní doménu. Díky tomu se můžeme účastnit i tzv. technických seminářů pro členy, které řeší konkrétní otázky spojené s rozvojem domény .cz. Na rozdíl od valných hromad, jež jsou většinou spíše „politické“, se na těchto seminářích řeší poněkud praktičtější problémy. Setkávají se tu navíc lidé, které zajímá spíše technický rozměr věci než politika a peníze kolem ní.

Na posledním technickém semináři, který se konal minulý týden, se kromě jiného rozebírala právě otázka domén s diakritikou. Zatím je vše ve stádiu úvah, které jsou však již poměrně pokročilé. V českém Internetu – i na Lupě – se zprávy o možném zavedení této novinky průběžně objevovaly už v minulosti a vždy vzbuzovaly poměrně kontroverzní názory. Část lidí se domnívá, že je to bezvadná věc, která přiblíží Internet běžnému uživateli, který je na diakritiku zvyklý a nezřídka se ji v doménách snaží používat už dnes. Další skupina je ostře proti, zejména kvůli technickým aspektům a problematickému přístupu k takto „oháčkovaným“ doménám ze zahraničí. Ojediněle se dají najít i názory, že jde jen o trik, jak vytáhnout ze stávajících držitelů domén další peníze: ke své doméně si budou muset zaregistrovat i verzi s diakritikou, aby jim ji nevyfoukl někdo jiný.

Mnohé kritiky CZ.NIC, kteří v něm vidí jen bandu provázaných spiklenců, možná překvapí, že se podobné rozdělení názorů objevuje i uvnitř sdružení. Vzhledem k určitému mediálnímu tlaku – je to přece jen atraktivní téma – tak CZ.NIC tuto úvahu rozpracovává, zatím však definitivní slovo nepadlo. Významný vliv by mělo hrát také mínění internetové veřejnosti; zda sami uživatelé, resp. držitelé domén, o podobné rozšíření stojí. Způsob, jak se jich „zeptat“, ale není úplně jednoduchý.

UX17

Pokud se CZ.NIC nakonec rozhodne pro nějaký výzkum, jistě zvolí sofistikovanější metodu. Nemohu ale odolat, abych k malému průzkumu čistě pro svoji vlastní potřebu nezneužil tuto půdu. Sám si totiž nejsem úplně jistý, jestli by zavedení diakritiky do domén přineslo víc dobrého či špatného. Přestože se čtenáři Lupy těžko dají považovat za reprezentativní vzorek, malé utříbení názorů nemusí být na škodu.

Tak co vy na to? Nabodeníčka ano, či ne?

Našli jste v článku chybu?
20. 8. 2008 21:45
Kecal (neregistrovaný)
Budeš se divit, ale na počítačích s 12-bitovou adresací (třeba starý minicomputer Packard) se běžně říkalo Byte 6 bitům - prostě místo pro jeden znak. A i Data General Nova používala v manuálech osmičkovou soustavu, i když měla 16-bitové slovo. Bylo to nepohodlné, ale přežitek s těch 12-bitových dob. Dnes je to minulost, ale těch 8 bitů není samozřejmost. A pracoval jsem i na počítači, kde slovo mělo 49 bitů. Hádej kde. Samozřejmě v SSSR v 70-tých letech.
18. 2. 2005 16:25
Glutexo (neregistrovaný)
Já mám v telefonu možnost přepnout znakovou sadu pro odesílání SMS z ASCII na Unicode a zpět... do Unicodové SMS se toho ale vejde méně a proto je používám jen když nechci, aby došlo ke sporu nebo když chci někomu poslat ankdotu, která by se bez diaritiky neobešla. Ale obecně nevidím v Unicode SMS žádný problém. Pokud tedy nemáte telefon z roku dej mi chleba. A stejně tak to platí o internetových prohlížečích. Od NSCA Mosaic asi nemohu podporu IDN čekat, ale kdo dnes Mozaiku používá, že?