Hlavní navigace

Co zůstane, až zmizí papírové knihy

Jan Handl 19. 3. 2011

Ano, jde o velmi nepravděpodobný scénář, ale proč nezauvažovat nad tím, jak se srovnáme s e-knihami z pohledu vlastnictví věci. Knihy jsou krásné vazbou, vůní, kvalitou papíru, e-knihy pouze obsahem a layoutem.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Ano, toto je jeden ze základních a pochopitelných argumentů odpůrců elektronických knih. Vždyť nešustí, nevoní, nemají krásně provedenou vazbu a vůbec vlastně fyzicky jako předmět neexistují. Chápu, i já mám rád ty staré dobré knihy, které voní a dá se jimi listovat pomocí dvou prstů, prostým otáčením papírových stránek. Chápu i to, že si mnozí elektronickou knihu nekoupí, protože ji nepovažují za něco, co má hodnotu a co by bylo hodné nákupu. Rozumím a tak trochu se připojuji. Ano, za elektronickou knihou je skoro tolik práce a peněz jako za tou papírovou, al bohužel ji nelze prohlásit za unikát, který bude mít za sto let desetinásobnou cenu. Elektronické knihy prostě neprodáte se ziskem sběrateli. Proto ty pochybnosti o hodnotě elektronických knih – není to umělecký artefakt, který se stane středem zájmu sběratelů po několika desítkách let od vydání.

MIF16

To, že elektronická kniha vlastně fyzicky neexistuje, vyvolává otázku, jak se budou tyto knihy uchovávat. Jako soubor, někde na disku. Když se někdo za tisíc let (třeba už v té době soubory tak jak je známe nebudou existovat) podívá na elektronickou knihu (na něčem, co bude následovat ve vývoji čtečky), asi těžko bude mít ten zvláštní pocit, jako když my teď začneme listovat sto let starou knihou. Je to prostě záležitost pocitu, který bude pravděpodobně u všech staromilců ještě dlouho převládat. Mám docela obsáhlou knihovnu, v ní mnoho informací, skvělých a krásných knih, také peněz. Pokud se podívám do čtečky, mám ta pouze informace. Pro někoho to může být prostě málo, jiný se spokojí s tím, že ony krásné knihy bude mít v knihovně a nějaké ty informace také ve čtečce. Dokážete si ale představit, že bude v blízké budoucnosti někdo, kdo bude mít jenom elektronické knihy a žádnou papírovou. A tím někým myslím vášnivého čtenáře, jsou přece mezi námi i tací, kteří nemají knihy žádné, a nikdy mít nebudou.

Papírové knihy asi nezmizí, a pokud ano, byla by to hrozná škoda. Knihy jsou věci (což se o elektronických knihách říci nedá), které nás provázejí celým životem, od pohádek po knihy lékařské. Pokud si ale budeme myslet, že se bez knih neobejdeme a že nezaniknou nikdy, můžeme se šeredně zmýlit. Kolik věcí provázelo naše životy a teď po nich ani neštěkne pes. Prostě byly nahrazeny něčím jiným, ve většin případů lepším, praktičtějším, lépe ovladatelným. Napadá mě jedno hodně nešikovné přirovnání – kdo dnes pere na valše? Skoro nikdo, máme přece automatické pračky. Přitom před pár desítkami let si nikdo bez valchy nedokázal domácnost ani představit. Valchy jsou teď v muzeu nebo někde zahrabané na půdě. Stává se z nich sběratelský artefakt, který je vystavován a obdivován. Není těžké si představit, že jednou dopadnou stejně i knihy. Budou mít velkou cenu, stanou se ozdobami galerií, odborníci se budou podivovat nad jejich krásou a provedením. Dosáhnou nesmírné hodnoty, ty nejhezčí a nejvzácnější budou postaveny na úroveň obrazů známých mistrů. Většina lidí už nebude vědět, jak se s nimi zachází, jak se v nich čte. Ostatně – kdo z nás by byl dnes schopen pořádně vyprat na valše, že?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje