Hlavní navigace

Placení za odkazy na zprávy by byla velká chyba, varuje skupina vydavatelů

David Slížek 7. 12. 2015

Úvahy o nových úpravách autorského práva, které se týkají agregování obsahu, se objevily v pracovních dokumentech Evropské komise.

Do plánovaného zveřejnění návrhů Evropské komise na reformu autorského práva zbývá už jen několik dní. Skupina evropských vydavatelů a vydavatelských asociací teď Komisi poslala otevřený dopis (PDF), ve kterém varují před dopady jedné z možných změn – zavedení autorskoprávní ochrany odkazů na obsah na webu.

Pod dopisem jsou kromě vybraných španělských, italských, francouzských či německých vydavatelů podepsána také dvě média z Česka a Slovenska: Echo24 a Denník N.

„Píšeme vám, abychom v souvislosti se strategií pro Digital Single Market vyjádřili své obavy z nedávného vývoje, který se pokouší sdílení, odkazování a agregování online zpráv zatížit novou formou ‚pomocného‘ autorského práva, která ústí v povinné poplatky,“ stojí v listu. O co jde?

Kdo na čem vydělá

Začátkem listopadu unikl na veřejnost pracovní materiál Evropské komise (PDF) k reformě autorského práva. Podle něj existují „rostoucí pochybnosti, zda současné právo zajišťuje dostatečně spravedlivé dělení hodnot, vytvořených novými způsoby online sdílení.“

Přeloženo do normálního jazyka tady EK naznačuje, že část producentů obsahu (především vydavatelů) není spokojena s tím, že nemají přímý zisk z toho, co jiné služby (vyhledávače, agregátory) vydělají na shromažďování a distribuci odkazů na jejich obsah.

Komise v materiálu říká, že začátkem roku 2016 prozkoumá, jestli je potřeba dosavadní pravidla měnit. Nejde tedy zatím o žádné definitivní rozhodnutí, ale některé hlasy – především europoslankyně Julia Reda – upozorňují na to, že může jít o přípravu „útoku na hyperlink“ v podobě, jak ho dnes používáme, a že může vést až ke zpoplatnění odkazů na volně dostupné články.

Sdělování veřejnosti

Klíčová je tady definice tzv. „sdělování veřejnosti“, která určuje, že autor (majitel práv) má právo rozhodnout, za jakých podmínek je jeho dílo publikováno. Na internetu se dosud vykládá tak, že odkazování na něco, co už bylo jednou veřejně publikováno, není porušením autorských práv a že je tedy možné odkazovat i bez svolení autora.

Jenže – v nedávné minulosti jsme byli svědky nejméně dvou případů, kdy se vydavatelé pokusili pravidla změnit ve svůj prospěch. Nejprve se v Německu pustila skupina vydavatelů do boje s Googlem – poté, co firma výrazně omezila zobrazování jejich článků v Google News, ovšem brzy kapitulovali.

„Daň z Googlu“ – tedy zákon, podle kterého vydavatelé povinně musí za používání odkazu žádat od agregátorů poplatky – poté zavedlo také Španělsko. Google reagoval rychle: zavřel španělské Google News

Reálný problém

Právě španělští vydavatelé teď podle zástupce šéfredaktora slovenského Denníku N Tomáše Belly stojí za výzvou adresovanou Evropské komisi. „Za iniciativou sú najma kolegovia zo Španielska, ktorí majú priamu skúsenosť s legislatívou, ktorá mala vydavateľom pomôcť, ale nakoniec poškodila úplne všetkých – vydavateľov aj vyhľadávače,“ napsal Lupě. 

„Problém ochrany autorských práv na internete je reálny, ale nedá sa riešiť tak, že budeme úplne ignorovať povahu internetu, ktorý si bez hypertextový odkazov nevieme predstaviť, alebo budeme nútiť vydavateľstvá chrániť svoje ‚práva‘ bez ohľadu na to, či si to želajú a či je to pre ne výhodné,“ dodal.

CIF16

Vydavatelé podle něj dopis poslali, protože diskuse se v EK začíná ubírat směrem, který se v praxi příliš neosvědčil.

„V Bruseli sa aktuálne začína diskutovať o celoeurópskej legislatíve na štýl tej španielskej, ktorá je podľa nás debaklom, cieľom bolo teda upozorniť, že rozhodne nie všetci európski vydavatelia si takéto drastické opatrenia údajne v ich vlastnom záujme želajú,“ říká Bella.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: RTB už není výprodej volného prostoru

RTB už není výprodej volného prostoru

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil