Hlavní navigace

Co si odnést z návodu ISIS pro bezpečnou komunikaci na internetu

Daniel Dočekal 23. 11. 2015

V reakci na válku, kterou Anonymous vyhlásili ISIS, zveřejnili teroristé manuál pro bezpečnou komunikaci na internetu. Co se z něj dozvíte?

Tajné služby, Francie, Belgie a Spojené Státy se předháněly v tom, jak prý útočníci v Paříži využívali šifrování (dokonce včetně nesmyslů o využívání PlayStation4 na základě JEDNÉ nalezené herní konzole). Pak se ale ukázalo, že útočníci byli neopatrní, naivní a nejenže neřešili šifrování, ale dokonce ani možnost vysledování přes mobilní telefony.

Poněkud se to strašení teroristy, které tajné služby a policie používají jako hlavní argument pro postavení šifrování mimo zákon, nedaří. A ještě hůře to dopadne, pokud si prostudujete návod (PDF například zde, ale pozor, jde o překlad přes Google Translate), který ISIS poskytuje svým příznivcům. Zjistíte například, že nevěří Androidu ani iPhonům a že nepovažuje za bezpečné ani žádné oficiální šifrované komunikační nástroje.

V návodu na bezpečné používání internetu najdete v zásadě to, co doporučuje každý jiný podobný návod. V ISIS se to pochopitelně řeší v jiné souvislosti: jak provádět podvratné aktivity a přitom zajistit to, aby byl šiřitel nevystopovatelný, nebo alespoň obtížně vystopovatelný.

Zmíněný návod vznikl už zhruba před rokem a nejde o návod na míru pro ISIS. Je dílem společnosti Cyberkov z Kuvajtu a měl sloužit hlavně žurnalistům a politickým aktivistům v Gaze. V originále je k nalezení zde.

Co konkrétně v návodu najdete

Dočtete se tam obvyklá varování ohledně hesel, potřeby zabezpečit účet proti hacku, vypnutí GPS, potlačení EXIF ve fotografiích či nutnosti používat https připojení. Je zde jasně řečeno, že „privátní“ zprávy na Twitteru nejsou ve skutečnosti privátní. Pro geolokační informace je doporučováno používat falšování, třeba s použitím aplikace Mappr (či jiné).

Instagram návod zmiňuje jako zcela nevhodný prostředek, Facebook kritizuje pro špatnou reputaci v oblasti ochrany soukromí. Ze bezpečné nepovažuje ani GSM sítě, šifrování v nich je prý dobré pouze pro „průměrného“ uživatele. Doporučuje proto používání telefonů jako je CryptoPhone nebo BlackPhone od SilentCircle. Zmiňuje i Tails, operační systém, který lze spustit prakticky kdekoliv z DVD/USB či SD karty.

Pro sdílení informací doporučuje privátní Wi-Fi sítě, využití Twitteru přes SMS místo přes internet, aplikace jako FireChat, Tin-Can, The Serval Project. Velmi důsledně zdůrazňuje to, že většina informací přenášených přes internet není šifrována – doporučuje proto používat VPN, včetně služeb jako je Freedome, Avast SecureLine! a pochopitelně Tor Browser a Orbot, Onion Browser, Aviator či Opera Mini.

Důraz klade i na šifrování samotných zařízení, ať už přímo podporovaného Androidem a iOS, nebo pomocí softwaru jako je TrueCrypt (jeden z řady z poněkud kontroverzních nápadů), VeraCrypt a BitLocker ve Windows. Doporučuje i použití pevných disků, které jsou šifrováním přímo vybavené.

U e-mailových služeb návod doporučuje, že je lepší volit ty „ne-americké“, zmiňuje třeba Hushmail, ProtonMail, Tutanota. Pro přímou komunikaci podle něj nelze věřit aplikacím jako je WhatsApp či Line. Mezi těmi důvěryhodnějšími je Threema, Telegram, SureSpot, Wickr, Cryptocat Service, IO SwissCom, PQChat, Sicher. iMessage od Apple považuje za bezpečný, ale upozorňuje na omezení pouze na tuto platformu a možné problémy při snaze poslat informace přes SMS místo bezpečným kanálem.

MIF16

Návod věnuje pozornost také nutnosti šifrovat VOIP. Varuje před Skypem, který prý některé tajné služby prý umí číst. Doporučovaným softwarem je Linphone, opět IO Swisscom, Silent Circle s RedPhone a Signal. Vhodný je podle manuálu i FaceTime, který je prý vhodnější než klasické telefonování.

U cloudových úložišť návod jasně vylučuje Dropbox, protože tam pracuje Condoleezza Rice, a také proto, že před Dropboxem varoval Edward Snowden. Paradoxní je, že doporučuje využít MEGA, poněkud rozumněji už vypadá doporučení na SpiderOak, SugarSync, Copy.com

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P