Názory k článku
Co je a co není cloud

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 8:16 Nový

Proměnný chod

celé vlákno

Možná bych specifikoval pojem cloud pojmem "proměnný chod". Prostě nevíte, kde a jak Vaše aplikace běží. Hodí se pro běžné a nekritické aplikace, na kerejch Vám zase tak moc nezáleží. Příklad je nějakej douhej a složitej výpočet, kerej, pokavad skolabuje, prostě pustíte znova "from the scratch".

Viktor
Viktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 10:21 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

jste me pobavil: 'cloud se hodi pro nekriticke aplikace', zatimco vas jeden server umisteny nekde v housingovem centru, v lepsim pripade, je pro kriticke aplikace idealni ze?

Cloud nema ze sve podstaty Single-Point-Of-Failure, takze je prave idealni pro kriticke aplikace, spolu s elasticitou a dostupnosti ....

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný) 88.208.88.---
2. 6. 2011 11:48 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

Aha, takže nedávný masivní výpadek Amazonu se nám asi jen zdál, protože cloud přece nemá SPoF a tak je přece něco takového nemožné... ;-)

Pointa je v tom, že i když mám blbý server v housingovém centru, tak pokud mi klekne, můžu dát nový, obnovit ze zálohy a jet dál. Když ale přestane fungovat cloud, tak můžu akorát tak sedět se založenýma rukama a koukat, jak mi naskakuje ztráta...

Viktor
Viktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 11:52 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

pletete si pojmy, Amazon nabizi IaaS, tj, infrastrukturu, jak si to nastavite je vase vec. To je i ostatne pouceni z vypadku, kdo mel aplikaci rozlozenou pres zony bezel dal, a to je prave cloud.

PaaS, to je to co google nabizi, je platforma, kde jiz 'problemy' s konfiguraci, rozlozeni resi za vas. Konkretne google vasi aplikaci v PaaS ma replikovanou min 3x!

Trochu si prosim doplnte vzdelani nez se pustite do kritiky neceho o cem nic nevite ....

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 12:19 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

Simply: housing mám víceméně pod kontrolou, cloud nenám víceméně pod kontrolou. Tečka.

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný) 88.208.88.---
2. 6. 2011 13:00 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

To je ta část mé odpovědi, kterou "přehlédl". A má dost malou představivost ;-)

Viktor
Viktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 13:27 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

toto neni proti-argument, ale ideove placnuti, ani ta tecka to nezmeni ....

Pane, budto jste obchodnik a vite kolik vas stoji provoz aplikace na hodinu, den, ... a v tomto ohledu musi cloudove do budoucna byt vyhodnejsi uz jenom proto ze utilitizuje vyuziti vsech pocitacu zapojenych do cloudu coz vy nedokazete, a nabizi i takove platebni modely. Dalsi vec je udrzba, vite ze Heroku ma pouze tri adminy?! atd ... Takze si to proste spocitate.

Nebo jste zvanil a pak placate co vas napadne a jakoliv diskuze je s vami marna.

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 14:50 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

Technická: to nejni primárně vo obchodu a prašulích, ale vo spolehlivosti. Teprf u tych aplikací, kerý nemusej bejt ouplně spolehlivý, sa dá zvážit cena.

DgBd

Re: Proměnný chod

celé vlákno

I spolehlivost se dá dost dobře přepočítat na peníze.

Všem zastáncům vlastního serveru ještě povodně nevyplavily serverovnu... :-)

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 16:45 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

Mám je na Bílý Hoře. Tagže pokavad se semky zasejc nenahrnou bavoráci, švejdi apod., je to v richtiku.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
3. 6. 2011 8:16 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

Aby ste moh pouzivat cloud, potrebujete konektivitu i kdyz si zaridite dve (nebo vice) "nezavisle" pripojky, vetsinou zjistite, ze k vam ty draty vedou stejnym kanalem nebo APcko je na stejnym baraku => kdyz to trefi blesk/vypnou elektrinu/vyplavej povodne/... tak ste (narozdil od lokalniho reseni) vprdeli. Navic tyhle informace casto mate problem vubec ziskat (kudy a odkud ze vas to ISP pripojuje).

Lokalne muzete mit HW znasoben podle pozadovane bezpecnosti, muzete jej mit rozlozen do ruznych budov a muzete mit agregaty zajistujici provoz pri vypadku energie + to ze zrovna nejde net, je vam sumafuk.

Nehlede na to, ze spolehat se pri provozu kriticke aplikace na neco, co je z principu naprosto negarantovatelne (i ten nelepsi ISP vam garantuje konektivitu ke sve GW a dal leda prd a navic vam pri vypadku tak maximalne vrati mesicni platbu ...)

DgBd

Re: Proměnný chod

celé vlákno

Nemám pocit, že by se tyto dvě situace nějak zásadně lišily. Při živelné pohromě si stejně se svým eshopem hrát nebudete, protože budete mít důležitější věci na práci. V případě blesku/elekřiny a pod. vám odkráčí nejen klientské části, ale i serverové, takže si taky nepomůžete.

Já bych si do veřejného cloudu taky věci nedal, ale to neznamená, že třeba čistě firemní serverové řešení jako cloud je špatný nápad. Vždyť je to jenom logická high-availability nádstavba nad fyzickou infrastrukturou.

ale ale
ale ale (neregistrovaný) 62.84.146.---
3. 6. 2011 15:39 Nový

Re: Proměnný chod

celé vlákno

A mohu se zeptat, zda vlastníte a provozujete nějaké skutečně "kritické aplikace"? jen by měl zajímalo, jestli máte o chodu některých kritických aplikací a jejich potřebách vůbec ánung.

Každý má právo na svůj názor, já vám váš neberu. Klidně provozujte vaše nekritické aplikace na cloudu a kritické doma, je to vaše volba.

U mnoha lidí je pěkně vidět, že se jim cloud spojuje s MS a Googlem či Amazonem a podle toho jsou k němu bu'dto přívětivý nebo hejteři. Praktickým lidem, kteří mají zodpovědnost za vícero aplikací, to dávám do rukou nástroj, který mohou a nemusí využít. proto cloud vítají.

spravodaj rony aura:85

katastrofalne vypadky

celé vlákno

Na pripade nedavneho vypadku cloudu Amazonu je vidiet, ze niektore banality su pre taketo konglomeraty takmer smrtiace. JE tam dokonca paradox. Cloud pouzijem lebo garantuje lepsiu dostupnost sluzby ako cojaviem fyzicky hostovany server. Ale naopak, uplna prkotina rozbije cely cloud a rozbehnutie trva kludne niekolko dni.

Čelo
Čelo (neregistrovaný) ---.69.broadband9.iol.cz
2. 6. 2011 11:34 Nový

Re: katastrofalne vypadky

celé vlákno

Právěže pád Amazonu ukázal dokonale na fakt, že s pádem má cloudová aplikace počítat a spoléhat jen na jedno úložiště je prostě risk podobný vlastnímu VPS.

mirek
mirek (neregistrovaný) 82.113.53.---
2. 6. 2011 9:14 Nový

V podstatě reklama na Google cloud služby a nesmyslná omáčka kolem :-)

Vážená lupo,

tuším co bude následovat a co je podstatou série článků :-)))

Microsoft spouští své služby Office 365 za řekl bych "dumpingové" ceny a tak je potřeba rychle začít s vymýváním mozků a nasadit myšlenku, že služby od Googlu je ten správný cloud a nic jiného.

Pokud to takto bude, tak si můžete lupa.cz strčit přímo do Google cloudu. To se nicméně uvidí časem, ale mě osobně by mrzelo, kdybyste toto udělali :(

I
I (neregistrovaný) ---.116.broadband3.iol.cz
2. 6. 2011 9:25 Nový

kloud je totéž, jako vymontovat motor z auta a udělat z něj přívěs

celé vlákno

ano, získáte variabilní výkon a možnost naložit do přívěsu náklad, který jste před tím nemohli (odmysleme technickou nosnost) a tahač vám bude účtovat jen právě aktuální hmotnost přívěsu, což je fajn, protože váš motor neběží naprázdno.
Jenže s tahačem jste propojení nespolehlivou a tenkou šňůrou, která se občas přetrhne, nebo jen natrhne. Pak je nutno zastavit a celý efekt je v ...
Zvláště tehdy, pokud máte splnit termíny, nebo poskytujete nepřetržitou službu, jako např. e-shop (v tomto případě spíše pojízdnou prodejnu).

Zdá se vám to jako fikce? V MS používají cloudové řešení pro chod firmy. Středisko je centrální pro Evropu a není v Česku. Od ledna do března měla pražská pobočka 8 výpadků. Od minutových po několikadenní.... A všechny byly zapříčiněny ztrátou internetové konektivity. (blesk, zloději kovů, technická porucha...)

Petr
Petr (neregistrovaný) ---.zoner.com
2. 6. 2011 9:58 Nový

Re: kloud je totéž, jako vymontovat motor z auta a udělat z něj přívěs

celé vlákno

Myslím že nevíte vůbec o čem je řeč a výpadky konektivity s cloudem nemají nic společného.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) 77.78.85.---
2. 6. 2011 10:37 Nový

Re: kloud je totéž, jako vymontovat motor z auta a udělat z něj přívěs

celé vlákno

Hehehe, to má být vtip? Jak chcete s cloudem pracovat, když vám internet chcípne? A už vidím, jak skvěle bude tohle vítězství marketingu nad zdravým rozumem fungovat přes ,,vysoce kvalitní" AžDSL made in Vodoprd!(Up max. 512 kbps, down max 4 - 6 Mb, pingy kolem 50 - 100 ms a týdenní výpadek není důvodem k oprávněné reklamaci!) Takže: Nastartuji počítač, zadám nějaké http, několik sekund počkám na načtení, zadám heslo, v lepším případě se mi otevře vstup, v horším se objeví nějaký error, protože díky zarušení došlo ke zkomolení paketů. Otevřu si úložiště a hele, kde nic, tu nic! Soubor, který jsem tam před dvěma dny poslal zmizel beze stopy! A teď babo raď! Došla ta data vůbec na místo, je to porucha cloudového HW, nebo je někdo ukradl? Pravdu se nedozvíte, (na helpdesku vám po půl hodině vyzvánění řeknou, že u nich je všechno v pořádku), Data jsou nenávratně v kopru, na nějakou náhradu škody můžete klidně zapomenout, protože neexistuje způsob, jak věrohodně dokázat, že ta data do onoho chlívku vůbec kdy dorazila, ale faktura na úhradu služeb zaručeně dorazí včas! A můžete se spolehnout na to, že požadovaná částka se bude z ,,objektivních" důvodů neustále pravidelně navyšovat! Opravdu to takhle chcete? Já tedy ne, takže raději si zaplatím za větší HDD a klasickou SW licenci ,,na věčné časy" (nebo použiji freeware) a budu mít jistotu, že mám svá data pod kontrolou a vypadlý internet mi neznemožní s nimi pracovat.

Čelo
Čelo (neregistrovaný) ---.69.broadband9.iol.cz
2. 6. 2011 11:37 Nový

Re: kloud je totéž, jako vymontovat motor z auta a udělat z něj přívěs

celé vlákno

A stačí jedna pořádná živelná pohroma a uživatelé cloudu se zase smějí vám.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) 77.78.85.---
3. 6. 2011 10:24 Nový

Re: kloud je totéž, jako vymontovat motor z auta a udělat z něj přívěs

celé vlákno

Tak takové bych rád viděl. Pokud bude něco hrozit (jsme 150 m nad hladinou Vltavy a ještě na kopečku), strčím NB do brašny a klidně odkráčím. A těm ,,vašim" uživatelům, když jim živelná pohroma zničí ty jejich nepřenosné kraxny, bude cloud, byť fungující, na dvě věci! Ale to není podstatné, podstatné je, že za něj budou platit i když ho nebudou moci využívat, že?

Čelo
Čelo (neregistrovaný) ---.69.broadband9.iol.cz
3. 6. 2011 16:40 Nový

Re: kloud je totéž, jako vymontovat motor z auta a udělat z něj přívěs

celé vlákno

Ne to podstatné není. Zkuste se sám zamyslet, kdy se prostě cloud hodí a kdy ne. Není to všelék, má své výhody (které přehlížíte) i nevýhody (které ukazujete).

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 12:20 Nový

Patriku?

celé vlákno

Patriku, dal byste Lupu do cloudu?

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) 77.78.85.---
3. 6. 2011 10:26 Nový

Re: Patriku?

celé vlákno

Až se jí bude chtít zbavit a nás všechny řádně naštvat, tak to určitě udělá.

shift
shift (neregistrovaný) 81.90.251.---
15. 6. 2011 1:55 Nový

díky

za skvělé uvedení do problematiky

mynick
mynick (neregistrovaný) ---.europe.hp.net
7. 7. 2011 16:15 Nový

cloud neni nova technologie

celé vlákno

Mam problem s tvrzenim v clanku, ze "cloud" je nova technologie. Tak tomu opravdu neni. Cloud je predevsim organizacni a procesni zmena a pouze vyuziva jiz zavedene technologie (napr. zminovana virtualizace). Je to jenom outsourcing IT provozu s trochu jinym uctovanim. S tim navysovanim vykonu v radu minut to take tak jednoduche neni.
K diskuzi na tema krticka vs. nekriticka aplikace a jeji umisteni v cloudu: Cetl nekdo z vas SLA, ktera nabizeji nejvetsi poskytovatele cloud sluzeb? Maji spolecne pouze jedno: nulovou garanci jakychkoliv parametru (dostupnost, bezpecnost, odolnost proti katastrofam, atd.). Vazne nas tohle spasi? A neni to nahodou jenom dalsi nalesteny PRD?

MGA
MGA (neregistrovaný) ---.sbs.sk
5. 9. 2011 9:36 Nový

Re: cloud neni nova technologie

celé vlákno

Velmi trefne. Jedina vystizna, trefna a fakticka reakcia.

Evangelista
Evangelista (neregistrovaný) ---.gist.cz
9. 2. 2012 11:05 Nový

Orvell by se zaradoval.

Je to na nic, další orwelovská technologie. Copak jste se už všichni zbláznili, to nevidíte , kam to všechno směřuje.