Hlavní navigace

Crowdsourcing v mapách: opravte naše chyby, vyzývají uživatele Google i Seznam

Martin Vyleťal 23. 7. 2013

Chyby v nejpoužívanějších mapových aplikacích mohou pomoci odhalovat sami uživatelé. Google svůj nástroj pro ČR spustil minulý týden, Seznam jej chystá na srpen. Co nabízejí?

Minulý týden Google v Česku (ale také v Maďarsku, Švédsku a Bosně a Hercegovině) oficiálně spustil službu Map Maker. Jedná se o možnost doplnit mapy o lokální znalosti uživatelů. Máte tak například možnost opravit umístění bankomatů, vytvořit budovu, která na mapě chybí. Ale také třeba zakreslit či dokreslit silnici či doplnit různé detaily k jednotlivým místům. Můžete dokonce i upravovat navrhované trasy tak, aby reflektovaly například zákazy odbočení či jednosměrky. A to vše přímo v Google mapách.

Google Map Maker má zajímavou historii. Stojí za ním dva indičtí zaměstnanci Googlu Lalitesh Katragadda a Manik Gupta, kteří si všimli, že mapy Googlu v Indii často neodpovídají realitě a chybí v nich celá řada informací, včetně cest, ulic a dalších objektů. Nebylo příliš velkým překvapením, že s podobnými problémy se Google mapy potýkaly i v dalších státech, hlavně v těch, kde existovaly aktuální mapové podklady jen v omezené míře nebo byly využívány mapy ještě z koloniálních dob, které pochopitelně dostatečně neodrážely aktuální podobu měst.

Služba byla oficiálně spuštěna v roce 2008. Mezi podporovanými zeměmi byly tehdy exotické karibské ostrovní státy, ale také Vietnam, Kypr, Island či Pákistán. Postupem času, s tím, jak se osvědčil komunitní způsob úprav map, začal Google spouštět službu i v dalších zemích. Koncem května 2011 ji otevřel i uživatelům v domovských Spojených státech. Tehdy o sobě dala vědět, když jejím prostřednictvím uživatelé na základě vágních informací americké vlády a místních úřadů označili na mapě místo dopadení Usámy bin Ládina.

Rozhraní Google Map Maker
Autor: Google

Rozhraní Google Map Maker

Google Map Maker funguje na principu komunitního nástroje. Jednotliví uživatelé mají možnost do map vkládat změny a zároveň vidí, jaké změny udělali ostatní uživatelé v oblasti, kterou si zvolí jako „Moje známá oblast“. Tedy oblast, kterou důvěrně znají a mohou tak posoudit, zdali úpravy učiněné ostatními uživateli opravdu odpovídají realitě.

V Google Map Makeru vidíte i chyby, které nahlásili ostatní uživatelé.

V Google Map Makeru vidíte i chyby, které nahlásili ostatní uživatelé.

Změny se do Map Google nepromítnou hned. Samotnému uveřejnění na mapě předchází proces ověřování a schvalování, aby se na Mapách Google neobjevily nepravdivé a zavádějící informace nebo duplicity, uvádí Google v tiskové zprávě ke spuštění Google Map Makeru v Česku.

Ulice Josefa Sudka v Kolíně. Vlevo můžete zkusit změnit její název pomocí Google Map Makeru.

Ulice Josefa Sudka v Kolíně. Vlevo můžete zkusit změnit její název pomocí Google Map Makeru.

Ověřování a schvalování ale leží na bedrech samotných uživatelů, případně moderátorů. Podle některých kritiků to vede k tomu, že mezi uložením změny do systému a jejím schválením může uběhnout dlouhá doba a uživatel nemá jistotu, zdali bude jeho změna akceptovaná. Stejně tak tento způsob ověřování nemusí být vždy stoprocentní.

Google Map Maker bývá srovnáván s open source projektem OpenStreetMap. Ten umožňuje jednoduchou editaci dat, uchovává kompletní historii provedených změn a výsledky práce jsou dostupné veřejnosti. Na rozdíl od Google Map Makeru jsou data poskytována pod Open Database Licence (ODbL), která umožňuje uživatelům volně sdílet, upravovat a používat data OpenStreetMap. V případě Google Map Maker dává uživatel Googlu bezplatnou, trvalou a neodvolatelnou licenci k využívání obsahu, který v rámci této služby vytvořil. Souhlasí také s tím, že tento obsah může být upravován a mohou z něj být vytvářena odvozená díla.

Kromě Google Map Makeru umožňuje Google nahlásit chyby prostřednictvím formuláře „Nahlásit problém“. Uživatel má na výběr z několika kategorií chyb, které lze do formuláře popsat a odeslat do Googlu.

Místo problému lze označit na mapě kurzorem. Systém umožňuje, aby byl uživatel o vyřízení požadavku vyrozuměn prostřednictvím e-mailu. Google před odesláním formuláře upozorňuje, že formulář může být přiřazen k vašemu profilu na Google nebo zobrazen v souvislosti s ním. Nicméně požadavky lze posílat i anonymně.

Nezahálí ani Seznam

Na uživatelských aktualizacích a úpravách map pracuje i Seznam. Původně měly být k dispozici v červnu, nyní to vypadá, že do ostrého provozu půjdou v průběhu srpna. Doposud bylo na Mapy.cz možné hlásit pouze chyby týkající se vektorových detailů.

Uživatelé ale už brzy budou mít pomocí snadno ovladatelného kreslítka možnost označit v mapě libovolnou chybu a následně k ní připojit svůj komentář.

Uživatelská aktualizace.
Autor: Seznam.cz

Uživatelská aktualizace.

Podobně jako u Googlu bude možné získat po zadání e-mailové adresy zpětnou vazbu. Seznam ale na rozdíl od Googlu nevyžaduje přihlášení a e-mail o vyřešení problému tak může být zaslán na jakoukoli zvolenou e-mailovou adresu. Nicméně nahlašovat problémy půjde i anonymně. Zadat e-mailovou adresu je dobré nejen kvůli zpětné vazbě, ale i pro případ, že by bylo potřeba problém upřesnit.

Poté, co je formulář s nahlášenou chybou odeslán, spadne do administračního systému kartografické redakce Seznamu, která v současné době čítá zhruba 15 lidí. Seznam ji získal před necelými dvěma lety převzetím digitální divize společnosti PLANstudio. Mimochodem firma Mapy.cz, s.r.o., která převzala veškeré závazky digitální divize PLANstudia, bude k 1. říjnu sloučena se Seznamem.

Každý člen kartografické redakce se věnuje určité části České republiky. Pokud nahlášená chyba spadá do jeho gesce, zkontroluje její oprávněnost. Kromě popisu chyby má k dispozici i screenshot mapy, a to buď s vyznačením pomocí kreslítka, pokud jej uživatel použil, nebo jen klasický screenshot mapy, na které se uživatel v okamžiku zadání chyby nacházel.

Způsobů ověření podnětu je několik, od porovnání s ortofoto mapou Katastrálního úřadu až po výjezd do terénu.

Není problém informace ověřit, ale dozvědět se je, říká Pavel Žemlík, ředitel společnosti Mapy.cz. I když Česko není až tak veliké, podle Žemlíka denně dochází k desítkám změn, které by se měly na mapách projevit.

V případě budov a pozemků využívá Seznam k porovnání aktuálního stavu ortofoto mapu Katastrálního úřadu. Dalším cenným zdrojem informací pro ověřování budou i záběry, které Seznam v současné době pořizuje v souvislosti s připravovanou službou Panorama, která má být obdobou Google Street View. Té chce Seznam konkurovat kvalitou a rozsahem pokrytí.

Některé podněty, jako například změny turistického značení, jsou ověřovány pracovníky v terénu.

MIF16

Podle Petra Hofmana produktového manažera serveru Mapy.cz by se změny měly projevit v řádu maximálně několika dní. V případě nekomplikovaných případů je reálné, že by se to mohlo stihnout do dvou pracovních dnů od nahlášení. Záležet samozřejmě bude i na tom, jak hodně budou uživatelské recenze využívány.

Prozatím bude možnost nahlásit chybu na Mapy.cz k dispozici pouze v desktopové verzi. Nicméně Petr Hofman připustil, že Seznam plánuje tuto funkci přidat i do některé z budoucích verzí mobilní aplikace.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?