Hlavní navigace

Co nového v NIXu?

Michal Krsek 9. 5. 2001

Na konci minulého měsíce mělo sdružení NIX.CZ další valnou hromadu (členskou schůzi). Přestože už neplatí heslo investigativního žurnalisty Marka Antoše "Když zasedá NIX, nikdo si nemůže být jist majetkem ani životem", je zajímavé se podívat, kam NIX kráčí, neboť jeho kroky se dotýkají každého uživatele českého Internetu.

V mezidobí, respektive na valné hromadě byli přijati tři noví členové. Co od nich můžeme čekat?

Bezesporu nejzajímavějším poskytovatelem je Dattelkabel, respektive UPC, jenž používá pro svůj internetový produkt název Mistral. Jde o trvalé připojení k Internetu prostřednictvím kabelové TV. Pomineme-li technické problémy, jejichž četnost a závažnost se UPC celkem daří snižovat (viz diskusní fórum na stránce Mistral), je připojení prostřednictvím rozvodů kabelové televize spolu s xDSL technologiemi a bezdrátovým spojením kandidátem na skutečně vysokorychlostní připojení za rozumnou cenu. Se vstupem Dattelkabelu do NIXu uživatelé Mistralu očekávali především zlepšení dostupnosti českého Internetu. Tranzitní připojení čerpá Dattelkabel od společnosti GTS Czech (je zajímavé, že není připojen přímo k tranzitní síti EBONE).

Dalším novým členem NIXu je eTel, jeden z českých alternativních hlasových operátorů. eTel, který koupil společnost s názvem Globix, se snaží nabízet mix telekomunikačních služeb firemní klientele. Protože se v tuto chvíli hraje spíše o zákazníky hlasových služeb, nedá se čekat, že by eTel nějakým výrazným způsobem promluvil na internetovém trhu. eTel také staví po Praze vlastní optickou infrastrukturu. Jeho tranzitní internetové připojení je do sítí UUNET a Telia.

Posledním novým členem NIXu je společnost GlobalTel. Podle všeho jde o spřízněnou společnost s firmami s názvy ZERO(zNET), kterým poskytuje připojení. I GlobalTel se bude pravděpodobně orientovat na stejný zákaznický segment jako eTel. Zajímavá je jeho národní infrastruktura, kterou vzhledem k partnerství se společnostmi Self Servis (známé i jako Czechbone) a Sloane Park tvoří optická vlákna okolo páteřních tras ropovodů. Zahraniční připojení pro GlobalTel dodává British Telecom (i když GlobalTel tvrdí, že dalším poskytovatelem je Self Servis, do světa tato cesta není propagována).

V mezidobí zároveň NIX změnil design WWW stránek, které se staly přehlednějšími. Bohužel však údaje některých ISP neodpovídají skutečnosti (za což v tuto chvíli zcela jistě mohou dotyční ISP sami).

NIX také na valné hromadě diskutoval možné rozšíření svých dvou přípojných bodů o body další. Přestože nabídky existovaly, v tuto chvíli NIX nepovažuje za účelné jich využít. Uvidíme, v jakém čase NIX dospěje k potřebě dále své přípojné body rozšiřovat – ve většině propojovacích center v EU se rozšíření událo mezi třiceti a šedesáti členy.

Nicméně velmi pozitivní je fakt, že se povedlo NIXu získat nabídky na záložní propojení bodů připojením nezávislými optickými kabely, což znamená, že ani případné přerušení hlavní trasy (například požárem metra) nepovede k problémům se vzájemnou konektivitou. Záložní spojení bude pravděpodobně realizováno GTS.

WT100

Další pozitivní zprávou je fakt, že valná hromada schválila nějakou formu pořízení gigabitových přepínačů pro přístup členů. Některým členům už přestávaly 100 Mb/s přípojky stačit a s ohledem na formu přístupu velké části členů (nemají v prostorách NIXu vlastní směrovač a dodavatel okruhu jim dodává přímo ethernetovou službu nebo nenasvícené vlákno) je gigabitové připojení cenově výhodnější. Výkonný výbor by měl začít jednat s firmami, které příslušné přepínače dodají – nejde jen o výběr krabic, ale i o výběr dodavatelů a formy pořízení.

Zajímavější je, že prozatím NIX nevytvořil platformy pro testování IPv6 a multicastu. Je pravdou, že obě dvě služby běží v tuto chvíli pouze na jedné české síti (CESNET2/TEN-155 CZ), nicméně ve většině zahraničních propojovacích center (na západ od nás) taková iniciativa vznikla. Možná NIX bude čekat na to, až UMTS operátoři zjistí, že jejich krabice skutečně poběží na IPv6 a naše televize zjistí, co je multicasting. Potom už ale může být pozdě.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku