Hlavní navigace

Český telekomunikační úřad podrobil Českou poštu tvrdé kritice

Jiří Macich ml.

V pravidelné měsíční monitorovací zprávě Český telekomunikační úřad (ČTÚ) upozornil na svůj report o plnění povinností České pošty v roce 2008. Ten je zajímavý i pro zákazníky e-shopů, kteří si nechávají zboží doručovat právě Českou poštou a proto tedy nejdůležitějším zjištěním ČTÚ věnujeme tuto zprávičku. ČTÚ totiž konstatuje, že rozsah zjištěných nedostatků se oproti roku 2007 výrazně zvýšil.

V pravidelné měsíční monitorovací zprávě Český telekomunikační úřad (ČTÚ) upozornil na svůj report o plnění povinností České pošty v roce 2008. Ten je zajímavý i pro zákazníky e-shopů, kteří si nechávají zboží doručovat právě Českou poštou a proto tedy nejdůležitějším zjištěním ČTÚ věnujeme tuto zprávičku. ČTÚ totiž konstatuje, že rozsah zjištěných nedostatků se oproti roku 2007 výrazně zvýšil.

ČTÚ kritizuje dlouhé fronty. Čekání na pobočce pošty by prý přitom nemělo přesáhnout deset minut. „Český telekomunikační úřad z podnětu zákazníků zjistil nedostatky u 11 pošt. U 4 pošt provedl rozsáhlejší průzkum, při kterém zjistil, že se tento nedostatek vyskytuje opakovaně (ve více dnech), přičemž neúměrně dlouhé čekací doby trvají i po delší časové období. Čekací doby ve všech těchto případech přesáhly 10 minut, mnohdy dokonce velmi podstatně (v některých případech i přes půl hodiny). Někteří zákazníci poté, co uviděli tak dlouhou frontu, rezignovali a z pošty neobslouženi odešli.“

Podle ČTÚ také Česká pošta nevychází zákazníkům a jejich potřebám vstříc otevírací dobou poboček. Praxe u České pošty však těmto potřebám neodpovídá – preferována je otevírací doba ráno a brzy dopoledne. K tomu je třeba dodat, že odeslání poštovní zásilky už ráno nijak neurychlí její dodání – i tak bude z dané pošty odeslána k místu dodání až odpoledne, kdy teprve jsou přijaté poštovní zásilky od jednotlivých pošt sváženy, uvádí Český telekomunikační úřad a dodává: „Nepřijatelná situace byla zjištěna v regionu Východní Čechy, kde jsou téměř dvě třetiny pošt v úterý odpoledne uzavřeny. Jde o stav, který se v žádném jiném regionu v rámci celé České republiky nevyskytuje. K nápravě nepřistoupila Česká pošta dokonce ani poté, co s ní bylo zahájeno řízení o uložení pokuty.“

Evergreenem jsou pak prohřešky při doručování zásilek. Závažným nedostatkem je ukládání poštovních zásilek bez toho, že by Česká pošta nejprve vykonala pokus o dodání v adresátově bytě či sídle. Že takový pokus vykonán být musí, to přitom vyplývá nejen z české právní úpravy, ale dokonce i přímo ze Směrnice ES. Jde tedy o standard, který musí být zajištěn ve všech zemích EU. Přesto je však u České pošty běžné, že zákazník, který byl v době dodávání doma, nebo který dokonce poštovní zásilku doma očekával, nalezne ve své domovní schránce výzvu, aby si poštovní zásilku vyzvedl u pošty.

Našli jste v článku chybu?

19. 11. 2009 16:47

Je to tak. Z deseti zásilek od ČP nám normálním způsobem doručí tak tři. Zbytek uloží na poštu a druhý den přinese lísteček do schránky doručovatelka. A to se jedná o firemní adresu, kde je někdo každý den od 7 do večera.

Naučil jsem se tam volat a být sprostý, balík pak přinese občas ještě týž den doručovatelka a nemusím stát ve frontě.

Pravidlem číslo jedna je ale nepoužívat ČP - soukromé přepravy stojí zhruba stejně a nikdy jsem s nimi podobné problémy neměl.21. 11. 2009 10:59

Jiří Pagáč (neregistrovaný)
Asi mám štěstí, ale s ČP mám velmi dobré zkušenosti. Vždy zazvoní, ještě se mi nestal opak. Při doručení obálek, které se nevejdou do schránky také zazvoní, pokud nejsem doma, tak se to pokusí vložit do schránky šetrně. Na místní pobočce jsou také velmi slušní. Už jsem přišel i s číslem balíku v sobotu (tj. rozvoz by následoval až v pondělí) a paní neváhala prohledat sklad a balík mi najít. Já jsem tedy se službami ČP spokojený.

Pokud už nejsem doma a čeká mě lístek, tak na pobočce si sice chví…

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy