Hlavní navigace

Chci restartovat vztahy se státem, říká nový prezident ICT Unie

 Autor: Ministerstvno vnitra ČR
Jan Sedlák

ICT Unii od března vede Zdeněk Zajíček. Ten chce i díky svým zkušenostem z ministerstev restartovat vztahy se státem.

Přišlo jaro a v ICT Unii zavládla veselá nálada. Dlouholetý prezident Svatoslav Novák sice své působení zakončil unavený a frustrovaný ze státní správy, jeho čerstvý nástupce Zdeněk Zajíček, který se funkce ujal 17. března, ale působí mnohem čerstvěji a se značnou motivací. „Chci restartovat vztahy. Ano, restartovat je správné slovo,“ říká pro Lupu.

Vztahy spolku sdružujícího kolem osmdesáti významných firem z oblasti informačních technologií a telekomunikací byly v posledních měsících napjaté zejména s ministerstvem vnitra, kterému ICT Unie i kvůli (ne)komunikaci ohledně nového státního IT podniku NAKIT vypovědělo spolupráci.

Zdeněk Zajíček ovšem chce vztahy vylepšit, už se například sešel se současným šéfem NAKITu Alanem Ilczyszynem či ředitelem Odštěpného závodu (který se se státním podnikem spojí) Janem Přerovským.

„Do hry vstupuji s tím, že se ke každému budu stavět zcela nezaujatě,“ navazuje Zajíček. „Mohu těžit z toho, že státní sféře rozumím a dovedu si představit, pod jakým tlakem tam občas lidé bývají,“ dodává smířlivě. Zajíček skutečně zkušenosti má – jako náměstek pro ICT působil na ministerstvech vnitra, spravedlnosti a financí a byl rovněž poslancem za ODS a s Ivanem Langrem stavěl systém Czech POINT.

Věci neřešitelné

Problém s NAKITem byl dle slov nového prezidenta postaven na tom, že od začátku nebylo zcela jasně řečeno, co přesně bude státní podnik dělat. „Nebyla jasně deklarována jeho pozice na trhu. Subjekty mají přirozeně obavu, že NAKIT bude vstupovat do volného tržního prostředí,“ říká Zajíček s tím, že jasná role podniku není vyřešena doposud a určité napětí trvá. „S vnitrem a dalšími už jsem jednal a myslím, že budeme schopní komunikovat.“

Zdeněk Zajíček, prezident ICT Unie.
Autor: Ministerstvno vnitra ČR

Zdeněk Zajíček, prezident ICT Unie.

To, zda Unie smlouvu s vnitrem obnoví, není jisté. Zatím se rozjíždí jakési testování jednotlivých praktických kroků. Pokud spolupráce bude fungovat, bude možné zůstat i v této rovině bez dalších smluv. Situace by se mohla zlepšit i na ministerstvu průmyslu a obchodu, které – zdá se – konečně začalo více spolupracovat se zástupci IT byznysu, minimálně tedy na přípravě národního plánu pro rozvoj sítí nové generace.

Zajíček byl na post prezidenta ICT Unie osloven přímo jejím představenstvem. Ve finále probíhalo výběrové řízení za účasti tří kandidátů. „Mám rád výzvy a věci, které ze začátku vypadají neřešitelně,“ říká k tuzemskému ICT prostředí ve státu. „Ve státní sféře jsou lidi, kteří ICT chtějí dělat. Musí se vytvořit takové prostředí, aby ho skutečně dělat mohli a nebyli zároveň podezřelí.“

Kolik takových lidí může být? Poslanec Ivan Pilný (ANO) si například nedávno postěžoval, že tohle téma netáhne a volby nevyhrává. ICT projekty jsou navíc toxické a politici se k nim příliš nehlásí. „V parlamentu vidím tak pět až deset lidí. Na ministerstvech kolem dvaceti, v širším okruhu možná i třicet,“ počítá Zajíček. „Jmenovat je nebudu, ale tyhle počty jsou – i když se to nezdá – hodně velká síla. A já jsem tu, abych tyto lidi povzbudil.“

Zdeněk Zajíček vedle narovnání některých vztahů v podstatě nechce struktury ICT Unie měnit. Procesy jsou dle jeho slov nastaveny dobře a stejně tak zůstanou počty spolupracovníků (pět, kteří se práci věnují na plný úvazek, a další externí). Nový prezident vedle současného představování se na trhu chystá také prozatím neveřejný plán, který označuje za klíčový. Hotov by měl být během jednoho měsíce.

Našli jste v článku chybu?

30. 3. 2016 13:29

Ten pan si bude asi se statem velmi dobre notovat. Vlastne jsem se nedozvedel nic, snad jen, ze se (citace) "rozjizdi jakesi testovani jednotlivych praktickych kroku" (konec citace). Sir Humphrey Appleby by mel radost.

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?