Hlavní navigace

Contactel koupí CESNET?!

Marek Antoš

O tom, že je CESNET na prodej, si šeptají vrabci na střeše už nějakou dobu. V minulých dnech vyšla najevo neoficiální zpráva, že ve výběrovém řízení na nového partnera CESNETu zvítězil - možná trochu překvapivě - Contactel. Tato informace byla včera oficiálně potvrzena: co to pro oba partnery znamená?

Když se kdysi začaly připojovat vysoké školy k Internetu, byl v tom trochu zmatek. Nositelem projektu bylo po dlouhou dobu Výpočetní centrum ČVUT a ostatní vysoké školy vlastně přispívaly na jeho činnost. Tento model se postupně ukázal být poněkud nešikovný, zvláště když VC ČVUT posléze poskytovalo služby i komerčním subjektům jako běžný poskytovatel připojení. Byl proto vytvořen zvláštní subjekt, CESNET, z.s.p.o. (neboli zájmové sdružení právnických osob), jehož členy se staly všechny české vysoké školy spolu s Akademií věd. CESNET převzal všechny aktivity, jinými slovy i nadále poskytuje připojení jak subjektům akademickým (síť TEN-155 CZ), tak komerčním (síť CESNET). Obě aktivity jsou sice účetně odděleny, ale zejména pokud jde o pracovníky se dosti prolínají, což je nakonec logické.

Celý proces hledání partnera byl v případě CESNETu poměrně dlouhý, rozhodně delší, než u jiných poskytovatelů, kteří už změnili vlastníka. V určité fázi jsem se dokonce určitým velmi nepřímým způsobem na této věci malou částečkou podílel, takže mám určitou představu, jak dlouho všechno trvalo. Důvodem je zvláštní status CESNETu, který má coby sdružení vysokých škol v podstatě veřejnoprávní charakter a není možné ho jen tak prodat komerčnímu subjektu. Abych byl přesný: podle právních předpisů z.s.p.o. nelze jako takové prodat vůbec, protože jde o sdružení jeho členů, ale samozřejmě je možné najít jiné řešení, například smlouvu o prodeji podniku, tj. prodat „jedním vrzem“ jen příslušné aktivity, zaměstnance, smlouvy, technické vybavení a zákazníky.

Podle včera zveřejněné zprávy Contactelu právě jeho nabídka zvítězila v druhém kole výběrového řízení. V užším výběru byly vedle Contactelu také společnosti Český Telecom, GTS INEC a Telenor Internet, nicméně zájemců bylo původně více. Výsledek tendru je pro mne osobně překvapením a jasně ukazuje, že se Contactel chce stát silnou telekomunikační společností. CESNET může být jedním z drahých kamenů v jeho vznikající mozaice, proto byl za něj zřejmě ochoten nabídnout hodně.

Zklamáním musí být neúspěch pro GTS i Telenor. Obě tyto společnosti se netajily tím, že hodlají provést velkou akvizici, CESNET byl však v podstatě posledním titánem, který mohly v první vlně akvizic koupit (podle mého názoru přijde za nějaký čas ještě druhá vlna, velcí se stanou ještě většími). Zvláště strategii Telenoru to nutně muselo ublížit: doposud u nás šel cestou nákupů malých a levných poskytovatelů, získání CESNETu ho konečně mohlo katapultovat mezi největší hráče; nyní už zbývá vlastně jen PVT, ale tam jsou všechny možnosti poněkud zahaleny v mlze. Nejasná je i další strategie GTS.

Co znamená akvizice pro Contactel je jasné, otázkou však zůstává, co bude znamenat pro CESNET samotný a zejména pro vysoké školy, které doposud přispívaly do jeho rozpočtu poměrně vysokými částkami. Především totiž nikdo jasně neřekl, co přesně bylo obsahem řízení, zda šlo o úplnou akvizici či jen o určitou formu partnerství, zda je ve hře také akademická síť a podobně. Na tyto otázky budeme muset teprve najít odpověď, naopak pokud jde o cenu, pravděpodobně se jako obvykle nedozvíme oficiálně nic.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

14. 1. 2000 18:16

Stepan Binko (neregistrovaný)
jaka to proboha byla reverze?:-)

14. 1. 2000 15:30

MK (neregistrovaný)
Davide kliiid. Tomu clovekovi, ktery tady silene prudil, se silene nelibilo, ze mu nechteji dat reverzni DNS, jake chtel.

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..