Hlavní navigace

Co je to Internet?

Vojtěch Bednář

Kdyby se tato hloupá otázka nevyskytla na Slashdotu, asi bych si ji nepoložil. Vždyť je to přece úplně jasné. Internet je, je, je...? Takže co vlastně?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Může za to uživatel Cliff, který ve čtvrtek na serveru Slashdot vydal otázku: Co je to Internet? Otázku, která může na první pohled vypadat jako absolutně hloupá. Když pomineme přihlouplost jistého amerického senátora, který jej definuje jako skupinu trubek (citováno z výše uvedeného přípěvku), dá se najít celá řada definic. Nějaké má Google, další Wikipedie, a spoustu dalších bychom našli… kde jinde než na Internetu.

Tyto definice nazývají věci pravými jmény, protokoly, technickými názvy. Popisují historii vtipného grantu od Arpy, přechod na TCP/IP a postupné zasíťování světa. Určitě jsou správně. Nicméně mají jeden háček (a Cliff má, myslím, pravdu, když na něj upozorňuje). Všechny jsou technické.

To všechno není nic jiného než komplikovaná a korektní verze trubkové představy přihlouplého zákonodárce v USA. Internet přece dávno není jen shluk spojených počítačů. To podstatné je jeho obsah. Nesmírně různorodý, každý okamžik se měnící. A také fakt, že se jedná o médium, jež v historii lidstva nemá obdoby. Je zřejmé, že „trubky” postihují jeden z jeho aspektů, ale ani člověka není možné definovat jako pět litrů krve a hromádku orgánů.

UX17_snitker

Zjistil jsem, že otázku, co je to Internet, když nepočítáme technickou definici, bych si sám nepoložil, a dokonce jsem se jí nějakou dobu vyhýbal. Můj popis Internetu v textu pro studenty netechnického oboru je tak technický, že se mi z něj kroutí páteř. Jenže jak vymyslet jiný, který bude zahrnovat nejen technický aspekt, díky kterému síť funguje, ale také to, co se v ní nachází, co jí protéká? Co tvoří její skutečnou podstatu?

Otázku nechám otevřenou. Ještě dříve, než mne v diskuzi pod tímto textem pošlete na místa, kam neodchází nikdo rád, se ale zkuste zamyslet. Napadne-li vás způsob, jak snadno a laicky srozumitelným způsobem definovat Internet tak, aby do definice byla zahrnuta nejen jeho technická stránka, ale hlavně aby byl zohledněn fakt, že se jedná o fenomén, zkuste ji sem napsat místo nadávek, že se zabývám prkotinami. Ona ta otázka totiž prkotinou není. Ani náhodou.

Anketa

Přemýšleli jste někdy, co je to Internet?

Našli jste v článku chybu?
30. 4. 2007 9:54
noname (neregistrovaný)
Co je to kniha? Je to svazek desítek až stovek (výjimečně tisíců) listů papíru popsaných textem, někdy i částečně ilustrovaná? Já bych Internet v krátkosti definoval něco jako "otevřená mezinárodní počítačová síť sdružující informace a služby" P.S.: (c) 2007 Tomáš Kapler, autorská práva vyhrazena
30. 4. 2007 17:26
Jirka (neregistrovaný)
U kazdeho technickeho vynalezu, ktery se nejak rozsiri a zmeni nase chovani, se muzu zastavit a pronest tuhle veticku. Filozoficke popisy ale nikdy nedokazou zachytit podstatu toho vynalezu. Budou to jen okecavky, pripadne dokazi popsat, co ten vynalez umi, nebo jak zatocil s lidstvem, ale nedozvim se, co TO vlastne je. Snahy popisovat technicke veci netechnicky jsou alarmujici. Podobne je to se snahami popisovat prirodovedecke zalezitosti filozofickymi okecavkami. Lidi jsou proste lini o nece…