Hlavní navigace

Chyby, jejichž cenu nelze (správně) sečíst

Pavel Houser 10. 7. 2007

Je zajímavé, že když se píše o chybách v aplikacích, pozornost se soustřeďuje hlavně na problémy se zabezpečením a aplikace jako webový prohlížeč a e-mailový klient. Přitom chyba v tabulkovém procesoru může vzhledem k jeho použití způsobit snad ještě rozsáhlejší škody.

Pavel Houser - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Asi není sporu o tom, že tabulkový procesor je jedna z nejužitečnějších aplikací vůbec. Když před několika lety výkonný ředitel Oraclu Larry Ellison prohlásil, že aplikace Microsoftu nepřinášejí skutečné inovace, přece jen dodal „s výjimkou Excelu“. Ve firemním prostředí se dnes Excel používá často jako nástroj spadající do kategorie označované Business Intelligence, kde konkuruje specializovanému softwaru o několik řádů dražšímu. A je to zřejmě právě množství složitě provázaných dat, maker a dalších vychytávek v Excelu, které ve firemním prostředí představuje hlavní překážku pro nasazení Open Office.org.

Právě zveřejněná studie počítačových vědců z Oregonské státní univerzity (viz např. článek na Science Daily) ovšem ukázala odvrácenou tvář tabulkových procesorů (obecně, nejenom Excelu). Je zajímavé, že když se píše o chybách v aplikacích, pozornost se soustřeďuje hlavně na problémy se zabezpečením a aplikace jako webový prohlížeč a e-mailový klient. Přitom chyba v tabulkovém procesoru může vzhledem k jeho použití způsobit snad ještě rozsáhlejší škody…

Hlavní náplní studie ovšem nejsou chyby v programu jako takovém, ale chyby, jichž se dopouštějí uživatelé. V USA odhadem každý rok v 11 milionech tabulkových procesorů uživatelé vytvoří 60 milionů sešitů (mimochodem trochu divné označení pro tabulku, že?). Až v 90 procentech z nich jsou chyby. S tabulkovým procesorem vesměs pracují koncoví uživatelé, kteří se nevyznají ve všemožných kódech a vzorečcích; odvrácenou stránkou obrovské funkčnosti těchto aplikací je (od určité úrovně použití) jejich relativní složitost. Auditoři jsou údajně zoufalí a jeden z nich se nechal slyšet, že se ještě za celou svou kariéru nesetkal s tabulkou, která by byla správně. Nemusí jít přitom jen o opravitelný účetní problém, na základě těchto dat se často dělají klíčová obchodní rozhodnutí. A není vůbec jisté, že se tyto problémy týkají jen velkých firem – byli byste ochotni dát ruku do ohně třeba za své faktury?

MIF16

Tým profesora Martina Erwiga přišel kromě popisu problému s nástrojem GoalDebug, který by měl pomoci chyby odstraňovat. Nesnaží se nic dělat za uživatele automaticky, ale prostě postupuje podle žebříčku nejčastějších chyb (vyplnění jiné buňky, přidání řádku na špatné místo, záměna plusu za minus…) a upozorňuje na to, že v tabulce může být právě příslušný problém. Uživatel si řekněme povšimne nějaké zjevně nesmyslné hodnoty, a program ho upozorní, jak mohla chyba vzniknout, což by ji mělo pomoci opravit. Podrobný popis nástroje GoalDebug najdete zde na jeho stránkách [PDF, 1,25 MB], základní představu o rozhraní tohoto programu lze získat také tam.

Jedinou, bohužel dosti zásadní vadou na kráse je, že vlastní program není ke stažení. Příslušní vědci založili v Oregonu jako spin-off novou firmu, na kterou převedli licenci. Zatím není ani jasné, pro jaké tabulkové procesory bude toto řešení k dispozici, lze však alespoň s nadějí očekávat, že vydají-li tabulku s jejich seznamem, nebude obsahovat žádné chyby.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Set-top box na zkoušku? Ano!

Set-top box na zkoušku? Ano!

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase