Hlavní navigace

Cloud computing na vzestupu

Jan Handl 29. 4. 2010

Podle informací BBC bude ve Velké Británii v roce 2012 za služby cloud computingu utracena miliarda liber. Tedy dvakrát více než nyní. Rozvíjet se budou i kombinovaná řešení, cloud computing může sloužit například jenom ke sdílení dat. Využívání těchto služeb může dost brzdit psychologický blok, budeme schopni uložit svá data do „neznáma“?

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

BBC píše o útratách za cloud computing ve Velké Británii, do roku 2012 se zdvojnásobí a dosáhnou kulaté částky miliardy liber. To znamená, že webové služby mají slušně našlápnuto. Cloud computing nyní představuje zhruba 7,5 % z osmimiliardových tržeb za software. Někteří odborníci ovšem cloud computing považují za hype a budoucnost vidí i nadále v desktopových programech.

Pokud si náhodou nejste jisti tím, co to vlastně ten cloud computing je, možná vezmete za vděk definicí. Cloud computing označuje souhrnně technologie a postupy používané v datových centrech a firmách pro zajištění snadné škálovatelnosti aplikací dodávaných přes Internet. Alespoň podle Jiko Blogu. Wikipedie je trochu obšírnější. Cloud computing je podle ní na Internetu založený model vývoje a používaní počítačových technologií. Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů uložených na serverech na Internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat pomocí prohlížeče a používat prakticky odkudkoliv. Uživatelé neplatí (za předpokladu, že je služba placená) za vlastní software, ale za jeho užití. Nabídka aplikací se pohybuje od kancelářských aplikací, přes systémy pro distribuované výpočty, až po operační systémy provozované v prohlížečích.

Phillip Carnelley za společnosti TechMarketView přirovnal cloud computing k výrobě elektřiny, kterou si před mnoha lety zajišťovaly podniky samostatně. Se softwarem je to prý podobné, postupný příklon ke cloud computingu je prý pouze záležitostí času. Prý půjde hlavně o šetření, nebude potřeba investovat do výkonných počítačů a nákladných softwarových řešení.

Provozovatelé outsourcovaných řešení budou za své služby vybírat rozumný poplatek a spokojenost bude panovat na všech stranách. To je možná ideální pohled, jen těžko si dokáži představit, že se ty nejbohatší firmy vzdají svých cenných dat. Mně osobně se cloud computing zdá vhodný spíše pro malé firmy, které chtějí šetřit provozní náklady.

Cloud computing prý nemá úplně nahradit standardní řešení, čím dál častěji se budou objevovat hybridní kombinace. Příkladem může být následující model – budeme pracovat na svých počítačích se softwarem, výsledky budeme ukládat a následně sdílet v cloudu. To bych si už dokázal představit, koneckonců to mnozí z nás takto dělají už dnes.

Otázkou je, zda budeme opravdu schopni spoléhat na neviditelné služby a ukládat data kdesi daleko. Pravdou ale je, že už teď se asi těžko najde někdo, kdo cloud computingu nevyužívá. Do této kategorie totiž patří i služby Googlu. Pokud ale budeme muset začít platit…

Našli jste v článku chybu?

29. 4. 2010 10:24

Martin Kalenda (neregistrovaný)
Preferuji cloudFS home klienta. Tj že si mezi více počítači sdílím data v cloudu a jsou tak částečně zajištěna proti výpadku s externí (šifrovanou zálohou aka dropbox) na serverech provozovatele.

Když jsem řešil na domácím NASu uložení asi 800GB filmů (záloha dvd tj velké noptimalizované průměrný film má 6gb) tak to vyšlo prostě neekonomicky a levnější je offline záloha těch dvd v knihovém pořadači a filmy přímo na disku v přehrávači. Na filmy koukám tak málo že 99 procent času je čistě vypnut…

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV