Hlavní navigace

Co si už nikdy neposlechnu

Vojtěch Bednář

Hromadění věcí, které nedovedeme využít, je nejenom zbytečnost, ale dokonce úchylka. Přesto jsem zjistil, že ji díky Internetu trpím – a určitě nejsem sám. Co vy?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Minulý týden jsem byl v nepopulární, ale nutné pozici zákazníka reklamujícího nefunkční DVD disk (co bylo obsahem, je nepodstatné). Pánové, kteří ty disky vyrábějí, sídlí doslova v obložení informačních technologií a dat. Jejich práce aktuálně sestává mimo jiné z přesypávání informací z jedněch nosičů na jiné z důvodů archivace. Reklamace byla vyřizována, a protože to chvilku trvalo, dali jsme se do řeči. Mimo jiné o tom, jak díky laciným datovým médiím a rychlému Internetu dochází k vršení obsahu takzvaně „na později“.

Přišel jsem domů a už cestou přemýšlel o tom, kolik mám optických a pevných disků s muzikou a filmy, které byly (zcela v souladu se zákony a pro vlastní potřebu) staženy z Internetu proto, že na ně „jednou přijde čas“. A napadlo mne udělat malou inspekci.

Vyjádřeno ryze datovou kapacitou se pohybuji, pouze pokud jde o to, co jsem si ještě nikdy neposlechl a ani se na to nepodíval – rozuměj, co bylo zapsáno, ale nepřečteno – asi tak na jednom a půl terabajtu. Kdybychom tento datový objem měli vyjádřit čistou délkou přehrávání multimediálního obsahu, je to nepřetržitě několik let.

Disky jsou uloženy částečně v uzavíratelných látkových pouzdrech (kde bohužel nejsou všechny správně popsány), částečně jsou ve věžových stojanech v obalech typu jewel. Jak jistě víte, tento druh jejich ukládání vede k tendenci chytat prach a vytvářet nám alergikům příznivé prostředí. Ač v pokojové teplotě, pozvolna degradují. Jen jejich přesná katalogizace by vyžadovala mým hrubým odhadem několik dnů práce. A přehrání? Nemám na ně čas, takže ta hromada muziky a filmů zůstane uložena „napotom“. Ale kdy bude potom?

Než šla má máma do penze, kupovala si v trafice DVD s tím, že si je přehraje „pak“. Od doby, co je v penzi, má na zábavu méně času, než měla dříve. Jistý známý – jinak velice schopný člověk – dokázal vypálenými filmy (na rozdíl ode mne velmi precizně katalogizovanými) doslova vyplnit obývací místnost. Ovšem vzhledem k pracovní vytíženosti se dívá pouze na zprávy a na Formuli 1. Že by využil svou sbírku? Nemá kdy (podotýkám, že nic z ní nechce půjčovat).

Předchozí dva příklady byly jen malou, digitální a internetovou implementací toho, co vtipně glosoval Jan Svěrák ve filmu Vratné Lahve – knihovnu bude číst na sklonku života. Ovšem pak je pravděpodobné, že mu to zdravotní stav neumožní. Je sice snazší sledovat film nebo poslouchat hudbu než číst román, ale na co, když jen stopáž toho, co s argumentem „napotom“ vykřečkujeme, překračuje mnohonásobně naše možnosti?

Jsem smutný. Z toho, co všechno si neposlechnu, i když bych mohl. Přemýšlím o tom, že svou sbírku jedním a razantním krokem zlikviduji. Jediné, co mně možná přesvědčí k tomu, abych to nedělal, je riziko, že by pobláznění ochránci autorských práv mohli časem vynutit různé zákazy – byť by byly nevymahatelné. Přiznám se ale, že jsem z hor vypálených a zcela nevyužitých médií došel k závěru, že křečkování je na nic. A co myslíte vy?

Našli jste v článku chybu?

11. 8. 2009 8:42

A teď bych se zamyslel nad tím, jaká vznikla škoda držitelům autorských práv zmiňovaných děl. Myslím, že by vám napočítali nehoráznou částku, ale logicky, když jste ta díla ještě neviděl/neslyšel a podle vašeho článku je dost pravděpodobné že je ani neuvidíte/neuslyšíte, tak je to podle mě 0. Co vy na to?

11. 8. 2009 9:17

caracho (neregistrovaný)
nestahuj vic porna nez dokazes spotrebovat!
120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: V restauraci bez cigaret? Sněmovna kývla

V restauraci bez cigaret? Sněmovna kývla

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček