Hlavní navigace

Čína se Internetu nebojí, o blokování YouTube nic neví

Jiří Macich ml.

Mnoho lidí si chybně myslí, že čínská vláda se obává Internetu. Ve skutečnosti je to naopak, nechal se slyšet na dnešní tiskové konferenci Čchin-kang, tiskový mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Otevřenost země k Internetu mají prý dokazovat tři stovky milionů tamních internetových uživatelů. Jestli je to na nejlidnatější zemi světa hodně nebo málo, ponecháme na vašem názoru. Faktem každopádně je, že čínské úřady přístup k Internetu tvrdě cenzurují. Tamní uživatelé se nedostanou na řadu…

Mnoho lidí si chybně myslí, že čínská vláda se obává Internetu. Ve skutečnosti je to naopak, nechal se slyšet na dnešní tiskové konferenci Čchin-kang, tiskový mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Otevřenost země k Internetu mají prý dokazovat tři stovky milionů tamních internetových uživatelů. Jestli je to na nejlidnatější zemi světa hodně nebo málo, ponecháme na vašem názoru. Faktem každopádně je, že čínské úřady přístup k Internetu tvrdě cenzurují. Tamní uživatelé se nedostanou na řadu západních webů, výsledky vyhledávání vyhledávačů jsou automaticky filtrovány.

Tip Content Kortanová

Bloggeři kritičtí k režimu končí ve vězení a čínská vláda dlouhodobě bojuje proti online hrám a erotickým serverům. Internetové kavárny, které jsou pro Číňany jedním z nejsnazších přístupů k informační dálnici, jsou tvrdě regulovány. „Regulaci“ přístupu k Internetu mluvčí čínského ministerstva zahraničí zdůvodnil ochranou před hrozbami, které by mohly poškodit čínskou národní bezpečnost. Západní média nedávno ovšem informovala třeba i o zablokování přístupu k YouTube. Mluvčí Čchin-kang prý ale o žádném blokování neví.

Snahy o podobnou regulaci Internetu však nejsou jen doménou komunistické Číny nebo jiných autoritativních režimů. Stále častěji se s nimi setkáváme i v Evropě. Někteří zákonodárci chtějí blokovat přístup k Internetu osobám podezřelým z počítačového pirátství, ISP svévolné blokují přístup k údajně závadovým stránkám, ve Francii zavádějí regulaci Wi-Fi hotspotů a český senát by rád zákaz serverů pro dospělé. (Mediafax.cz)

Našli jste v článku chybu?
28. 3. 2009 23:13
uživatel si přál zůstat v anonymitě
jinymi slovy, tu cenzuru vlaste provadi kapitaliste..
25. 3. 2009 13:03
VfB (neregistrovaný)
když zde zmiňujete servery pro dospělé, tak logicky musí být nějaké servery pro děti, ale tomu se mi nechce věřit, protože server to je "spolehlivý a výkonný počítač co jde dát do racku" a když přemýšlím, tak děti na počítači nejčastěji hrají hry a pro hry se více hodí herní (desktopové) PC nebo konzole než nějaký (natož linuxový) server a čím by se lišil "dětský" server od normálního?