Hlavní navigace

ČTÚ spustil mapu využití rádiových frekvencí

David Slížek

Jaké služby mohou být provozovány v konkrétních kmitočtových pásmech a jaké podmínky musí provozovatel splňovat?

Nevyznáte se v tom, na jakých kmitočtech mohou v Česku vysílat ovladače modelů, fungovat vysílačky, navigace nebo wifi? Český telekomunikační úřad (ČTÚ) spustil webovou aplikaci, kde jsou všechny informace o využívání rádiového spektra na jednom místě.

Přehled najdete na adrese spektrum.ctu.cz. Pokud se proklikáte až na detail konkrétního kmitočtu, najdete i odkazy na úplná znění vyhlášek či oprávnění, kterými se podmínky provozu v daném kmitočtovém úseku řídí.

Tip Content Machovec

Mapa samotná ale slouží jen k rychlému informativnímu přehledu, který není právně závazný, upozorňuje ČTÚ v disclaimeru, který se zobrazí při prvním použití aplikace:

Poskytované informace a údaje jsou zjednodušenou prezentací řady dokumentů týkajících se správy rádiového spektra vydaných příslušnými orgány, a nemusí proto poskytnout přesné, aktuální a úplné informace. 

Závazné úplné podmínky k využívání rádiového spektra v České republice stanoví aktuální znění Plánu využití rádiového spektra vydávaného ČTÚ v Telekomunikačním věstníku a Plánu přidělení kmitočtových pásem zveřejněného ve Sbírce zákonů, na které aplikace odkazuje. 

Provoz aplikace je zpřístupněn ve zkušebním provozu. ČTÚ přivítá připomínky uživatelů, které umožní její optimalizaci a budoucí rozvoj.

Mapa využití rádiového spektra je založena na datech, které ČTÚ zveřejňuje jako otevřená data – k dispozici dává už celkem 27 datových sad. Úřad nedávno zprovoznil také mapu pokrytí LTE sítěmi nebo mapu pokrytí signálem zemského digitálního TV a rozhlasového vysílání.

Našli jste v článku chybu?
15. 1. 2015 14:21
jehovista (neregistrovaný)

Tak na pohled celkem ok. Akorat teda to horizontalni scrollovani v tabulce je na pi**.

13. 1. 2015 23:12
elopin (neregistrovaný)

me to prijde jako normalni jednoducha aplikace v soucasnem kabatu, pokud myslite gui, neohromi ani neurazi, take by me zajimalo, co se vam nezda, svuj ucel zda se splni