Hlavní navigace

Chystá Česká televize vlastní vyhledávač?

Marek Antoš

Jak se blíží burzovní premiéra Google, horečka pomalu stoupá. Všichni očekávají úspěch; kdyby byl opravdu velký, mohl by obnovit důvěru investorů v internetové firmy. Do čela protivníků Google se však postavil mocný hráč: Česká televize.

Jak se blíží burzovní premiéra Google, horečka pomalu stoupá. Všichni očekávají úspěch; kdyby byl opravdu velký, mohl by obnovit důvěru investorů v internetové firmy. Do čela protivníků Google se však postavil mocný hráč: Česká televize.

Včera jsem si ke snídani pustil televizní zprávy. Hned v úvodním přehledu byla zmínka o tom, že se začal šířit nový virus, který se šíří přes vyhledávače. Na pozadí běžely ilustrační záběry Google. Podrobnější zpráva pak vysvětlila, že jde o novou variantu viru MyDoom, jež si na Googlu vyhledává emailové adresy svých dalších obětí, čímž zahlcuje i samotný Google, který pak nestíhá odpovídat na normální dotazy svých uživatelů. Redaktor neopomněl vysvětlit, že se tato zpráva objevila právě v den, kdy Google oznámil důležité podrobnosti k prodeji svých akcií.

Nemohu vyloučit, že jsem byl po ránu ještě tak trochu pomalejší, ale z úvodu zprávy jsem měl jednoznačný dojem, že se MyDoom začal šířit přímo z Google. V kontextu obsedantních představ posledních týdnů jsem už přemýšlel o tom, jaká nová dvojchyba se zas někde objevila a co to všechno může způsobit. Teprve když jsem se soustředěně zaposlouchal do podrobnějšího vysvětlení, došlo mi, že vlastně o nic tak zásadního nejde.

V archívu na webu České televize bohužel nejsou krátké zprávy z ranního bloku, abych vám mohl poskytnout link k vlastnímu posouzení. Našel jsem pro vás jen zprávu ČTK, ze které televizní redaktoři pravděpodobně vycházeli. Také tady sice najdete větu o tom, že se virus šíří přes vyhledávače, celkové vyznění je však výrazně neutrálnější: na rozdíl od televizní verze ve vás nezůstane pocit, že byste mohli virus chytit přímo na Googlu. Zmiňuje navíc i další světové vyhledávače, jmenovitě Yahoo, které musí čelit stejnému problému.

Závěr je tedy jednoznačný a poněkud šokující. Česká televize se do té míry řídí podle BBC, britského vzoru televize veřejné služby, že se rozhodla následovat i její nedávné oznámení a spustit vlastní vyhledávač. Domácím hegemonem je sice Seznam, ale televizní stratégové už myslí dál – a v cestě k ovládnutí světového Internetu jim stojí právě Google. Stačí však jedna dobře mířená zpráva, jedna lehká manipulace, maskovaná jako nešikovnost, a celý mocný konkurent se sesype jako domeček z karet. Nic už nebude bránit uvedení nového vyhledávače. Jediné, co ještě – podle dobře informovaných zdrojů – není jisté, je otázka jeho názvu: zájmové skupiny uvnitř televize se nemohou shodnout na tom, zda to bude NaStopě.com nebo TajemstvíProu­těnéhoKošíku.com.

Tak dobře, o České televizi asi na Wall Street ještě neslyšeli a navíc má dost svých starostí s koncesionářskými poplatky, takže s tím vyhledávačem to asi nebude tak horké. Stejně by ale nebylo od věci, kdyby si dávala na svoje vysílání větší pozor. Aspoň po ránu.

Našli jste v článku chybu?

31. 7. 2004 21:33

Karlik (neregistrovaný)
Zaregistroval jsem tu relaci raké, a se zcela totožným pocitem ...

Ale zajímavější je se občas podívat na TV NOVA - nedávno tam zase vyprávěli o "hackerech" (mám pocit, že šlo o nějaké kopírovače CDček) ...

30. 7. 2004 11:37

Marek Antoš (neregistrovaný)

Musím říci, že jste mne svojí reakcí dostal; toho si cením. Zprávu - ve zde uvedeném přepisu - skutečně osobně považuju za korektnější než zprávu ČTK.

Ve svém textu jsem ale nekritizoval samotný příspěvek, ale anonci v úvodu zpravodajské relace. Jak píšu: Hned v úvodním přehledu byla zmínka o tom, že se začal šířit nový virus, který se šíří přes vyhledávače. Na pozadí běžely ilustrační záběry Google. A ještě jednou pak: z úvodu zprávy jsem měl jednoznačný dojem, že se MyDoom začal šířit př…

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst