Hlavní navigace

Kritika Chovancova státního IT podniku sílí: nemá koncepci a bude plýtvat

 Autor: Isifa
Jan Sedlák 21. 1. 2016

Dosavadní smlouvy mezi ministerstvem vnitra a Odštěpným závodem ICT služeb ukazují na výrazné navyšování cen oproti tržnímu prostředí.

Vládou schválený plán ministerstva vnitra na vytvoření Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) naráží na odpor několika ministerstev, Národního kontrolního úřadu (NKÚ), Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodů je několik, jednou z největších obav je každopádně podezření na další obcházení zákona o veřejných zakázkách.

Obcházení tohoto zákona není v případě vnitra žádnou výjimkou. Zpráva NKÚ z konce loňského roku říká, že Odštěpný závod ICT služby (OZ ICT), který se s NAKITem spojuje, zneužíval takzvanou in-house výjimku. „Některé veřejné zakázky související s realizací kontrolovaných projektů nebyly podle názoru NKÚ zadány v souladu se zákonem (…) Mezi nejzávažnější nedostatek patří nesprávné použití (…) tzv. in-house výjimka.“

„Odštěpák“ podle závěrů NKÚ získal od ministerstva vnitra přes 390 milionů korun neoprávněně. Dokumenty a smlouvy, které má nyní Lupa k dispozici, navíc ukazují, že IT projekty realizované na základě smlouvy mezi vnitrem a OC ICT nebyly hospodárné a nereflektovaly ceny v rámci běžného tržního prostředí.

Dvacet tisíc za manday

Odštěpný závod si například v rámci projektu podpory provozu a rozvoje systému EKIS účtoval 20 tisíc korun za manday (den práce jednoho člověka). Podle oslovených lidí z trhu se nicméně za takovou práci běžně účtuje zhruba polovina, někdy i kolem šesti tisíc korun. Jen položka „drobný rozvoj SAP“ tak v rámci projektu EKIS počítá se 126 miliony korun, celá zakázka pak vyjde na více než 611 milionů. Vedle vysokých cen jsou problémy také s plněním termínů a kvalitním řízením projektů.

Ukázka dodatku ke smlouvě mezi ministerstvem vnitra a Odštěpného závody ICT služby k systému EKIS.
Autor: Jan Sedlák

Ukázka dodatku ke smlouvě mezi ministerstvem vnitra a Odštěpným závodem ICT služby k systému EKIS. Celý dodatek je ke stažení na webu MVČR (PDF).

Ministerstvo vnitra v rámci tlaku na vytvoření NAKITu a jeho spojení s OZ ICT argumentovalo tím, že dojde k zefektivnění a zprůhlednění procesů a odvolává se i na samotné fungování Odštěpného závodu. Výše popsané (a náš dřívější článek) ale ukazuje, že minimálně v případě OZ ICT nic takového nebyla pravda. Stejné závěry předložilo i NKÚ.

Vnitro zároveň v několika případech nedostatečně a špatně informovalo vládu o tom, co vytvoření NAKITu vlastně znamená. Ještě před publikováním zprávy NKÚ například úřad v dokumentu pro vládu uvedl, že je „postup v souladu se závěry NKÚ z provedeného auditu realizovaného na OZ ICT v roce 2015“.

„Již vydaný souhlas vlády byl skutečně vydán bez potřebných komplexních podkladů a na základě zavádějících a nepřesných údajů předkladatele,“ píše se v kritických dokumentech s připomínkami ministerstev a subjektů z trhu, které má Lupa k dispozici.

KL_HLASOVANI

Mezi kritiky patří například ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj. Babišův úřad třeba říká, že NAKITu zcela chybí koncepce či podnikatelský plán. Na absenci ekonomické analýzy poukazují i další úřady. Není ani jasné, jak proběhne (ne)integrace do běžného tržního prostředí, co vlastně bude předmětem činnosti nového státního podniku a jak bude vše financováno.

NAKIT má vzniknout začátkem tohoto roku. Po završeném spojení s Odštěpným závodem má mít více než 350 zaměstnanců a půlmiliardový majetek.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars