Hlavní navigace

Yelp na prodej, konec sdílených kruhů v Google+ a změna prokletí „not-provided“

Daniel Dočekal 10. 5. 2015

Grindr hledá kupce, Facebook kupující Twitter, dva miliony lidí na vytáčeném připojení od AOL, Uber chce koupit Here. Co přinesl právě končící #tyden?

Je budoucnost médií skutečně ve velkých sociálních platformách? Ve Snapchat, Twitter, and Facebook are at war over the future of news to zmiňují, já osobně si myslím, že velké sociální platformy jsou ve skutečnosti bez budoucnosti a budou muset zaniknout.

Yelp je prý na prodej, alespoň to v Yelp Is Exploring a Sale píše Wall Street Journal. Dost dobře je na prodej možná i Foursquare. Gowallu pohřbil před lety Facebook, jen co ji koupil. Se všemi těmi LBS (Location Based Services) to jde od deseti k pěti. Yelp navíc, pokud ho někdo koupí, je dost značně pozadu a zanedbaný a nejlepší data mělo paradoxně právě Foursquare. Než se rozdělilo a začalo to s ním jít od deseti k pěti.

A tohle? Tohle je velké. Yahoo Sues Ex-Staffer Claiming She Gave Secrets to Writer sice tak nevypadá, ale je to jedno velké téma, ale také je to zásadní problém. Yahoo žene k soudu bývalou zaměstnankyni za to, že prozradila „tajnosti“ nějakému psavci. Ten shodou okolností psal knihu o Marisse Mayer.

Dokument o přírodě natočený v GTA V. Vážně:

TELEgraficky

Twitter zaříznul hry v tweetech ■ Google koupil Timeful ■ Emoji CrushVektorová mapa ČR a SR zdarma ■ 100 milionové IPO Fitbitu ■ Znáte Google Sky? ■ Čína a Rusko se nebudou hackovat ■ Fitbit vyrazil do IPO ■ Huffington Post je tu 10 let

WEBDESIGN, INTERNET

Pouze sedm z třiceti mladých lidí umí opravdu hledat v Googlu. A nedostatků najdete záplavu i v jiných technologických oblastech. Viz This Is Millennials’ Most Embarrassing Secret.

Tom Beddard a jeho tvorba. Místy neuvěřitelná: http://sub.blue/

I Can't Drive 155: Meta Descriptions in 2015 se snaží odpovědět na dost podstatnou otázku ohledně META Description. Jestli pořád platí, že má být zhruba 155 znaků.

Jestli máte rádi fonty, tak Albert Einstein's Handwriting Is Now A Font se vám bude líbit. Psací písmo Alberta Einsteina se proměnilo na font.

Prokletí jménem „not-provided“ se prý změní tím, že v Google Webmaster Tools budou k dispozici „detailnější data“. V Say Goodbye to Not Provided zmiňují, že právě tam byly doposud výstupy doslova „halucinogenní“. A také ještě doporučují k přečtení How to Re-Optimize Your Website with Google Webmaster Tools’ “Search Analytics” Report.

SOFTWARE

Droplr přechází na freemium model. Nebude třeba platit 4,99 USD, ale to co nasdílíte, vydrží jenom týden. Aby vydrželo déle, bude potřeba placená Pro verze za 9,99 USD měsíčně. Viz File-Sharing Service Droplr Is Going Freemium.

Velmi trefné. Kdyby Siri byla vaše máma:

Zkuste si vyhledat "Atari Breakout " v Google Images.

Uber kupující Here od Nokie? Nakonec proč ne, pod Nokii je Here takové podivně bezprizorní, Uber by pro mapy měl užitek, navíc by je mohl i dost dobře obohacovat o další data. Viz Uber said to bid for Nokia's Here mapping business a připomeňme, že Uber už oznámil, že chce koupit deCarta. A také to, že Uber prý za Here nabízí 3 miliardy dolarů. A nezapomeňme, může se to dost dobře týkat i aut bez řidičů.

Víte, jak dopadnete, když budete masivně podvádět v Guild Wars 2? Čtěte v ‚Guild Wars 2‘ cheater faces public humiliation before ban a podívejte se na video. To ukazuje konec postav, které podvádějícímu hráči patřily. Taková trochu zvláštní poprava:

Windows 10 jsou prý „poslední“ verze Windows. Což může znamenat, že Windows chce přejít na postupné vypouštění nových věcí. Ale taky to může znamenat, že za rok bude stejně všechno jinak. Viz Developer evangelist claims Windows 10 ‚last‘ version of Windows.

Goodbye, SaaS — hello, Containers-as-a-Service je dobrý kousek na téma SaaS. Ale také na téma, že se stáváme otroky SaaS a ti, kdo nás před SaaS varovali, měli v mnohém pravdu. A navíc o CaaS. Že nevíte, co to je?

HARDWARE

Aby ne, občas i s těmi roboty může být prostě potíž:

C.H.I.P. je malinkatý počítač, který stojí 9 USD. Viz C.H.I.P. — the super tiny computer that only costs $9:

Dá se tomu jen těžko věřit, ale více než dva miliony lidí stále používají stařičké vytáčené připojení od AOL. Viz More than 2 million people still pay for AOL dial-up.

Two Years Through the Looking Glass je dlouhé čtení, ale také se týká dvou let s Google Glass.

Já vím, není to vlastně až tak hardware, ale přece. Na Etsy si můžete koupit mapu pro Game of Thrones hezky ve stylu Map Google.

Občas je dobré se podívat do minulosti, v What Your Favorite Gadgets Looked Like 10 Years Ago to můžete udělat. Revoluční telefon od Samsungu je těžká nostalgie.

MARKETING A KOMUNIKACE

McDonald’s Introduces the New Hamburglar by za časů dřívějších bylo prostě o spuštění nové kampaně. Dnes je to hlavně o tom, jak se jí daří na sociálních sítích.

Why Did The Opinion Polls Fail To Accurately Predict The 2015 UK General Election Result? řeší to, že ve Velké Británii se předvolební průzkumy skoro tradičně neuvěřitelně nepovedly. Prostě to vyšlo jinak. Článek je dobrým přehledem toho, proč předvolební průzkumy prostě nemusí vyjít.

Only Half of Online Video Ads Are Viewable, Google Says se vrací k tolik oblíbenému tématu, tedy viditelnosti inzerce. A podle Googlu je pouze polovina video reklam viditelná. Video inzeráty na YouTube jsou viditelné v 91 % případů.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

V Německu se hodně naštvali na NSA, že jim tam šmírovala. Jenže, teď přichází studená sprcha, samo Německo jí v tom pomáhalo. Viz Germans, still outraged by NSA spying, learn their country may have helped.

Je libo kradené účty pro online služby včetně platby PayPalem? Žádné bitcoiny a „darkweb“. A přes PayPal tam můžete koupit i hacknuté účty na PayPal. Dokonalé. Viz PayIvy Sells Your Online Accounts Via PayPal.

Absurdita roku. Skype si nemůže zaregistrovat chráněnou známku. Protože slovo je příliš podobné Sky. Viz SKYPE HAS A NO GO – CAN’T REGISTER THE TRADEMARK IN EU.

Whistleblower accuses cybersecurity company of extorting clients je čtení o společnosti jménem Tiversa a o tom, jak hackovala firmy a pak je vydírala s tím, že jim „unikla data“. Pokud odmítly spolupracovat, vyhrožovala jim. V jednom případě dokonce udala společnost americké FTC poté, co tato odmítla platit.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Co posiluje naši závislost na sociálních sítích? The Secret Psychology of Facebook toho zmiňuje docela dost. A hlavní roli v tom hrají sympatie, empatie, sebevědomí i odměňování.

Unmetric vám řekne, jestli příspěvky na Facebooku jsou připlacené. Viz Unmetric can now tell which competing Facebook posts are paid.

Foursquare vrátí možnost stát se starostou do Swarmu. Teď ještě zrušit Swarm a vrátit se k použitelné službě. Viz Foursquare finally relents: Mayorships are coming back in Swarm.

Facebook, právě včas v době voleb ve Velké Británii, vypustil informace o tom, že jeho datový vědecký tým přišel na to, že sociální síť rozhodně vůbec neovlivňuje volby, natož aby polarizoval názory a lidé na ní se dostávali do bubliny. Právě včas se tohle PR dostalo až do New York Times. Viz Facebook Use Polarizing? Site Begs to Differ.

Blippybot.com funguje tak, že mu na Twitter pošlete tweet s jeho ID doplněným o nějaké slovo. A on vám zpět pošle GIF či video na toto téma.

Jak posílit organický dosah příspěvků na Facebooku? V How to Improve Your Facebook’s Organic Reach to ukazují v docela dobré infografice. Doporučují tam mimochodem i zveřejňovat příspěvky mimo špičku, prý že v té době menší konkurence povede k větší viditelnosti. Zkušenost je taková, že někdy ano, ale jinak chybějící audienci nic nenahradí. A správným řešením je mix, co nejvíce to střídat a řídit se tím, kdy jsou online vaši fanoušci, ne kdy je špička.

Facebook navrhuje přátele podle toho, koho sledujete na Instagramu. Nakonec proč ne. Viz Facebook Now Suggesting Friends Based On Instagram Connections.

Sociální sítě dnes můžete použít k mnoha různým věcem. Třeba k přiznání, že jste povraždili vlastní rodinu. Viz Randy Janzen Facebook post an apparent confession of killing wife, daughter, sister.

Ano, Google+ už mezi námi bude čtyři roky. Ale v 10 ways to fix Google+ nejenom vědí, jak ho napravit, ale také píší, že za všechno může Google. Uživatelé tam prý jsou, ale Google je drží zpátky, potlačuje veřejné příspěvky, odstraňuje komentáře a skrývá obsah. Zábavné. Vzápětí si navíc autor stěžuje, že je v 54 komunitách a už to nedokáže unést. Co mu jenom poradit? Aby v nich nebyl?

Na Google+ skončily sdílené kruhy. Teď ještě zlikvidovat kruhy jako takové a umožnit používat něco, co je a) normální a b) odpovídá ostatním sociálním sítím. Bohužel, koncept „kruhu“ se za celé čtyři roky existence ukázal jako jedna z nejméně pochopitelných a funkčních věcí na Google+. Viz Google+ has quietly turned off its shared circles feature, kde se dočtete, že sdílené kruhy prý budou nahrazeny Collections.

MOBILNÍ APLIKACE

A co vy a váš smartphone?  

How To Make The Most Out Of Periscope, Twitter’s New Video Streaming App se věnuje Periscope, aplikaci pro live streaming od Twitteru. Když si k tomu přidáte Periscope? Meerkat? Pár postřehů k novým „live-streaming“ aplikacím. Ale hlavně trochu návod k Periscope, bude to ještě lepší, protože to první je velmi obecné. Ale nezapomeňte na jedno podstatné, pokud neumíte točit videa, stejně to fungovat nebude.

Asymco a jedna povedená vizualizace podílu mobilních platforem na trhu v USA. Ukazuje na bitvu dvou platforem, smutný konec BlackBerry a stále marnou snahu Microsoftu. 

STARTUPY A EKONOMIKA

Why Facebook should buy Twitter je zamyšlení nad něčím dost děsivým. Twitter není Facebook. A Facebook není Twitter. Nechat Facebook koupit Twitter by znamenalo konec. Ale také další krok k absolutnímu ovládnutí světa Facebookem. Sítí, která je čím dál tím problematičtější součástí sociálního prostoru.

Canva získali 6 milionů dolarů pro další růst a plánují „Canva for Work“. A vážně – Canva je hodně povedená věc. Viz Design Platform Canva Raises $6 Million, Expands To Businesses With “Canva For Work”.

Grindr, seznamka pro gaye v podobě mobilní aplikace s pěti miliony uživatelů, prý hledá kupce. Viz Gay dating app Grindr is looking to hook up with a buyer.

210 zaměstnanců Zapposu (14 % z celku) opustilo firmu poté, co CEO Tony Hsieh oznámil přechod k Holocracii. Viz 2210 Zappos employees — 14% of the staff — take buyouts after CEO ultimatum to embrace self-management or leave.

Vyděláte si slušné peníze coby řidič pro Uber? Ve A Philadelphia journalist went undercover as an Uber driver — here's how much she made hledali odpověď. Hlavně na to, jestli jde skutečně o 90 000 dolarů ročně, jak tvrdil Uber.

Dá se podnikat tak, že budete poskytovat za peníze hosting pro Minecraft servery? Viz HOW A MINECRAFT HABIT TURNED INTO A MULTINATIONAL BUSINESS.

INFOGRAFIKA

What Killed The Infographic? je článek, který značně optimisticky předpokládá, že infografiky je snadné nahradit vizualizacemi, zejména takovými, které dnes umí „něco“ vytvářet. Ale nebyl bych až tak optimistický.

How Chrome Won The War of The Browsers si všímá toho, jak si vede Chrome. A jak se dostal tam, kde dnes je.

Co lidé nejvíce sdílí na sociálních sítích? Obrázky, pak chvíli nic a pak následují názorové příspěvky, informace o tom, jak se mají, či co dělají, a odkazy na články. Viz What People Like to Share More on Social Media [INFOGRAPHIC].

Trendy v digitálních médiích v roce 2015 hledejte v Digital Media Trends in 2015.

MIF16

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?