Hlavní navigace

Chystá Český Telecom vlastní WebTV?

Jiří Lahvička 29. 6. 2000

Internet se stává médiem pro veřejnost, avšak mnoho potenciálních uživatelů odrazuje od používání celosvětové počítačové sítě vysoká cena a především složitost ovládání. O dosud tajeném projektu Českého Telecomu, který by tyto nedostatky mohl odstranit, píše Jiří Lahvička.

Internet se stává médiem pro veřejnost, avšak mnoho potenciálních uživatelů odrazuje od používání celosvětové počítačové sítě vysoká cena a především složitost ovládání. O dosud tajeném projektu Českého Telecomu, který by tyto nedostatky mohl odstranit, píše Jiří Lahvička.

I když se Internet v ČR stále více stává z hračky úzké skupiny odborníků médiem pro masy, pořád u nás je a bude početná skupina potenciálních uživatelů, které od Internetu odrazuje kromě ceny především přílišná složitost jeho používání. Právě na tyto počítačové laiky jsou cíleny produkty typu WebTV, které větší či menší část možností internetu přenesou na obrazovku důvěrně známého a lehce ovladatelného televizoru. U nás se už v této oblasti (nepříliš úspěšně) angažovala Tesla se svým iBOXem a nyní se proslýchá, že se ke vstupu na toto pole chystá Český Telecom.

Celý produkt (říkejme mu pracovně třeba TV-Em@il), by představovala klávesnice a malá skříňka, která by se napojila jednak na již existující telefonní linku a jednak na televizní přijímač. Ze služeb klasického Internetu by výrobek umožňoval především přijímání a odesílání mailů – vzhledem k tomu, že by šlo o domácí spotřebič rodinného typu, nabízel by samozřejmě pro každého člena rodiny jednu mailovou adresu. TV-Em@il by pravděpodobně neobsahoval plně funkční browser, ale nabízel by místo toho jednoduchý přístup k vybraným základním informacím, jako je celostátní a regionální zpravodajství, počasí, kurzy měn atd. Nechyběla by ani možnost nákupu v obdobě virtuálního obchodu.

WebTV v provedení Českého Telecomu by příliš nezatěžovala účet za telefon – pouze by si např. jednou denně stáhla aktuální verzi zpravodajství a dalších poskytovaných informací a několikrát denně e-maily, přičemž každé připojení by trvalo jeden impuls. Kromě jednoduchosti ovládání by tedy mohl TV-Em@il konkurovat plnohodnotnému Internetu i cenově. Samotná WebTV by pak mohla stát několik tisíc korun, měsíční poplatky by se pak v závislosti na frekvenci připojování pohybovaly kolem několika málo stovek korun měsíčně.

Monopolní postavení dává Českému Telecomu jedinečnou možnost na službě tohoto typu vydělávat právě díky tomu, že by do své kapsy strčil poplatky za všechny zařízením vygenerované telefonní impulsy – tuto možnost nemá žádná třetí strana, která by obdobnou službu musela financovat pouze ze zisku z výroby samotných zařízení, případně prostřednictvím reklamy. Dalším trumfem Českého Telecomu může být i nedávná akvizice MIA, která kromě toho, že provozuje největší českou komerční reklamní síť IMS, je i významným poskytovatelem obsahu (patří jí mimo jiné Svět namodro či Trafika), mohla by se tedy podílet na přípravě informací dostupných právě přes TV-Em@il.

Výše popsaný produkt by mohl být díky svému jednoduchému ovládání a poměrně příznivé ceně atraktivní pro určitou skupinu moderním technologiím méně nakloněných lidí, vše by ovšem záviselo na konkrétním provedení. Dle mého názoru v tomto případě méně znamená více – pokud někdo touží po plném přístupu k Internetu včetně všech vymožeností, žádná náhražka typu WebTV ho nejspíš neuspokojí, nicméně pro ty, kdo chtějí pouze občas a s malými náklady využívat některých služeb, může být WebTV zajímavá alternativa, ať už se bude jmenovat jakkoliv.

Jiří Lahvička

Připojujeme dodatečné vyjádření Českého Telecomu:

Mohu potvrdit, ze Český Telecom podepsal na konci března předběžnou dohodu (Memorandum of Understanding) s americkou společností eNote, která je výrobcem produktu TVemail. Následně jsme zahájili jednání o případné distribuční smlouvě. Zatím považuji za předčasné vyjadřovat se k možnému komerčnímu využití zmíněného produktu.

Vladan Crha
Tiskový mluvčí společnosti Český Telecom, a. s.

Našli jste v článku chybu?

30. 6. 2000 9:01

Radek Novak (neregistrovaný)
Rodina evropských Telecomů nemá šanci, a zaviňuje si to sama, svojí restriktivní cenovou politikou !!!!!!! Pevně doufám, že Český Telecom zařve stejně jako zařval lev IPB :-)
Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?