Hlavní navigace

Placení za odkazy na zprávy by byla velká chyba, varuje skupina vydavatelů

David Slížek 7. 12. 2015

Úvahy o nových úpravách autorského práva, které se týkají agregování obsahu, se objevily v pracovních dokumentech Evropské komise.

Do plánovaného zveřejnění návrhů Evropské komise na reformu autorského práva zbývá už jen několik dní. Skupina evropských vydavatelů a vydavatelských asociací teď Komisi poslala otevřený dopis (PDF), ve kterém varují před dopady jedné z možných změn – zavedení autorskoprávní ochrany odkazů na obsah na webu.

Pod dopisem jsou kromě vybraných španělských, italských, francouzských či německých vydavatelů podepsána také dvě média z Česka a Slovenska: Echo24 a Denník N.

„Píšeme vám, abychom v souvislosti se strategií pro Digital Single Market vyjádřili své obavy z nedávného vývoje, který se pokouší sdílení, odkazování a agregování online zpráv zatížit novou formou ‚pomocného‘ autorského práva, která ústí v povinné poplatky,“ stojí v listu. O co jde?

Kdo na čem vydělá

Začátkem listopadu unikl na veřejnost pracovní materiál Evropské komise (PDF) k reformě autorského práva. Podle něj existují „rostoucí pochybnosti, zda současné právo zajišťuje dostatečně spravedlivé dělení hodnot, vytvořených novými způsoby online sdílení.“

Přeloženo do normálního jazyka tady EK naznačuje, že část producentů obsahu (především vydavatelů) není spokojena s tím, že nemají přímý zisk z toho, co jiné služby (vyhledávače, agregátory) vydělají na shromažďování a distribuci odkazů na jejich obsah.

Komise v materiálu říká, že začátkem roku 2016 prozkoumá, jestli je potřeba dosavadní pravidla měnit. Nejde tedy zatím o žádné definitivní rozhodnutí, ale některé hlasy – především europoslankyně Julia Reda – upozorňují na to, že může jít o přípravu „útoku na hyperlink“ v podobě, jak ho dnes používáme, a že může vést až ke zpoplatnění odkazů na volně dostupné články.

Sdělování veřejnosti

Klíčová je tady definice tzv. „sdělování veřejnosti“, která určuje, že autor (majitel práv) má právo rozhodnout, za jakých podmínek je jeho dílo publikováno. Na internetu se dosud vykládá tak, že odkazování na něco, co už bylo jednou veřejně publikováno, není porušením autorských práv a že je tedy možné odkazovat i bez svolení autora.

Jenže – v nedávné minulosti jsme byli svědky nejméně dvou případů, kdy se vydavatelé pokusili pravidla změnit ve svůj prospěch. Nejprve se v Německu pustila skupina vydavatelů do boje s Googlem – poté, co firma výrazně omezila zobrazování jejich článků v Google News, ovšem brzy kapitulovali.

„Daň z Googlu“ – tedy zákon, podle kterého vydavatelé povinně musí za používání odkazu žádat od agregátorů poplatky – poté zavedlo také Španělsko. Google reagoval rychle: zavřel španělské Google News

Reálný problém

Právě španělští vydavatelé teď podle zástupce šéfredaktora slovenského Denníku N Tomáše Belly stojí za výzvou adresovanou Evropské komisi. „Za iniciativou sú najma kolegovia zo Španielska, ktorí majú priamu skúsenosť s legislatívou, ktorá mala vydavateľom pomôcť, ale nakoniec poškodila úplne všetkých – vydavateľov aj vyhľadávače,“ napsal Lupě. 

„Problém ochrany autorských práv na internete je reálny, ale nedá sa riešiť tak, že budeme úplne ignorovať povahu internetu, ktorý si bez hypertextový odkazov nevieme predstaviť, alebo budeme nútiť vydavateľstvá chrániť svoje ‚práva‘ bez ohľadu na to, či si to želajú a či je to pre ne výhodné,“ dodal.

MIF16

Vydavatelé podle něj dopis poslali, protože diskuse se v EK začíná ubírat směrem, který se v praxi příliš neosvědčil.

„V Bruseli sa aktuálne začína diskutovať o celoeurópskej legislatíve na štýl tej španielskej, ktorá je podľa nás debaklom, cieľom bolo teda upozorniť, že rozhodne nie všetci európski vydavatelia si takéto drastické opatrenia údajne v ich vlastnom záujme želajú,“ říká Bella.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy