Hlavní navigace

Computer Press chystá portál

Marek Antoš 3. 5. 2001

Nepříliš velký ohlas způsobila minulý týden zpráva o tom, že se společnost Computer Press chystá v nejbližší době spustit svůj vlastní internetový portál. To, co se za celou věcí skrývá, je přitom velmi zajímavé: půjde zřejmě o druhou reinkarnaci serveru U Zdroje, přičemž naposledy se o to pokoušel Mobil server.

Aktivity Computer Pressu v oblasti Internetu jsou rozsáhlé a sahají poměrně dlouho do minulosti: Computer Press sice nepatří mezi „otce zakladatele“, ale Internet objevil poměrně záhy, mnohem dříve než většina dnešních poskytovatelů obsahu. Vzhledem k jeho zázemí v oblasti tištěných počítačových médií bylo celkem pochopitelné, že se i na Internetu od počátku věnoval především vydávání zpravodajských serverů (Živě, posléze také Mobilmania či Pauza) – a také elektronickému obchodu (Vltava). Tento druh serverů má sice zajímavý příjmový potenciál, ale na rozdíl od freemailů či vyhledávačů z principu neoslovuje masy uživatelů – takovým službám se Computer Press doposud spíše vyhýbal.

Jak se ale zdá, právě tohle by se nyní mělo změnit. Výsledkem bude další portál v českém Internetu, který by chtěl Computer Press – podle vyjádření Jiřího Hlavenky pro Euro – spustit v řádu týdnů. Není na to přitom sám: na pomoc si vzal společnost Remet, což je provozovatel skupiny serverů pod značkou Xprojekt (mj. chat, bazar atd.). Právě tento krok je přitom velmi kontroverzní, protože se jedná o firmu s velmi pochybnou pověstí, která svou činnost na Internetu založila na okopírování cizích vzorů (zejména původního Xchatu) a částečném parazitování na cizí značce (tím je myšleno ono X na začátku: Xpoint, Xrande apod.). Computer Press nyní v této společnosti koupil majetkový podíl, jeho výše však nebyla zveřejněna.

Přesný obsah portálu zatím není jasný, leccos však naznačuje již zmiňovaný Jiří Hlavenka v Euru. Význam portálů se podle něj zbytečně zveličuje, pro Computer Press to bude jen střecha nad již postaveným domem. To tedy znamená, že půjde především o integraci stávajících služeb Computer Pressu pod jednu značku. Z klasických „portálových služeb“ mu dnes chybí v podstatě jen free-mail a je otázkou, zda jej právě teď jeho programátoři staví na zelené louce, nebo zda se tento nedostatek pokusí vyřešit spoluprací s nějakou stávající službou (např. E-mail.cz).

MIF16

Předběžně je také znám název nového portálu: U zdroje. Slovo nový by si přitom v tomto případě zasloužilo minimálně uvozovky, ve skutečnosti jde totiž o nejstarší katalogový server v českém Internetu (ano, ještě krátce před Seznamem), který ovšem za posledních pět let doopravdy fungoval dohromady tak 10 měsíců. Naposledy šlo přitom o aktivitu Mobil serveru, který napřed s plnou parádou oznámil jeho obnovení, aby jej posléze po pár měsících nechal opět potichu usnout.

Otázkou zůstává, zda má další portál šanci se uplatnit – už teď všichni tvrdí, že je přeportálováno. Osobně je mi však přístup Computer Pressu sympatický: nesnaží se vyrukovat s bombastickými cíli ani netvrdí, že budou do roka jednička (snad až na trochu velikášská slova o tom, že za pár týdnů půjde o nejlepší portál v ČR). Pokud svůj portál skutečně berou jen jako střechu nad ostatními aktivitami, neměla by je realita zaskočit.

Anketa

Computer Press sice své cíle halasně nevyhlašuje, ale schválně: kolikátý podle vás bude jeho portál do roka a do dne v žebříčku návštěvnosti?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?