Hlavní navigace

Co zbyde, když "vypnou proud"?

Ján Simkanič

Pražští radní zanechali v Karlově mostě vzkaz budoucím generacím. Do nerezové schránky bylo uloženo několik předmětů, mezi jiným i film o Praze na DVD. Budou ho však naši potomci schopni přečíst?

Lidové noviny v pondělí referovaly o drobné události, která při souhře okolností může nabýt historických rozměrů. Náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister uložil do devátého pilíře Karlova mostu vzkaz budoucím generacím v podobě nerezové schránky s různými předměty uvnitř. Sám náměstek celý obřad komentoval slovy: „Pánbůh ví, kdy to kdo najde a za kolik staletí to bude sloužit k poznání dneška.“

Předměty, které byly vybrány jako nosiče poselství, však nutně vzbuzují otázky, zda za několik desítek či stovek let opravdu budou schopny o naší době prapotomkům něco vypovědět. Měděná pamětní destička, mince, popřípadě výtisk novin si s velkou pravděpodobností zachovají svou vypovídací hodnotu, na druhou stranu takové DVD může být úplně nepoužitelné. Ani dnes ho asi nepřehrají všechny DVD přehrávače, navíc jeho životnost se odhaduje na několik málo desítek let a životnost celé technologie se zkracuje tím rychleji, čím intenzivněji se pracuje na technologiích nových, lepších, výkonnějších.

Zdá se být pozoruhodné, že naše vyspělá civilizace stále více osud dat svěřuje nosičům záznamu, které nejsou použitelné samy o sobě, ale pouze v kombinaci s příslušným čtecím zařízením a patřičným generátorem výkonu, zjednodušeně řečeno, elektřinou. Stále větší množství informací přesouváme do zoufale nestabilní podoby elektronické virtuality, jejíž selhání je tak banální jako stisknutí vypínače. Uvědomíme-li si do důsledku dnešní závislost existence nějaké informace na přítomnosti elektrického proudu, musíme celkem pochopitelně dospět k závěru, že se jedná o existenci více než pomíjivou.

Jakým způsobem můžeme garantovat kontinuitu lidského poznání, pokud je její přetrvání podmíněno takto nejistými faktory? Do jaké míry je tato závislost rizikovým faktorem pro udržení současné úrovně lidského života? Osobní data, finanční záznamy, obchodní a mezistátní smlouvy, výsledky vědeckých výzkumů, moderní umělecká díla (literatura, grafika, film, hudba) – to vše jsou artefakty civilizace, které mohou při krizovém vývoji prostě zmizet, protože k nim bez elektřiny nebo příslušné technologie nebudeme mít přístup.

Alternativy, že za nějakou tu stovku let naši potomci a) nebudou vědět, co je to DVD, b) nebudou si ho umět přečíst, c) nebudou moci si ho přečíst, nejsou vůbec nepravděpodobné, což může být poněkud znepokojivé zjištění ve chvíli, kdy se z podobných záznamových zařízení začíná stávat primární uchovatel informací všeho druhu. Co všechno to pro nás znamená, je v současné chvíli jen těžce odhadnutelné.

Jen si představte, že nějaký náš pražský prapotomek objeví v devátém pilíři Karlova mostu v roce 2254 schránku a v ní kromě jiného i malou kruhovou destičku s lesklým povrchem a otvorem uprostřed. Nebude si třeba říkat, že šlo o celkem zajímavé umělecké ztvárnění létajícího talíře mimozemšťanů? Proč by ho vůbec mělo napadnout, že by v tom předmětu měl hledat nějaké jedničky a nuly? Vás by to snad napadlo třeba u Věstonické Venuše?

Našli jste v článku chybu?

21. 12. 2006 16:02

Cech (neregistrovaný)
Na Morave se nemluvi cesky? To jsou mi ale veci.... :D

14. 7. 2005 8:08

fido (neregistrovaný)
A jsme zase u toho. I na tu analogovou videokazetu potřebuji elektřinu a jakýsi přístroj, na kterém ji přehraju. Na přečtení obyčejného filmu mi v nouzi stačí i pouhé slunce, jehož životnost se odhaduje na dalších tuším 5 miliard let. Životnost "celuloidu" jsem bohužel nezkoumal, ale i tady si troufám tvrdit, že DVD i magnetický pásek hravě přežije.
DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu