Hlavní navigace

Credo Ventures se podařil první velký exit: Cognitive Security

Marek Janouš

VC firma Credo Ventures vznikla v roce 2009 a v roce 2010 otevřela svůj první (a dosud jediný) investiční fond. Půl roku poté uskutečnila první investici — do firmy Cognitive Security.

Credo Ventures se patrně povedl první velký exit. Cisco totiž oznámilo záměr převzít českou společnost Cognitive Security, ve které má Credo Ventures nyní podíl 30,4 %. Převzetí zatím není právně uzavřené. Očekává se, že k tomu dojde do dubna 2013. 

Dojednané podmínky převzetí nejsou zveřejněny, a mimo oficiální oznámení od Cisca se ostatní zúčastnění téměř nijak nevyjadřují, kromě toho, že „všichni mají radost“. Jen Jan Barta na svůj blog napsal i to, že „nabídka byla holt neodolatelná“.

Jeden z tří členů „řídící rady“ Cognitive Security, Richard Seewald (Alpha Associates), Lupě poskytl jen stručné vyjádření, že „Cognitive Security je dalším příkladem globálního potenciálu technologických společností ze střední a východní Evropy.“

Martin Rehák, spoluzakladatel a dosavadní ředitel Cognitive Security, sdělil jen to, že nic sdělit nemůže, a odkázal nás na PR Cisca, s odůvodněním, že Cisco je veřejně obchodovaná společnost, a všechna veřejná vyjádření proto musí být schválena. Odmítl jakékoli další otázky, neprozradil ani tolik, zda ve firmě zůstane.

Společnost, ve které nyní pracuje 28 lidí, totiž přejde pod Cisco, ale její vývoj bude nejspíše nadále sídlit v Praze, protože tu spolupracuje s výzkumem na ČVUT. Obchodní zastoupení má firma v Silicon Valley, kde sídlí i naprostá většina jejích firemních zákazníků.

Do Silicon Valley se zakladatelé Cognitive Security dostali už v dubnu 2010 v rámci pilotního běhu CzechAcceleratoru. Pobyli tam šest měsíců, otevřeli zastoupení, a už tenkrát se jim tam podařilo rozjednat spolupráci právě s Ciscem.

Martin Rehák si ve firmě dodnes udržel pěkných 35 %, a druhý spoluzakladatel, Michal Pěchouček, má 17,5 %.

Vedle Credo Ventures drží menší podíly několik dalších investorů — převážně těch, kteří vstoupili do Cognitive Security současně s Credo Ventures v dubnu 2011. Jsou to uzavřený fond RSJ Private Equity se sedmi procenty, pak patří 5,6 % někomu, kdo se skrývá za společností Tri‑Cable Beach Holdings Limited vedenou na Britských Panenských ostrovech, 3,5 % drží kyperský Absurd Capital Limited Jana Barty a jedno procento má osobně Karel Obluk.

Akciová společnost CertiCon, původní majitel 40 % Cognitive Security, už v dubnu 2011 postoupila celkem 20 % Credo Ventures a ostatním výše zmíněným, a z Cognitive Security definitivně odešla v srpnu 2012, když i svůj zbývající podíl odprodala Credo Ventures.

V září 2012 Martin Rehák na dotaz Lupy prozradil, že Cognitive Security získalo od Credo Ventures a dalších investorů celkově jeden milión eur.

Ještě do listopadu mělo Credo Ventures v Cognitive Security 35,5% podíl. Tehdy však odprodalo několik procent ostatním menším podílníkům, a při té příležitosti také ono jedno procento Karlu Oblukovi, který je rovněž členem řídící rady Cognitive Security. Dá se odhadnout, že v té době už se jednalo se společností Cisco o převzetí.

První úspěch Credo Ventures

Vladislav Jež, partner v Credo Ventures

Vladislav Jež, partner v Credo Ventures

Credo Ventures je patrně nejznámější česká VC firma (zapsaná však v zahraničí). Je viditelná tím, že spolupracuje se StartupYardem a sídlí v prostorách TechSquare. Její veřejnou tváří je především Ondřej Bartoš. Cognitive Security měl však v Credo Ventures na starosti Vladislav Jež.

Credo Ventures byla založena v roce 2009 a do října 2010 se jí podařilo otevřít fond s prvními jedenácti milióny eur. Nakonec zatím posbírala asi 18 milionů eur. Postupně investovala do šesti společností, dosud však neuskutečnila žádný velký prodej, až nyní s Cognitive Security. Když nedávno prodávala Beepl společnosti Brand Embassy — za nezveřejněnou částku — spekulovalo se o tom, že to bylo „za odvoz“. Beepl jako samostatná služba totiž neuspěl a firmě Brand Embassy se jen hodila jeho technologie.

Našli jste v článku chybu?

1. 2. 2013 18:42

Jiri Kopsa (neregistrovaný)

Gratulace tymu Cognitive Security a samozrejme Credo Ventures!!!

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují