Hlavní navigace

ČRa: stížností na LTE rušící TV vysílání přibylo. Rušení nepřibývá, tvrdí ČTÚ

Autor: Isifa
David Slížek

Navzdory spouštění dalších vysílačů nepřibývá zjištěných případů rušení, říká Český telekomunikační úřad. Zveřejnil teď nový formulář pro hlášení problémů.

Počet stížností na rušení vysílačů kvůli LTE roste, varují ve své tiskové zprávě České Radiokomunikace (ČRa). Zjištěných případů rušení nepřibývá, tvrdí naopak Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jak to tedy je?

V červnu dostal ČTÚ celkem 417 stížností na špatný příjem digitálního televizního vysílání. Jak vyplývá z jeho vlastních dat, dříve přitom úřad dostával jen kolem dvou stovek hlášení měsíčně:

V červnu podle monitorovací zprávy ČTÚ ukončil šetření 293 nahlášených případů a LTE základnové stanice (BTS) v pásmu 800 MHz byly jako zdroj rušení DVBT zjištěny ve 105 případech (to je asi 25 % hlášení). 

Ačkoli tedy v červnu počet stížností vzrostl, podíl těch, kde bylo za viníka uznáno LTE, je podle regulátora nižší než dříve. V dlouhodobém průměru je totiž podle ČTÚ za důvodné uznáno zhruba každé druhé oznámení. 

„Polovina závad připadá na vrub nedostatečné úrovně signálu nebo nedostatkům na straně přijímacích zařízení. Pravděpodobnost rušení vzrůstá v oblastech příjmu televizních kanálů 59 a 60, v oblastech s nižší úrovní signálu DVBT při použití aktivní pokojové nebo jakékoliv jiné náhražkové antény,“ doplňuje mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

A bude jich víc

Proč tedy lidé začali v červnu rušení častěji hlásit? Pravděpodobným důvodem je to, že se o něm na konci května začalo víc psát. ČRa vydaly 27. května tiskovou zprávu, ve které na možnost rušení upozornilo, a informace, že „Rychlý LTE internet ruší televizní vysílání. Lidé mají nárok na opravu zdarma“ se dostala do mainstreamových médií.

UX17

V blízké budoucnosti můžeme čekat, že hlášení bude dále přibývat – posílení BTS s LTE na filmovém festivalu v Karlových Varech začátkem července přineslo více rušení, ČRa vydaly další tiskovou zprávu a ČTÚ teď přidává na web další, jednodušší, možnost, jak rušení nahlásit – interaktivní PDF formulář.

Mimochodem, pokud se na těch 105 červnových rušících BTS podíváme z pohledu celkového počtu BTS s LTE v Česku, není to zas tak špatný výsledek. Ke konci června jich v pásmu 800 MHz bylo v provozu celkem 5210 (1438 ve zkušebním, 3772 v trvalém).

Našli jste v článku chybu?
27. 7. 2015 18:33
krakonoš (neregistrovaný)

Nápad opravdu super, stejně, jako kvalita většiny pořadů v TV. Bohužel, případů, kdy mezi přijímací anténou a vysílačem leží množina BTS je ve větších městech víc, než dost. Takže nejlepším a nejjednodušším řešením by bylo zvětšení odstupu mezi GSM a TV kanály. Jenže to je příliš jednoduché; musí se vymyslet něco složitějšího a tak, aby na tom mohli profit výrobci různých doplňkových fičurek, nebo donutit diváky, aby platili satelitním nenažrancům.

26. 7. 2015 16:51

Intenzita pole klesá s druhou mocninou vzdálenosti... Jelikož má TV vysílač mnohem větší výkon než LTE buňka, tak v praxi už při vzdálenosti buňky přes 100 metrů problémů ubývá, nad 500m se to dá prakticky vyloučit. Popisovaný jev je zásadní v případě, že je LTE opravdu "vedle" (vzdálenost v desítkách či maximálně "malých stovkách" metrů), což se samozřejmě stát může. Význam vzdálenosti od vysílače je podstatně menší, samozřejmě hraje velkou roli, máme-li signál "až za roh" anebo jsme na hranici…