Hlavní navigace

Co chystá vnitro?

Jiří Peterka 9. 10. 2002

Nová internetové rádio by mělo začít vysílat nejpozději před summitem NATO. Vrcholí informatizace pověřených obcí i krajů, a chystá se také akce "počítače do služeben". Aktivizuje se i boj proti softwarové kriminalitě. Softwarové pirátství je prý v České republice na úrovni cca 34 procent, roste ale tzv. nadlimitní pirátství.

Resort vnitra je na Invexu již pošesté. Včera přitom začala jeho soustředěná mediální ofenzíva, a to tiskovou konferencí šéfa resortu, ministra Stanislava Grosse.

735

Jedním z bodů, kterých se dotknul, je spuštění internetového rádia ministerstva vnitra s informačním obsahem. Pravdou je, že tato myšlenka v minulých dnech narazila na odpor a vlnu kritiky, převážně z titulu plýtvání penězi daňových poplatníků. Stanislav Gross neuváděl žádná konkrétní čísla (například o výši nákladů), ale pouze v obecné rovině konstatoval, že má dokonce jako povinnost využívat moderních technologií k poskytování služeb občanům. Z konkrétnějších argumentů ve prospěch internetového rádia zaznělo například to, že vychází vstříc nevidomým občanům. Dále zaznělo to, že v loňském roce mělo ministerstvo vnitra dobré zkušenosti s využitím ICT v době zasedání mezinárodního měnového fondu (webové stránky ministerstva vnitra prý tehdy dosahovaly na 360.000 hitů denně, oproti obvyklým cca 200.000). Letos proto chtějí na tyto pozitivní zkušenosti navázat i využitím svého internetového rádia. To by mělo být spuštěno nejpozději před začátkem summitu.

V souvislosti s nadcházejícím listopadovým summitem NATO v Praze si dovolím zmínit názor plukovníka Petra Želázka, ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia České republiky, který zazněl v další části tiskové konference – policie prý zvyšuje monitorování WWW stránek odpůrců summitu i proto, že zjistila, že odpůrci se dnes svolávají více skrze Internet a WWW stránky než skrze mobilní telefony.

Novinky na WWW stránkách

Ministr Stanislav Gross letos opět osobně prezentoval novinky na resortních WWW stránkách. Těch ale nebylo zdaleka tolik jako v předchozích letech. Proto nejprve zrekapituloval dřívější novinky – například možnost online hledání v databázi ukradených občanských průkazů. Jednou z mála letošních novinek je doplnění o možnost vyhledávání v databázi neplatných cestovních dokladů (pasů).

736

Předvedeny byly dále i nové portály – například portál se zajímavým názvem ePUSA (což je zkratka od: Portál územní samosprávy), či portál Veřejných informačních služeb, projekt eVa (elektronická vlídná administrativa) a další. Jejich společným rysem ale jsou problémy s centrálním financováním (zejména u projektů zařazených do Akčního plánu SIP), které se daří řešit jen díky aktivnímu zapojení krajů (např. Plzeňského).

„Počítače do služeben“

Nepříliš dobrou situaci s vybavením výpočetní technikou by měla pomoci řešit dodávka cca 3.000 počítačů, hrazená částečně z projektu PHARE. Z tohoto počtu by asi 2.000 PC měly dostat služebny Policie České republiky a zbývajících 1.000 kusů by měla dostat Cizinecká a Pohraniční policie, úřady vyšetřování a Kriminální služba. Původně již měly být tyto počítače na místě, ale příslušné výběrové řízení se prý nějak „zadrhlo“.

Stanislav Gross zmínil také to, že k srpnu příštího roku by měl být dokončen komunikační systém Paegas/Matra. Ten by měl umožnit, aby policisté v terénu měli v ruce mobilní terminál, ze kterého budou mít online přístup (přes digitální přenos dat) k relevantním databázím svého resortu.

Softwarová kriminalita

Tradičním tématem je boj proti softwarové kriminalitě. O něm na tiskovce hovořil přítomný plk. Petr Želázko. Na otázku ohledně aktuální četnosti používání nelegálního software odpověděl, že policie sama nevede příslušné statistiky, ale pracuje s externími odhady. Ty prý dosahují hodnoty cca 34 procent, což nemá být až tak zlé – například ve srovnání s okolními zeměmi si na tom stojíme docela dobře (pro srovnání, v USA jde o cca 25 procent). Roste prý ale tzv. nadlimitní softwarové pirátství, neboli případy, kdy si lidé řádně zakoupí určitý softwarový produkt, ale pak jej používají na více počítačích (resp. instalacích), než kolik jim umožňuje jejich licence.

Pokud jde o nelegální kopírování a distribuci softwaru, u nás se prý nejedná o celé „fabriky“, ale spíše o aktivity jednotlivců. V loňském roce bylo řešeno na 1.700 případů porušení autorských práv a duševního vlastnictví, se škodou v úhrnné výši 92 milionů korun. Ještě v roce 1997 to bylo jen 11 případů.

Pokud jde o Internet, v současné době prý příslušné složky ministerstva vnitra nejvíce zaměstnává problém dětské pornografie na Internetu. Do budoucna ale očekávají značný nárůst kriminality na Internetu. Tomu chtějí čelit také větší specializací v rámci policejních složek.

Informatizace krajů a pověřených obcí

Včera se na Invexu mluvilo také o důsledcích reformy veřejné správy, která fakticky znamená rušení dosavadních okresů a přesun části jejich kompetencí i úkolů „nahoru“ na kraje, ale také „dolů“, na pověřené obce. To v sobě zahrnuje i informační technologie a příslušné agendy, které se také musí stěhovat buď na kraje, nebo na pověřené obce (a vše by mělo být hotovo k 1.1.2003). To není jednoduchý úkol, zvláště když všechny pověřené obce by měly být v uvedeném termíny připojeny k resortním informačním systémům, které potřebují k plnění svých nových úkolů. O stavu prací referoval na Invexu náměstek ministra pro otázky reformy veřejné správy Josef Postránecký.

Anketa

Co si myslíte o internetovém rádiu MV ČR?

Našli jste v článku chybu?

9. 10. 2002 11:16

networ (neregistrovaný)
>Názor bez textu??
Subject says it all.

9. 10. 2002 9:52

Michal Krsek (neregistrovaný)
Pokud do toho projektu v poslednich 5 dnech nevstoupil RadioMobil, tak se ta sit jmenuje PEGAS :-)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube