Hlavní navigace

Chraň se, kdo můžeš... a umíš

Aleš Miklík 7. 4. 2005

Podle výzkumu britského poskytovatele AOL UK celých 84 procent domácích uživatelů nerozumí termínu phishing a méně než čtvrtina ví, co je to spyware. Pro počítačového geeka je pohled "na ulici" samozřejmě vždy nutně tristní. Je však opravdu tak nesmyslné se ptát, jestli není chyba také tak trochu na straně výrobců počítačů a softwaru?

Podle výzkumu britského poskytovatele AOL UK celých 84 procent domácích uživatelů nerozumí termínu phishing a méně než čtvrtina ví, co je to spyware. Pro počítačového geeka je pohled „na ulici“ samozřejmě vždy nutně tristní. Je však opravdu tak nesmyslné se ptát, jestli není chyba také tak trochu na straně výrobců počítačů a softwaru?

Když se na konci minulého století počítače stávaly stále běžnější součástí našich životů, převládal obecný názor, že jde o strašně chytré a šikovné mašinky, se kterými může být spousta zábavy, a kromě toho umí i usnadnit administrativní práci. Rozhodně nikoho ani nenapadlo, že by mohly sloužit k masové distribuci informací, vzdělávání z domova nebo že by snad člověk bez „počítačové gramotnosti“ neuspěl nejen v konkurzu o místo v kanceláři, ale dokonce třeba i ve školství. Ruku v ruce s touto dobou nevinnosti kráčelo stejně obecné povědomí, že těmto strojkům může rozumět buď jen praxí ošlehaný inženýr nebo mladý šílenec. Tito „vyvolení“ na jednu stranu požívali výhod určitého obdivu, že se něco tak podivného jako příkazy MS-DOSu naučili chápat, ale na druhou stranu museli přijmout fakt, že se na ně okolí stále dívá tak trochu jako na „exoty“ – protože zkrátka určitými „exoty“ byli.

Dnes je situace už trochu jiná, avšak zdaleka ne tolik, jak by se mohlo zdát při pohledu na svět skrze monitor profesionálnímu internautovi. Něco z té doby tu stále zůstává: s počítačem a Internetem sice „umí zacházet“ stále více lidí, avšak jejich poměr vůči těm, kdo počítačům opravdu rozumí, se od té doby spíše násobně zhoršil. Nutným důsledkem je pak současná situace s bezpečností, kdy na Internetu zuří nefalšovaná válka hrstky expertů na útok a obranu o cennou kořist v počítačích stamilionů „civilistů,“ kteří o své účasti v tomto boji často nemají nejmenší tušení.

Ti, kteří tušení mají, se pak potýkají s vážným problémem: problematice sítí a bezpečnosti nerozumí a zdá se jim nesrozumitelná, avšak trpí stálým strachem o to, co všechno vlastně na Internetu mohou a co jim reálně hrozí. Výzkum AOL tento stav potvrzuje – jen dva z pěti dotázaných (celkem bylo osloveno 1007 dospělých lidí) věděli, co je to „trojan“, ačkoliv celých 83 procent z nich trpí obavami o bezpečnost svých osobních údajů. 16 procent z nich pak neznalo ani mediálně propraný pojem spam.

MIF16

Zeptáte-li se na mínění počítačově zdatných uživatelů, nejčastěji vám odpoví, že je to přece odpovědnost těch lidí postarat se o své bezpečí a o to, aby na síti neohrožovali ostatní, stejně jako zabezpečují proti krádeži svůj majetek a většinou se snaží neubližovat jiným lidem. Jenže: zatímco v reálném světě jim ochranu garantují do značné míry i státní instituce a např. auta se zamykají víceméně stále stejně už desítky let, na Internetu neví dne ani hodiny, kdy přijde nové bezpečnostní riziko a způsob ochrany. Mluva odborníků je navíc málo srozumitelná, nové pojmy střídají jeden druhý a v záplavě varování je takřka nemožné vylovit třeba i dlouhý, hlavně ale pochopitelný návod na zabezpečení počítače tak, aby si člověk bez obav alespoň přečetl svoji poštu. A hlavně, je-li tu dnes takový návod, zítra už bude beznadějně neplatný.

Co s tím? Jednou z možností je přinutit každého uživatele stát se bezpečnostním odborníkem. Tomu však – doufám – nevěří ani ti největší technokraté. Nemůžeme-li však přizpůsobit obyvatele, musíme přizpůsobit prostředí: vyvinout takové hardwarové a softwarové podmínky, aby se podvody a zločin na síti staly co nejhůře uskutečnitelnými a aby „obyčejný“ uživatel věděl, že určité riziko mu hrozí, avšak při dodržení jednoduchých (a stále stejných!) podmínek je vcelku minimální. A proč by se měli přizpůsobovat výrobci technologií? Inu proto, že sami o co největší závislost společnosti na svých výrobcích usilují. Čím více lidí má určité prostředí užívat, tím více musí být „použitelné“, a pokud už některé dnešní počítače nejsou náročnější na obsluhu než kávovar, musí to samotné prodělat i Internet a jeho služby. Pro některé technicky založené uživatele „staré školy“ je to možná těžce snesitelná představa, avšak dříve či později k tomu dojít musí: Internet jako infrastruktura zcela ustoupí do pozadí a jediné, co z něj běžný člověk bude znát, nebudou www adresy a podobné „zbytečnosti“, ale samotný obsah. Třeba i v podobě barevných ikonek, za kterými se skrývá další film. A je to tak jedině dobře.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET