Hlavní navigace

Chcete někoho urazit? Není nic snazšího.

Marek Antoš 6. 5. 1999

V českém Internetu se v poslední době objevuje jedna nová služba za druhou. V minulém týdnu se vynořila i služba, nesoucí název, který by gentleman nevyslovil ani na mučidlech. Pokud chcete někoho urazit, nikdy jste to neměli snažší. Problém je v tom, že ho můžete urazit i cizím jménem, na účet někoho jiného.

„Tento server užívá sprostých slov a je přístupný jen osobám starším osmnácti let.“ Zhruba takové varování by asi měla nést Lupa po dobu přítomnosti tohoto článku na titulní straně.

Server, o kterém je řeč, podobné varování nenese. Místo toho návštěvníky vítá velký nápis „Namaluj si vlastní píču“. Každý zájemce si tu může nechat nakreslit obrázek známý z výtahových kabin a tmavých průjezdů podle svých představ a podle parametrů, které si zvolí. Potud celkem neškodná Internetová aplikace. Problém je však v tom, že když se mu výtvor dostatečně zalíbí, může jej nechat někomu poslat e-mailem. Stačí jen zadat svoji adresu, adresu obdarovaného a zmáčknout tlačítko.

Pochopitelně záleží jen na dotyčném odesílateli, zda uvede svou pravou adresu, nebo zda si něco vymyslí. Přesněji řečeno, zda použije coby odesílatele adresu někoho jiného. Vzhledem k tomu, že služba se stala za pár dní své existence celkem populární, kolují nyní českým Internetem maily s neslušnými obrázky od lidí, kteří o tom nemají ani tušení. Kdyby mi něco takového skončilo v mailboxu, asi by mne to nenechalo klidným a domnělému odesílateli něco odpovídajícího odepsal. Podobně se chová většina příjemců, což je nejlepší cesta ke vzájemnému naštvání.

Problém je v tom, že většina lidí stále považuje to, co je napsáno v mailu ve From: za svaté. Vinou – podle mého názoru špatné – specifikace protokolu SMTP to však je pouze obvyklé, nikoliv jisté. Do From: i To: si každý může napsat, co se mu zlíbí. Pokud používáte standardní poštovní programy, zpravidla tam skutečně je to, co tam býti má, ale když to někdo chce obejít, klidně může. Pamatuji si na svoje první zkušenosti s touto věcí před pár lety, když jsem telnetoval na SMTP server a ručně posílal maily „od někoho jiného“. Dnes, v době masového rozšíření POP3 klientů, je to ještě mnohem snazší – a rozšířenější.

Pokud tedy prográmek, pod kterým je podepsán C. McCohy, známá postavička světa českých Internetových BBS, pomůže k tomu, že lidé přestanou brát hlavičky mailů jako svatý obrázek, bude aspoň k něčemu dobrý. Zatím však způsobuje spíš problémy a hádky uvnitř firem, když někteří chytráci (třeba bývalí zaměstnanci) posílají tyto maily jednotlivým zaměstnancům mezi sebou jejich jménem. Jako studijní materiál doporučuji maily od poškozených lidí, které provozovatelé služby škodolibě zvěřejňují, místo toho, aby jejich autorům jakkoliv pomohli.

KL_HLASOVANI

Podobná situace nastala i ve firmě Ryston, kde působí náš stálý spolupracovník Petr Souček, takže mám tuto zprávu z první ruky. Maily byly odesílány přes SMTP server olomouckého subprovidera CESNETu, firmy Onyx. Správci z Rystonu se nejprve domnívali, že někdo zneužil jejich server, proto napsali správcům příslušné sítě. Teprve později zjistili, že jde o dotyčnou službu, která běží u jednoho ze zákazníků Onyxu. V současné době se věc zřejmě řeší, jsem skutečně zvědav, jak to dopadne. Možná jsem poněkud úzkoprsý, ale považuji tuto službu za těžko omluvitelné porušení síťové etikety a domnívám se, že poskytovatel by neměl váhat ani minutu a žádat po zákazníkovi její zrušení. V této chvíli je možnost rozesílání mailů alespoň pozastavena, ale podle poznámky na serveru se hledá jiné řešení, jak službu obnovit.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: 5 příznaků, že trpíte oční vadou

5 příznaků, že trpíte oční vadou

Podnikatel.cz: Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

DigiZone.cz: Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně