Hlavní navigace

Co zajímá děti na Internetu? Video a sex

Jan Handl

Není to jistě překvapivé zjištění, že se děti chtějí něco dozvědět o sexu na Internetu. Koneckonců kde jinde, že? Rodiče se stydí, nebo nemají čas. Výsledky toho, co děti vyhledávají na Internetu, jsou přesto docela překvapivé.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Agentura Reuters upozornila na výsledky výzkumu zabývajícího se monitoringem toho, jak děti používají Internet. Děti se prý hlavně dívají na YouTube, používají sociální sítě pro kontakt s kamarády a vyhledávají výrazy „sex“ a „porn“. Ve stovce nejvyhledávanějších výrazů se u dětí umístila kromě výše uvedených třeba slova „boobs“ a „naked girls“.

Převládají ovšem slova slušná, jde třeba o jména osobností, názvy produktů nebo internetový služeb. Na vrcholku žebříčku je slovo „YouTube“. Paradoxní výrazy jsou tedy vyhledávány nejenom u nás, ale i ve světě. Přitom skoro každé dítě ví, že stačí zadat přímou adresu a na YouTube se dostanou rovnou a rychleji (ano, i u nás se často vyhledává výraz „seznam.cz“, a mnohdy i na Seznamu samotném).

Na druhém místě se vyskytuje ještě paradoxněji výraz „Google“, to už pochopí málokdo, i když se jedná o průzkum dětských uživatelů. Dospělí nejsou hádám jiní. Třetí je „Facebook“ (už si pomalu začínám myslet, že u toho děti nepřemýšlejí“, na dalším místě je „sex“. To už je jiná, význam tohoto vyhledávání chápu velice dobře. Kdo chudákům dětem poradí? Knihy nečtou, rodiče nemají čas nebo se stydí a kamarádům se děti nesvěří, jelikož by je okolí považovalo za blbce. Kdysi jsem četl studii, jejíž autor tvrdil, že ve dnešní době se děti novinky o sexu dozvídají zejména na Internetu. Asi to tak bude.

Pak je „MySpace“ následováno slovem „porn“, desítku doplňují „Yahoo“, „Michael Jackson“ a „Fred“ (což je prý u dětí velmi populární figurka, která se proslavila právě na YouTube). Děti jsou prostě in, zajímá je přibližně to samé, co dospělé. Sex nevyjímaje. Dětský idol „Miley Cyrus“ je až na patnáctém místě, „games“ na místě sedmnáctém.

Děti jsou hlavičky, vyhledávají hojně i výraz „Norton Safety Minder“ (produkt realizátora výzkumu). Asi chtějí vědět, jak je jejich rodiče monitorují při prohlížení Internetu. Do toho spojení by dětátka měla zakomponovat ještě slovo „hack“, pak by se možná dozvěděla, co dělat, aby si v klidu mohla prohlížet hambaté obrázky a aby se o tom rodiče nedozvěděli.

Realizátoři výzkumu pochopitelně upozorňují, že by si rodiče měli dávat větší pozor na to, co jejich dítka u počítače provádějí. Ano, to by jistě měli. Jakmile zjistí, že se jejich hošík pokoušel vyhledávat závadné výrazy, musí naklusat tatínek a pomocí názorných obrázků v časopise pro dospělé seznámit svou ratolest s ženskou anatomií.

Našli jste v článku chybu?

16. 8. 2009 1:46

Levjonek (neregistrovaný)
Hah! Řekl bych že líbimseti je horší než kdejaký porno server :D Ty témata co se tam probírají na diskusi stojí občas za to.

15. 8. 2009 11:35

"... Paradoxní výrazy jsou tedy vyhledávány nejenom u nás, ale i ve světě. Přitom skoro každé dítě ví, že stačí zadat přímou adresu a na YouTube se dostanou rovnou a rychleji ..."

Tohle neni zas tak prekvapive... Sam dost casto pisu do adresy firefoxu jen slovo "facebook", firefox pak posle dotaz na google a ten vrati "www.facebook.com" a firefox uzivatele presmeruje na tuto adresu... U takhle "jasnych" dotazu probehne rovnou presmerovani na prvni vyslede…

DigiZone.cz: Skylink: zpožděný kanál Prima +1

Skylink: zpožděný kanál Prima +1

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Vitalia.cz: Jak si užít Vánoce bez lepku

Jak si užít Vánoce bez lepku

Vitalia.cz: Co pomáhá dítěti při zácpě?

Co pomáhá dítěti při zácpě?

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?