Hlavní navigace

ČTÚ se brání nařčení O2. K žádnému vypínání dat prý nevyzýval

 Autor: ČTÚ
Jan Beránek 30. 6. 2016

Pošťuchování mezi operátorem z pražské Brumlovky a úřadem z Vysočan pokračuje. Tentokrát jde o data.

Začalo to už na začátku roku, kdy na regulátora O2 vytáhlo, podle něj, nedostatečnou rychlost, s jakou řeší spotřebitelské spory. Dalším ožehavým tématem sporu mezi operátorem a regulátorem je obnovování dat, kde operátoři zkoušeli hranice, kam až mohou zajít při automatickém obnovování datových balíčků.

Posledním krokem O2 bylo zrušení zpomaleného internetu po vyčerpání datového limitu. Prostě není kredit – není internet. Novinka vyvolala vlnu reakcí, a to včetně spotřebitelského sdružení dTest, které  je podle serveru iDnes připraveno podat na operátora i žalobu

Právě dTestu operátor vysvětloval, že „změna přímo vychází z povinnosti uložené Českým telekomunikačním úřadem.“ Tomu se ale chce úřad vedený Jaromírem Novákem bránit. 

Operátor nařízením úřadu argumentoval už při oznámení novinky. Tehdy to bylo především proto, že „požaduje úpravu velkoobchodní nabídky pro virtuální operátory.“ I tento argument regulátor před týdnem odmítl s tím, že si je ale vědom, že nezpoplatněná data hrají při výpočtu velkoobchodní ceny pro virtuály svou roli.

ČTÚ v žádné výzvě nikdy nepožadoval úplné zablokování datových služeb po vyčerpání základního balíčku dat, ani jiným způsobem takovou povinnost nikdy neuložil. V současné době vede ČTÚ se společností O2 správní řízení ve věci automatické aktivace dokupování dat, rozhodnutí ale není pravomocné, protože proti němu společnost O2 podala rozklad.

Podle tiskového prohlášení regulátora také operátor může upravovat svou politiku účtování dat podle svého gusta. „V takovém případě však musí splnit všechny zákonem dané podmínky. Operátor musí patřičným způsobem a včas informovat své zákazníky o chystané změně a o jejich právu ve smluvním vztahu bez jakýchkoliv sankcí dál nepokračovat, pokud s touto změnou smluvních podmínek nebudou souhlasit,“ dodává mluvčí úřadu Martin Drtina.

O2 byla nucena vyhovět výzvě ČTÚ na úpravu velkoobchodní nabídky LTE. To nebylo možné bez zrušení nabídky bezplatného čerpání dat omezenou rychlost. ČTÚ nemůže na jedné straně vyzývat k nápravě a hrozit za nesplnění milionovou sankcí a odnětím frekvencí a na druhé straně tvrdit, že nic takového po O2 nepožadoval,“ tvrdí mluvčí O2 Lucie Pecháčková. 

Operátor argumentoval kromě regulace i zákaznickou zkušeností. „Při zpomalené rychlosti po vyčerpání základního objemu dat naopak připojení nefunguje spolehlivě, stránky se nenačítají správně. Zákazníci jsou pak nespokojení a obrací se na nás s tím, že se jedná o chybu sítě. Proto jsme se rozhodli zpomalená nezpoplatněná data již nenabízet,“ komentuje mluvčí společnosti Lucie Pecháčková

Donutit co nejvíc zákazníků k tomu, aby si nastavili automatické obnovování objemu dat, je teď zřejmě parádní disciplína O2. Během června totiž operátor přišel s nabídkou hudebního streamu Spotify, které se nebude započítávat do FUP. Zapomněl ale zákazníkům připomenout, že využitím nabídky souhlasí s automatickým obnovováním dat

Našli jste v článku chybu?

30. 6. 2016 13:08

P2010 (neregistrovaný)

https://www.o2.sk/internet

Služba Datahit vám prenesie nespotrebované dáta do nasledujúceho mesiaca a ak ich aj vyčerpáte skôr, tak vám ich automaticky obnoví. Aj takto obnovené a nespotrebované dáta si navyše prenesiete do nasledujúceho mesiaca.

Keď miniete predplatené dáta, prenosová rýchlosť sa vám pri internetových balíčkoch aj pri službe Internet na deň zníži na 48 kbit/s. Internet teda budete môcť bez ďalšieho spoplatnenia používať aj ďalej, ale spojenie sa spomalí.

30. 6. 2016 12:42

Koloušek (neregistrovaný)

A skončí to jako vždycky po česku - ČTU dá pokutu 5 miliónů, pak se budou 7 let soudit a vysmáté O2 pak zaplatí s klidem to promile z obratu navíc, které získalo tímhle "nastavením".

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?