Hlavní navigace

Co nového v NIXu?

Michal Krsek 9. 5. 2001

Na konci minulého měsíce mělo sdružení NIX.CZ další valnou hromadu (členskou schůzi). Přestože už neplatí heslo investigativního žurnalisty Marka Antoše "Když zasedá NIX, nikdo si nemůže být jist majetkem ani životem", je zajímavé se podívat, kam NIX kráčí, neboť jeho kroky se dotýkají každého uživatele českého Internetu.

V mezidobí, respektive na valné hromadě byli přijati tři noví členové. Co od nich můžeme čekat?

Bezesporu nejzajímavějším poskytovatelem je Dattelkabel, respektive UPC, jenž používá pro svůj internetový produkt název Mistral. Jde o trvalé připojení k Internetu prostřednictvím kabelové TV. Pomineme-li technické problémy, jejichž četnost a závažnost se UPC celkem daří snižovat (viz diskusní fórum na stránce Mistral), je připojení prostřednictvím rozvodů kabelové televize spolu s xDSL technologiemi a bezdrátovým spojením kandidátem na skutečně vysokorychlostní připojení za rozumnou cenu. Se vstupem Dattelkabelu do NIXu uživatelé Mistralu očekávali především zlepšení dostupnosti českého Internetu. Tranzitní připojení čerpá Dattelkabel od společnosti GTS Czech (je zajímavé, že není připojen přímo k tranzitní síti EBONE).

Dalším novým členem NIXu je eTel, jeden z českých alternativních hlasových operátorů. eTel, který koupil společnost s názvem Globix, se snaží nabízet mix telekomunikačních služeb firemní klientele. Protože se v tuto chvíli hraje spíše o zákazníky hlasových služeb, nedá se čekat, že by eTel nějakým výrazným způsobem promluvil na internetovém trhu. eTel také staví po Praze vlastní optickou infrastrukturu. Jeho tranzitní internetové připojení je do sítí UUNET a Telia.

Posledním novým členem NIXu je společnost GlobalTel. Podle všeho jde o spřízněnou společnost s firmami s názvy ZERO(zNET), kterým poskytuje připojení. I GlobalTel se bude pravděpodobně orientovat na stejný zákaznický segment jako eTel. Zajímavá je jeho národní infrastruktura, kterou vzhledem k partnerství se společnostmi Self Servis (známé i jako Czechbone) a Sloane Park tvoří optická vlákna okolo páteřních tras ropovodů. Zahraniční připojení pro GlobalTel dodává British Telecom (i když GlobalTel tvrdí, že dalším poskytovatelem je Self Servis, do světa tato cesta není propagována).

V mezidobí zároveň NIX změnil design WWW stránek, které se staly přehlednějšími. Bohužel však údaje některých ISP neodpovídají skutečnosti (za což v tuto chvíli zcela jistě mohou dotyční ISP sami).

NIX také na valné hromadě diskutoval možné rozšíření svých dvou přípojných bodů o body další. Přestože nabídky existovaly, v tuto chvíli NIX nepovažuje za účelné jich využít. Uvidíme, v jakém čase NIX dospěje k potřebě dále své přípojné body rozšiřovat – ve většině propojovacích center v EU se rozšíření událo mezi třiceti a šedesáti členy.

Nicméně velmi pozitivní je fakt, že se povedlo NIXu získat nabídky na záložní propojení bodů připojením nezávislými optickými kabely, což znamená, že ani případné přerušení hlavní trasy (například požárem metra) nepovede k problémům se vzájemnou konektivitou. Záložní spojení bude pravděpodobně realizováno GTS.

Další pozitivní zprávou je fakt, že valná hromada schválila nějakou formu pořízení gigabitových přepínačů pro přístup členů. Některým členům už přestávaly 100 Mb/s přípojky stačit a s ohledem na formu přístupu velké části členů (nemají v prostorách NIXu vlastní směrovač a dodavatel okruhu jim dodává přímo ethernetovou službu nebo nenasvícené vlákno) je gigabitové připojení cenově výhodnější. Výkonný výbor by měl začít jednat s firmami, které příslušné přepínače dodají – nejde jen o výběr krabic, ale i o výběr dodavatelů a formy pořízení.

Zajímavější je, že prozatím NIX nevytvořil platformy pro testování IPv6 a multicastu. Je pravdou, že obě dvě služby běží v tuto chvíli pouze na jedné české síti (CESNET2/TEN-155 CZ), nicméně ve většině zahraničních propojovacích center (na západ od nás) taková iniciativa vznikla. Možná NIX bude čekat na to, až UMTS operátoři zjistí, že jejich krabice skutečně poběží na IPv6 a naše televize zjistí, co je multicasting. Potom už ale může být pozdě.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte