Hlavní navigace

ČT k televizním poplatkům za PC: je to bouře ve sklenici vody

Jiří Macich ml.

Téma placení televizního poplatku za počítač s přístupem na Internet zřejmě opět na nějaký čas míří k ledu. Česká televize nebude ministerstvu kultury navrhovat změnu v legislativě tak, aby za televizní přijímač byl počítán i počítač připojený k Internetu. Je to bouře ve sklenici vody. Podle našich odhadů by u fyzických osob šlo o stovky, možná dokonce desítky lidí. Pouze jsme se vyjádřili k dotazu ministerstva. Nebudeme to nijak prosazovat, řekl Aktuálně.cz mluvčí Ladislav Šticha z České…

Téma placení televizního poplatku za počítač s přístupem na Internet zřejmě opět na nějaký čas míří k ledu. Česká televize nebude ministerstvu kultury navrhovat změnu v legislativě tak, aby za televizní přijímač byl počítán i počítač připojený k Internetu. Je to bouře ve sklenici vody. Podle našich odhadů by u fyzických osob šlo o stovky, možná dokonce desítky lidí. Pouze jsme se vyjádřili k dotazu ministerstva. Nebudeme to nijak prosazovat, řekl Aktuálně.cz mluvčí Ladislav Šticha z České televize.

UX17_snitker

Jenže nemalá vlna kritiky z řad veřejnosti se nespustila kvůli domácnostem, nýbrž kvůli firmám. Firmy musí platit poplatek za každý televizní přijímač. Neplatí jej jenom jednou jako domácnosti. Pokud by byl televizním přijímačem podle legislativy i online počítač a platil by se za něj stejný poplatek jako za běžný televizor, pro řadu firem by to znamenalo nemalé neodbouratelné náklady.

Doposud je za televizní přijímač brán pouze počítač nebo mobil s TV tunerem a podle reakcí ministerstva kultury to tak zřejmě zůstane i v nejbližších letech. Česká televize se razantně ohradila proti kritice z posledních dnů. Slova jejího tiskového mluvčího, která tlumočila agentura ČTK, prý byla špatně pochopena a interpretována. Nicméně z jejích reakcí je patrné, že myšlenka vybírání za každý počítač připojený k Internetu jí cizí není. Nyní je velká část programu na Internetu k dispozici ve vysoké kvalitě, kterou dřív Internet nenabízel, uvedl Ladislav Šticha pro Aktuálně.cz.

Našli jste v článku chybu?
20. 11. 2008 22:04
mewe (neregistrovaný)
Reprízy skutečně nestojí nic, protože práva na určitý počet repríz jsou zahrnuta v celkové ceně. Obvyklá porce bývá premiéra + opakování do 24 hodin + repríza + opakování do 24 hodin, tedy čtyři odvysílání za jednu cenu. Bývá to omezeno časem, obvykle na dva roky. Česká televize na tom nebude finančně zase tak zle, když si může dovolit tato práva k reprízám nárazově likvidovat vysíláním v pozdních nočních hodinách. Dokonce na to mají na Kafčích horách termín, říkají tomu "řezat práva"…
20. 11. 2008 11:27
LaMMer (neregistrovaný)
A o tom se zminuje mluvci ve svem prohlaseni? Sorry, ale uplne zbytecna poznamka.