Hlavní navigace

ČTÚ slibuje: do tří let pokryje 4G mobilní broadband většinu území a 90 procent obyvatel ČR

Redakce

Aukce na volné kmitočty pro mobilní služby nové generace, ochrana spotřebitele a analýzy relevantních trhů v oblasti elektronických komunikací. To jsou hlavní úkoly Českého telekomunikačního úřadu pro letošní rok. V minulých dnech je schválila jeho Rada. Čtěte také: Proč máme v Česku předražené telefonování? Regulátor nereguluje…

Aukce na volné kmitočty pro mobilní služby nové generace, ochrana spotřebitele a analýzy relevantních trhů v oblasti elektronických komunikací. To jsou hlavní úkoly Českého telekomunikačního úřadu pro letošní rok. V minulých dnech je schválila jeho Rada.

Členové se shodli na tom, že největší pozornost a očekávání budou upřeny na aukci volných kmitočtů. Podle uvažovaných rozvojových kritérií by do tří let měl mobilní broadband na základě technologie 4G pokrýt většinu území ČR a být dostupný pro více jak 90 % obyvatel ČR. Jednorázové mimořádné příjmy z aukce, které připadnou státnímu rozpočtu, se odhadují na jednotky miliard Kč. Budoucí, už pravidelné příjmy státního rozpočtu za využívání rádiových kmitočtů se pak mají pohybovat v řádu desítek až stovek miliónů Kč ročně.

Podle Rady ČTÚ nadále zůstává jedním z nejdůležitějších úkolů ochrana spotřebitele. V této souvislosti ČTÚ také zahájí proces akreditací internetových provozovatelů cenových kalkulaček, podle nichž by se veřejnost měla lépe orientovat v tarifech telekomunikačních služeb.

Trvale sledovanými úkoly jsou monitoring a analýzy trhů a s nimi související hodnocení vývoje cen služeb elektronických komunikací. ČTÚ zveřejní na svých internetových stránkách cenový barometr vývoje cen klíčových služeb na trhu.

Tip Content Machovec

Úřad také připraví závěrečné vyhodnocení přechodu na zemské digitální televizní vysílání. 

Zdroj: Tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?
19. 1. 2012 13:31
P2010 (neregistrovaný)

Vzdyt "Internet 4G" (http://www.t-mobile.cz/web/cz/residential/internet/vice-o-datovych-sluzbach/internet4g) uz tu prece davno mame ! Akorat je jen pro ty, co maji stary notebook jeste s PCMCIA slotem :-)))

Nedelam si iluze, bez dalsi revoluce nebude v tehle zemi normalne fungovat nic.

19. 1. 2012 12:47
mim (neregistrovaný)

Zase jen krásné řeči. Skončí to tak, že frekvence zase dostane vyvolená a náležitě mazající trojka, strčí je do šuplíku a Češi si budou dalších deset let užívat 3G na Václaváku a v blízkém okolí s cenou 100Kč/kB.