Hlavní navigace

Chrání Seznam.cz spammery?!

Michal Zálešák 3. 8. 2000

SPAM je závažným celosvětovým problémem Internetu. Pokud se spammerovi podaří zneužít ke své činnosti freemail, stačí obyčejně upozornit provozovatele služby - boj proti spamu je pro většinu administrátorů otázkou jakési profesionální integrity. Jak to však vypadá, když největší český portál problém spamu řešit odmítne?

Každý jistě během brouzdání Internetem musel někdy zadat svou emailovou adresu – jako určité potvrzení vlastní totožnosti. Poměrně běžná záležitost, bez které systém často nemůže fungovat, lze namítnout. Ano, v tom s vámi naprosto souhlasím. Jako správce oficiálního antispamového serveru českých providerů, sdružených v NIX.CZ, Antispam.cz, se denně setkávám s žádostmi lidí, kteří svou adresu „někde“ zadali a následně byli bombardováni zprávami od neznámých individuí, která se skrývala za neexistujícími emaily. Někteří spammeři stále využívájí oblíbených freemailových služeb a těší se tak částečné anonymitě. BÝT či NEBÝT proti spammerovi, proti svému zákazníkovi na straně jedné a internetovému škůdci na straně druhé? Právě tak se nedávno ptala jedna z nejznámějších freemailových služeb, součást portálu Seznam.cz. A výsledek? Posuďte sami!

Předtím, než se do systému přihlásíte, musíte souhlasit mimo jiné s následujícím ustanovením: „Provozovatel si vyhrazuje právo ze systému Služby vymazat uživatelský účet:  – Který je používán pro rozesílání hromadných, nevyžádaných e-mailů (SPAM).“ Žádný problém by tedy logicky neměl nastat, řeknete si. Realita se ale od této strojené formulace zásadně liší.

Uživatelův deník (autor 0A4h „hanke@volny.cz“), 19.7., 22:05 – Do konference hardware@pandora.cz přichází z adresy blexn@seznam.cz první spam upozorňující na nabídku Targetshopu. O šest minut později se stejný spam objevuje i v konferenci odkazy@pandora­.cz.

21.7., 12:46 – Spam s předmětem „100 dolaru provize za tyden – neverite“ dorazil do konferencí hardware@pando­ra.cz, odkazy@pandora.cz, penize@pandora­.cz. Dále do všech jmenovaných konferencí putoval spam upozorňující na firmu epruzkum.cz, přibyl však i do konference hacking@pandora.cz

22.7. – Další série spamů mířená do všech konferencí (celkem 6).

22.7., 15:32 – Na heldesk@seznam.cz zaslán mail s žádostí o zrušení konta spamera blexn@seznam.cz a výběr dvou ukázkových spamů z jeho produkce. Téhož dne rozeslány žádosti o zrušení jeho konta u společností, za které spamuje.

23.7. – Dorazilo „pouze“ 5 spamů.

23.7., 14:51 – První člen konference se výrazně ohradil: „Zacinas byt fakt votravnej!!!! Nejdriv si SPAMoval v konferenci Hardware a tedka to dokola posilas sem!!! Sice tahle konference je o vydelavani, ale s tim TargetShopem tady votravujes uz po nekolikaty…“, čímž vystihl pocity naprosté většiny.

24.7., 10:51 – Od helpdesk@seznam.cz přichází mail tohoto znění: „Zrusit konto na prikaz jine osoby neni mozne. Resenim je vytvoreni filtru, ktery odesilate zablokuje a jeho prichozi zpravy ihned smaze, tak ze se Vam v Dorucene poste nezobrazi“ a následně popis, jak nastavit filtr…

Tím si ale Seznam zásadně protiřečí, viz. výše či stránka Seznamu http://email.sez­nam.cz/webmail?pa­ge=info&subpa­ge=la&lang=cz, jasně se postavil na stranu spamera – klienta a odmítl problém řešit.

24.7., 11:44 – Obratem jsem odpovedel dlouhým mailem na helpdesk@seznam.cz, ve kterém jsem se ohradil proti tomu jak ignorují spamming a odmítli problém řešit. Podrobněji jsem popsal jaké adresy na Pandoře.cz zaspamoval a uvedl jsem můj odhad, kolik lidí spamy dostává. Také jsem přiložil některé spamy a přidal hlavičku jednoho z nich.

24.7., 13:55 – Od pana Čapky ze Seznamu.cz jsem dostal odpověď, že již kontaktoval Pandoru.cz a žádá o potvrzení. Vše je zdánlivě v pořádku.

24.7., 23:37 – Začínám dostávat první rozhořčené maily z konference hardware@pando­ra.cz, jako reakci na „forwardnutý“ mail z helpdesk@pan­dora.cz, ve kterém Seznam.cz odmítl situaci řešit. Účastníci konference si stěžují na to, že v ČR pořád něco nejde a je tu Kocourkov.

25.7. – Mám ve schránce dalších 6 spamů od blexn@seznam.cz.

25.7., 22:40 – Dostávám velmi zajímavý mail – od kolegy Jana Kuneše z konference hardware@pando­ra.cz. V osobní korespondenci s ním totiž pan Čapka lživě popřel, že by mi kdy z helpdesku byl poslán mail s informací, že Seznam.cz nemůže schránku na požádání třetí osoby zrušit. Živě požádalo o vyjádření k situaci Seznam.cz, ale ten oznámil, že schránka blexn@seznam.cz je již zablokovaná, což je další lež, protože maily chodí vesele dál.

25.7., 22:52 – Administrátor konference penize@pandora.cz vyhodil uživatele blexn@seznam.cz. Ostatní velké konference, jako odkazy@pandora.cz a hardware@pando­ra.cz, nemají administrátora a nemohou se tedy bránit.

26.7. – Spam téhož obsahu, poslaný do téže konference, mi došel 3×.

28.7. – Další lidé se připojují k rozhořčení nad přístupem Seznamu.cz.

29.7., 16:28 – Odesílám na helpdesk@seznam.cz další žádost o vyřešení sitace. Přeposílám jim mail Jana Kuneše, ve kterém je jasně řečeno, že pan Čapek poskytl lživé informace. Upozorňuji že pokud budou dále setrvávat v pozici mrtvého brouka, nebude záležitost bez následků. Odpovědi na tento mail jsem se nedočkal.

30.7. – Ticho po pěšině. Začínám věřit tomu, že blexn@seznam.cz je mimo hru. Ustupuji od myšlenky napsat report o přístupu Seznamu.cz na Antispam.cz.

31.7. – Pan Petr Červenka ze Seznam.cz mi posílá mail ve kterém mne upozorňuje, že od 24.7. nejsou v logách Seznamu.cz záznamy odesílání jakékoli pošty z adresy blexn@seznam.cz a že z nekompletních hlaviček, které jsem zaslal, není možné nic zjistit. Hlavičky nejsou kompletní, protože Pandora.cz je ořezává o důležité údaje – v rámci přeposílání zpáv členům konferencí. Vzhledem k tomu, že Janu Kunešovi již dříve kdosi od Seznamu.cz řekl, že s Pandorou.cz jsou v kontaktu a na případu tohoto spamera spolupracují, působí vyjádření poněkud komicky, jelikož Pandora.cz loguje hlavičky příchozích mailů.

Dále je v mailu od pana Červenky uvedeno, že schránka je z pohledu Seznamu.cz čistá a je zde !pouze! filtr na mazání veškeré příchozí pošty. Doslova také pise: „zadne filtry, ktere by rozesilaly hromadne postu ruznym lidem osoby v adresari take zadne, takze by spamer musel pracne vypisovat do pole "komu“ vsecky adresy a to by toho moc nenaspamoval."

Následují spekulace, že adresa může být podvržená v hlavičce mailu a přes SMTP Seznamu.cz vůbec neprošla, což je poněkud kuriozní teorie.

31.7., 22:15 – Od uživatele blexn@seznam.cz dorazil další mail. Pohár trpělivosti přetekl. Opět jsem se rozhodl, že situace nemůže zůstat tak jak je.

WT100

Co říci závěrem? Provozovat freemailovou službu je službou nákladnou na prostředky a čas a je ve hvězdách, zda se vám podačí nalákat uživatele. Jedno je ale jasné. „Sliby, chyby“ není rozhodně tím nejlepším reklamním sloganem ani na poměrně mladém internetovém trhu.

(Hynek Hanke, autor deníku a Michal Zálešák, správce serveru Antispam.cz)

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce