Hlavní navigace

Computer Press koupil systém Mr.Lin(x)

Marek Antoš 31. 1. 2001

Překvapivým závěrem je nakonec korunována nedávná roztržka mezi společnostmi Computer Press a Clark Net Project, které spolu již zhruba rok provozují výměnný reklamní systém Mr.Lin(x). Clark Net Project sice v prosinci vypověděl příslušnou smlouvu, včera ho však Computer Press koupil sakumprásk.

Těžko říci, čím to je, ale Mr.Lin(x) patří k těm stálicím českého Internetu, kolem nichž je stále rozruch. Zatímco konkurenční Billboard už léta a stabilně nabízí své služby a největší změnou byl vstup strategického partnera do společnosti, který však ani nebyl příliš halasně vytrouben do médií, historie Mr.Lin(x)e je značně klikatá. V kostce řečeno, na úplném začátku nabízel výměnu proužků o rozměrech – tuším – 400×50 (ano, to není standard), přičemž centrální server byl umístěn za pevnou linkou v kanceláři – výsledkem byla značná nedostupnost a posléze úplné zastavení činnosti. Uplynulo několik měsíců a Mr.Lin(x) se objevil znovu: tentokrát už se standardními rozměry a po boku Mobil serveru, který jej výrazně podporoval. Po delší době však následoval další zvrat: Mobil server byl vyšoupnut a na jeho místo nastoupil Computer Press. Další střih pak přišel na sklonku loňského roku, kdy Clark Net Project oznámil ukončení spolupráce s Computer Pressem a mocně se spekulovalo, co se vlastně stalo (viz tehdejší článek na Lupě)

Své pověsti mistra zvratů však tato společnost dostála i tentokrát – v pondělí, tedy o měsíc a půl později, totiž došlo k prodeji 100% podílu v Clark NetProjectu společnosti Computer Press. Výpověď smlouvy přitom stále platí a výpovědní lhůta měla uplynout až 31.3.2001, což se nyní s vysokou pravděpodobností nestane. :-) V této souvislosti také došlo k okamžitým změnám v orgánech společnosti, které sice v obchodním rejstříku zatím nejsou zaneseny (změna údajů vždy trvá nejméně několik týdnů až měsíců), oznámil je však přímo Computer Press ve své tiskové zprávě. Odvolán byl dosavadní prokurista a také jednatel, kterým se nově stal jeden ze zakladatelů Computer Pressu, Rudolf Volný. Ředitelem celé společnosti byl současně jmenován Pavel Illichman, který se již dříve staral o obchodní část Mr.Lin(x)e, tj. zejména o přísun komerční reklamy.

Podle tiskové zprávy vloni Mr.Lin(x) dosáhl obratu 9,8 milionu korun. Toto číslo sice vypadá úctyhodně, není však zřejmé, nakolik se v něm zrcadlí výsledky serverů, které Computer Pressu přímo patří. Je přitom velmi pravděpodobné, že jsou do tohoto čísla zahrnuty veškeré reklamní příjmy CP ze serverů Živě, MobilMania apod., protože i přímé kampaně jsou na nich administrovány prostřednictvím reklamního systému Mr.Lin(x): reklamní investice do samotného výměného systému by v takovém případě byly pouhým zlomkem celkové částky.

Zajímavé jsou další záměry Computer Pressu v této oblasti. Tisková zpráva cituje Jiřího Hlavenku, podle kterého se chystá kompletní přesun systému do nové společnosti, která bude fungovat jako „čisté mediální zastoupení, s maximálním oddělením od aktivit Computer Pressu“. Smyslem této operace má být omezení konfliktu zájmů, na který dnes řada lidí poukazuje: na jedné straně CP nabízí reklamu na svých vlastních serverech, na straně druhé chce zastupovat jiné. Obávám se však, že formální oddělení do dvou společností se stejným vlastníkem těžko něco vyřeší.

MIF16

Jaké bylo pozadí celého prodeje, co bylo obsahem smluv, které mezi sebou obě společnosti měly, a jaká jednání proběhla za poslední měsíc se bohužel těžko někdy dozvíme – okamžitý odchod původních majitelů Clarku však leccos napovídá o tom, v jakém duchu se jednání nesla. Ať už se však stalo cokoliv, pro systém samotný je to nepochybně dobře – je otázkou, nakolik by byl Clark schopen jej sám provozovat poté, co by Computer Pressu vypršela smlouva. Dalším problémem jsou smlouvy se servery v rámci Mr.Lin(x) Cash, které jsou údajně uzavírány přímo s Computer Pressem – pokud by náhle přišel o možnost využívat Mr.Lin(x), byl by nucen obrat získat nějaký vlastní systém a to i za cenu jeho vybudovaní na zelené louce. To ovšem není zrovna jednoduché.

Alespoň jedno je však jisté: několikaleté období zvratů u Mr.Lin(x)e končí, začíná klid na práci.

Anketa

Jaký systém výměnné reklamy používáte?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám