Hlavní navigace

Cloud Player od Amazonu míchá kartami

Martin Malý 20. 4. 2011

Nedávné spuštění služby Amazon Cloud Player vzbudilo poměrně živou reakci jak u konkurentů Amazonu, tedy u Googlu a Apple, tak v táboře hudebních vydavatelů, kterým neustále ubývá manévrovací prostor v jejich dlouholetém a náročném „boji proti pirátům“.

O co jde? Amazon Cloud Player uživatelům umožní přehrávání hudby na libovolném počítači s přístupem na Internet nebo na přenosných zařízeních se systémem Android. Služba samotného přehrávače je zdarma, ale nejdříve je potřeba vytvořit si online hudební knihovnu pro přehrávání. K tomu slouží Amazon Cloud Drive – online úložiště podobné službám typu Box.net či Dropbox. Tam si uživatelé mohou nahrát hudbu v MP3 formátu z pevného disku svého počítače, případně sem mohou ukládat nově zakoupenou hudbu z Amazonu. Zdarma je k dispozici prostor o kapacitě 5 GB, který lze zvýšit buď nákupem na Amazonu, nebo tím, že si uživatel připlatí (píšeme zde).

Uloženou hudbu pak můžete přehrávat na libovolném počítači nebo zařízení s Androidem – samozřejmě za předpokladu, že jste online a žijete v USA (služba je zatím US-only). Streamování médií není nic nového, vzpomeňme na YouTube či Grooveshark. Tentokrát však Amazon nabízí uložení vlastních souborů pro vlastní potřebu a právě tímto trikem předběhl konkurenci. Google chystá podobnou službu už delší dobu a zatím jej zdržuje zdlouhavé vyjednávání s vydavateli o licenčních podmínkách. Své by o tom mohl vyprávět i Apple s iTunes.

Amazon Cloud Player

Amazon Cloud Player

Amazon svůj obchod s MP3 soubory provozuje odděleně od Cloud Playeru. To mu umožnilo spustit streamované přehrávání audia poměrně rychle. Jak tvrdí samotný Amazon ve svém prohlášení k vydavatelům: „Cloud Player není nic jiného než správce médií a jejich přehrávač, ne nepodobný Windows Media Playeru a dalším programům, které umožňují uživatelům spravovat a přehrávat jejich multimediální soubory. Tedy nepotřebuje licenční dohodu s vydavateli obsahu o nic víc než tyto programy. Tak prosté to je.“ 

Nahrávací společnost Sony Music se ale cítí dotčená tím, že Amazon nové služby pro streamování hudby spustil, aniž by měl předtím uzavřené dohody se zástupci hudebního průmyslu. Z řad vydavatelů nyní zaznívá, že služby Amazon Cloud Player a Amazon Cloud Drive mohou být v rozporu se zákonem. (http://www.lu­pa.cz/zpravic­ky/amazon-muze-celit-zalobam-kvuli-cloud-playeru/) Mnohem pravděpodobněji je však za prohlášením Sony spíš fakt, že Sony provozuje podobnou placenou službu Music Umlimited.

Samotná služba pak vzbuzuje kontroverze i svou „cloudovou podstatou“ – tedy že jsou data uložená „někde“ a „někdo“ je může kontrolovat, špehovat apod. Samozřejmou a nezmiňovanou nevýhodou pak je závislost na funkčním připojení – jakmile vám spadne spojení nebo budete „mimo signál“, nepustíte si ani Ň.

CloudPlayer rozhodně nepřinese okamžitý konec cédéček a disků plných MPtrojek. Pro audiofily zůstane hudební nosič i nadále artefaktem, pro konzumenty bude možnost mít tunu MP3 songů v kapse stále zajímavější než mít je „na všech počítačích“, protože dostupnost a cena velkokapacitních úložišť či MP3 přehrávačů není taková, aby komukoli bránila vzít svou hudební sbírku „do kapsy“ a nosit ji s sebou. Důvody, proč sledovat dění kolem CloudPlayeru, jsou dva:

Amazon Cloud Player pro Android zařízení

Amazon Cloud Player pro Android zařízení

Za prvé – CloudPlayer je rukavice hozená Googlu, Applu (a možná i Microsoftu). Ti zatím své služby streamovaného audia nespustili právě kvůli možným autorskoprávním sporům. Byť by se stokrát zdála argumentace postavená na vratkých nohou. Jakou má zodpovědnost poskytovatel služby za to, že na ni někdo nahraje soubor s písničkou, u níž nemá souhlas s šířením?

Ale vzhledem k existující situaci a pozici nechtějí velcí hráči riskovat dlouhotrvající právní spory, jejichž výsledek je předvídatelný pouze v jednom ohledu: Ať to dopadne jakkoli, bude to stát spoustu peněz.

Amazon se snaží posílit svou pozici v pravděpodobných sporech tohoto typu právě tím, že deklaruje CloudPlayer a CloudDrive jako úložiště a přehrávač pro osobní potřebu, nikoli pro veřejné šíření nahrávek. Je pravděpodobné, že ke sporům dojde, a argumentace se bude točit právě okolo výkladu „šíření“. Ovšem právě tímto krokem otevřel Amazon dveře konkurenci, která se může na jednání s vydavateli vykašlat a napodobit stejnou rétoriku.

Za druhé bude zajímavé sledovat reakce vydavatelů, kteří sice dosáhli velkého úspěchu prosazením striktní legislativy (DMCA), ale od té doby vlastně jen ustupují a vyklízí jednu „neotřesitelnou pozici“ za druhou – souhlasí s digitální distribucí, s postupným odstraňováním DRM, ustupuje od „ochran“, …

Občasná, intenzivně mediálně propagovaná, „vítězství“ (soudní spory s piráty nebo právě s velkými internetovými společnostmi) nemohou zakrýt fakt, že dlouhodobě je model „vlastnictví práv a neomezený dohled nad šířením“ neudržitelný. Vydavatelé to již pravděpodobně tuší a hledají jiné obchodní modely, ovšem je logické, že se stávajících modelů nechtějí vzdát bez boje.

Je víc než pravděpodobné, že pro vydavatele je streamování hudby po Internetu jedním ze zvažovaných obchodních modelů distribuce budoucnosti, a z tohoto úhlu pohledu je rozhořčení nad tím, že stejnou službu nabídne někdo jiný (a oni tím přijdou o možný zisk z distribučního kanálu) pochopitelné.

MIF16

Pokud nechtějí nahrávací společnosti ztratit tvář, musí proti CloudPlayeru vystoupit se stejnou dikcí a s obdobnými argumenty jako třeba proti torrentům. Hraje se totiž o to, jestli jim zůstane monopol na distribuční kanály (ať už přímý, nebo nepřímý skrz licenční ujednání). Pokud o něj přijdou, pokud přistoupí na model více distribučních kanálů, které budou na sobě nezávislé, budou se muset o svůj zisk dál dělit. Nakonec k tomu dojde, ale do té doby je každý den monopolu dobrý.

CloudPlayer tak možná nebude nikdy masově využívaným „online úložištěm písniček“, ale může být výrazným mezníkem pro nahrávací společnosti a pro obchod s hudbou a videem.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně