Hlavní navigace

Chci restartovat vztahy se státem, říká nový prezident ICT Unie

 Autor: Ministerstvno vnitra ČR
Jan Sedlák 30. 3. 2016

ICT Unii od března vede Zdeněk Zajíček. Ten chce i díky svým zkušenostem z ministerstev restartovat vztahy se státem.

Přišlo jaro a v ICT Unii zavládla veselá nálada. Dlouholetý prezident Svatoslav Novák sice své působení zakončil unavený a frustrovaný ze státní správy, jeho čerstvý nástupce Zdeněk Zajíček, který se funkce ujal 17. března, ale působí mnohem čerstvěji a se značnou motivací. „Chci restartovat vztahy. Ano, restartovat je správné slovo,“ říká pro Lupu.

Vztahy spolku sdružujícího kolem osmdesáti významných firem z oblasti informačních technologií a telekomunikací byly v posledních měsících napjaté zejména s ministerstvem vnitra, kterému ICT Unie i kvůli (ne)komunikaci ohledně nového státního IT podniku NAKIT vypovědělo spolupráci.

Zdeněk Zajíček ovšem chce vztahy vylepšit, už se například sešel se současným šéfem NAKITu Alanem Ilczyszynem či ředitelem Odštěpného závodu (který se se státním podnikem spojí) Janem Přerovským.

„Do hry vstupuji s tím, že se ke každému budu stavět zcela nezaujatě,“ navazuje Zajíček. „Mohu těžit z toho, že státní sféře rozumím a dovedu si představit, pod jakým tlakem tam občas lidé bývají,“ dodává smířlivě. Zajíček skutečně zkušenosti má – jako náměstek pro ICT působil na ministerstvech vnitra, spravedlnosti a financí a byl rovněž poslancem za ODS a s Ivanem Langrem stavěl systém Czech POINT.

Věci neřešitelné

Problém s NAKITem byl dle slov nového prezidenta postaven na tom, že od začátku nebylo zcela jasně řečeno, co přesně bude státní podnik dělat. „Nebyla jasně deklarována jeho pozice na trhu. Subjekty mají přirozeně obavu, že NAKIT bude vstupovat do volného tržního prostředí,“ říká Zajíček s tím, že jasná role podniku není vyřešena doposud a určité napětí trvá. „S vnitrem a dalšími už jsem jednal a myslím, že budeme schopní komunikovat.“

Zdeněk Zajíček, prezident ICT Unie.
Autor: Ministerstvno vnitra ČR

Zdeněk Zajíček, prezident ICT Unie.

To, zda Unie smlouvu s vnitrem obnoví, není jisté. Zatím se rozjíždí jakési testování jednotlivých praktických kroků. Pokud spolupráce bude fungovat, bude možné zůstat i v této rovině bez dalších smluv. Situace by se mohla zlepšit i na ministerstvu průmyslu a obchodu, které – zdá se – konečně začalo více spolupracovat se zástupci IT byznysu, minimálně tedy na přípravě národního plánu pro rozvoj sítí nové generace.

Zajíček byl na post prezidenta ICT Unie osloven přímo jejím představenstvem. Ve finále probíhalo výběrové řízení za účasti tří kandidátů. „Mám rád výzvy a věci, které ze začátku vypadají neřešitelně,“ říká k tuzemskému ICT prostředí ve státu. „Ve státní sféře jsou lidi, kteří ICT chtějí dělat. Musí se vytvořit takové prostředí, aby ho skutečně dělat mohli a nebyli zároveň podezřelí.“

MIF16

Kolik takových lidí může být? Poslanec Ivan Pilný (ANO) si například nedávno postěžoval, že tohle téma netáhne a volby nevyhrává. ICT projekty jsou navíc toxické a politici se k nim příliš nehlásí. „V parlamentu vidím tak pět až deset lidí. Na ministerstvech kolem dvaceti, v širším okruhu možná i třicet,“ počítá Zajíček. „Jmenovat je nebudu, ale tyhle počty jsou – i když se to nezdá – hodně velká síla. A já jsem tu, abych tyto lidi povzbudil.“

Zdeněk Zajíček vedle narovnání některých vztahů v podstatě nechce struktury ICT Unie měnit. Procesy jsou dle jeho slov nastaveny dobře a stejně tak zůstanou počty spolupracovníků (pět, kteří se práci věnují na plný úvazek, a další externí). Nový prezident vedle současného představování se na trhu chystá také prozatím neveřejný plán, který označuje za klíčový. Hotov by měl být během jednoho měsíce.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?