Hlavní navigace

CPT se mění - je to dobře nebo špatně?

Pavel Daniel 7. 12. 2000

Už je to tady! Prvního prosince tohoto roku zvedla Economia Online, dceřinná společnost vydavatelství Economia CPT, cenu za tisíc "shlédnutí" reklamního proužku o sto procent. Po prvních nesmělých tanečcích kolem cen reklamních prostorů z počátku letošního roku se tak jako první "oficiálně" rozhodla pro frontální útok.

Otázka, která napadne ihned nejednoho plánovače mediálního mixu, je: „Bylo to včas, dostatečné a není to přehnané?“ Hned z kraje je třeba připomenout, že na většině českých serverů vládne vyprodanost, rezervace jsou k ničemu, objednávky se neplní a klienti jsou znechucení. Jednoduchá ekonomická logika tedy velí – zvednout, A TO CO NEJDŘÍVE, cenu takzvaného CPT (cost per thousand (rozuměj cenu za tisíc kliknutí) a udělat přítrž odmítání nových nabídek (ale na druhou stranu zatraktivnit svou příjmovou část účtu zvaného běžný).

Odpověď na to, zda je toto zdražení krok správným směrem, by dnes nebyla zcela korektní. Vzato čistě „kuloárně“ se však zdá, že ano. Více než rok se weby více či méně snaží udělat něco s politikou cenové kalkulace reklamního prostoru. Důvodem, proč se k tomu zatím nikdo (alespoň veřejně) neodhodlal je prostě obava. Obava z toho, že se …ke mně nikdo další nepřidá a já bych mohl přijít o své „dobré“ klienty, kteří by přešli k levnější konkurenci. Ale neplatí to univerzálně. Existují weby (a www.ihned.cz mezi ně patří), kde díky přirozeně zaměřené cílové skupině a přirozeně danému počtu soutěžících stran není prostě kam utéct. Jinými slovy, zadavatelé reklamy přivítají možnost jakési „vnitřní“ bannerové konkurence na reklamním prostoru webu, i když za vyšší cenu.

Proč? Protože klienta (zadavatele) nezajímá, že mám „obsazeno“ (ach ty paradoxy – vždyť Internet je přece neomezený), jeho pozornosti neujde pouze to, „za kolik“ a „kolikrát se na tom webu objeví“. Obdobná je situace i u takzvané rezervace – když se klientovi zdá cena rozumná, rezervuje si reklamní prostor. Následně buď nemůže objednat (už je prostě reklamní prostor zaplněn), nebo prostor objedná a není mu dodán (včas nebo vůbec – protože se nestíhá protočit reklama). Na druhou stranu nemusí být cena pronájmu uzavírána na čas budoucí, ale platí se v okamžiku uzávěrky obchodu. Jinými slovy – prosinec v tomto ohledu není nejvhodnějším obdobím pro kontrakty, neboť zadavatelé paradoxně utrácejí své peníze spíše v „klasických“ médiích a těží z pronájmů za ceny uzavřené dříve.

MIF16

„Důvodem změny našeho ceníku není motiv zdražení, ale vyrovnání nabídky s poptávkou a možnost zpřístupnění reklamního prostoru dalším zákazníkům,“ říká ředitel EOL Michal Klíma. A jak se zdá z reakcí českých webů k oficiálnímu prohlášení, prvnímu okamžitě začaly přizvukovat i další. „Ano, chystáme se změnit naší cenovou politiku směrem nahoru, ale vše se bude odvíjet od toho, zda si klient bude přát cílenou reklamu (například na určitých stránkách), nebo se spokojí se zbytkovými impresemi kdekoli na našem webu,“ tvrdí například Ivan Horniak, manažer inzerce internetového deníku www.idnes.cz.

I když cenová hladina reklamního prostoru na Internetu je v evropském kontextu a u nás v souvislosti s kupní silou koruny poměrně vysoká, dá se s růstem počtu uživatelů Internetu a růstem finančních prostředků investovaných do internetové reklamy možné počítat s ještě větším nárůstem cen. A to by v konečném důsledku mělo vylepšit zavřené (nebo přivřené?) dveře, za kterými se otevírá možnost „být“ s reklamnou na vybraném webu.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze