Hlavní navigace

Co znamená konec GEMMA.IXu?

Marek Antoš 14. 12. 1999

Jak jsme včera informovali, plánovaný alternativní peeringový uzel GEMMA.IX nebude zřízen a jeho provozovatelé tuto aktivitu ukončili. Důvodem byl nedostatečný zájem ze strany poskytovatelů připojení. Jde nepochybně o významnou událost, pokusím se proto k této události připojit krátký komentář.

O GEMMA.IXu se na Lupě psalo od jeho oficiálního oznámení několikrát. Pravidelní čtenáři si možná vzpomenou, že můj osobní názor na GEMMA.IX za tuto dobu prošel určitým vývojem. Zpočátku jsem byl k možnému úspěchu této aktivity spíše skeptický a navíc z mého pohledu nepřinášela nic nového. Když se však Gemmě podařilo získat deset minimálně požadovaných podpisů pod dokument, nazvaný Memorandum of Understanding, jehož signatáři z řad poskytovatelů připojení se víceméně zavázali GEMMA.IX podporovat a při splnění určitých podmínek užívat jeho služeb, nabyl jsem dojmu, že GEMMA.IX nakonec asi skutečně vznikne a bude se o „klienty“ přetahovat s NIXem, kde část poskytovatelů zůstane. Tento model však zřejmě ani Gemmě nevyhovoval, a proto se snažila přesvědčit členy NIXu, aby byly jeho peeringové aktivity přeneseny právě do GEMMA.IXu. To však bylo zamítnuto a Gemma na to po několika týdnech reagovala ukončením této aktivity: GEMMA.IX, který měl být původně na světě do konce tohoto roku, tak zůstane pouhou vzpomínkou.

NIX po dobu své existence zažil několik různých etap, měl už několik předsedů (Gruntorát, Lorman, Bělousov) a ne vždy fungoval optimálním způsobem – z větší části i díky tomu, že je pouhým spolkem poskytovatelů a nemá žádné profesionální vedení, které by se mu věnovalo na plný úvazek a s příslušnou motivací. Boris Bělousov, který byl duchovním otcem GEMMA.IXu, se již v dobách svého šéfování pvt.netu netajil názorem, že by peering v Čechách měl jít cestou komercializace a „odspolkování“. Paradoxně však hlavně zásluhou jeho usilovné činnosti začal NIX poté, co se stal předsedou, fungovat lépe a bylo například zrealizováno druhé peeringové centrum NIXu u Dattelu, což odstranilo do té doby poněkud arogantní nadvládu Českých radiokomunikací. Projekt GEMMA.IXu pak přišel právě do tohoto období, kdy bylo vlastně zbytečné něco měnit. To je alespoň můj názor, poskytovatele připojení samozřejmě mohly k odmítnutí předání peeringu do GEMMA.IXu vést i další důvody, které jsou u každého poskytovatele jiné.

GEMMA.IX měla být z hlediska mateřské společnosti přísně nezisková aktivita: vybrat od poskytovatelů by se smělo jen tolik, kolik by se skutečně na výdajích utratilo. Hlavním přínosem měla být propagace vlastní značky; Gemma je sice zřejmě hlavním partnerem BAANu u nás, ale mnoho lidí ji neznalo. Jak to kdysi lapidárně vyjádřil právě Bělousov, její snahou bylo, aby si ji „lidé přestali plést s nějakým výrobcem stanů“. Z tohoto hlediska byl jistě pro společnost projekt GEMMA.IXu alespoň částečně úspěšný, přestože se ho nepodařilo dovést do konce.

Zamítnutí GEMMA.IXu jednoznačně prospěje asi jedině Dattelu, který před časem s velkým úsilím vyhrál v interním výběrovém řízení NIXu na umístění druhého peeringového uzlu a vzápětí to začalo vypadat, že mu to beztak nebude nic platné, protože se peering přesune úplně jinam. V současné době má podle našich informací Dattel.NIX zhruba kolem pěti klientů a dá se předpokládat, že tento počet bude nyní dále růst. Ostatně o Dattel.NIXu jsme před nedávnem slíbili zvláštní článek a ještě do konce roku bychom tento slib rádi splnili.

KL_HLASOVANI

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní