Hlavní navigace

ČTÚ uvolnil pásmo pro HIPERACCESS

Mirek Zeman 14. 11. 2002

Český telekomunikační úřad v říjnu zpřístupnil kmitočtové pásmo 40,5 - 43,5 GHz pro komerční provoz multimediálních rádiových systémů. Toto rozhodnutí otevírá nové možnosti přístupu domácností k telekomunikačním službám a jednou z těchto možností je i HIPERACCESS, o němž jsme několikrát psali.

Česká republika je jednou z prvních zemí, která provoz MWS (Multimedia Wireless System) umožňuje. Prostřednictvím MWS bude možno šířit televizní a rozhlasové vysílání, protože kmitočtové pásmo je určeno mimo jiné i pro tzv. rozhlasovou službu. Kromě toho lze MWS využít k realizaci velmi kvalitních bezdrátových telekomunikačních sítí z kategorie pevné služby a nabízet tak vysokorychlostní připojení k Internetu, datové přenosy či alternativní telefonní služby. Poskytování služeb prostřednictvím MWS v tomto kmitočtovém pásmu může být zajímavé například pro poskytovatele vysokorychlostního připojení k Internetu apod.

MWS jsou vhodné zejména pro oblasti, kde nejsou dostupné služby dodávané prostřednictvím kabelových systémů – např. v nových residenčních čtvrtích, malých městech či dokonce ve vesnicích. P poskytování služeb prostřednictvím MWS samozřejmě rozhoduje ekonomická návratnost vložených investic, které jsou však v porovnání s pokládáním nových kabelových systémů menší. Z pohledu provozovatelů kabelových televizí to znamená, že by MWS mohlo být například použito k zpřístupnění televizního vysílání domácnostem, které nejsou napojeny na jejich kabelové systémy. Dalo by se tak navázat na vysílání kabelové televize v systémech MMDS, které bylo ukončeno na začátku roku 2002 za velké nevole mnoha zákazníků.

Jednou z možností, jak by mohlo být tohoto pásma využito je HIPERACCESS. HIPERACCESS je jako bezdrátový systém určen pro širokopásmový přístup domácností nebo malých a středních podniků. Jeho kapacita je vskutku širokopásmová: rychlosti mohou dosahovat až 100 Mbit/s. Kromě toho je HIPERACCESS také využitelný v rámci mobilních sítí Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) nebo General Packet Radio Service (GPRS). Schválení specifikace v oblasti širokopásmového bezdrátového přístupu (Broadband Wireless Access, BWA) je velmi důležité, neboť tato oblast se po většinou řešila firemními a neslučitelnými technologiemi.

MIF16

Proto lze očekávat ještě výraznější zájem o tyto technologie jako alternativy ke kabelovým datovým přípojkám nebo xDSL. Zejména pokud nabízené rychlosti HIPERACCESS budou podstatně vyšší než u těchto „stávajících“ nejrozšířenějších přístupových technologií. Kvalita stávající normy a připravovaných testů by měla být pro výrobce zárukou budoucnosti, a proto přitažlivá i pro jejich nezbytné investice. O širokopásmovém pevném bezdrátovém přístupu, který ETSI nazvala HIPERACCESS, jsme se poprvé krátce zmínili v článku Alternativní bezdrátové lokální sítě s tím, že se na normách stále pracuje. Specifikace pro tuto síť (Fixed Wireless Access, FWA) však je nyní na světě.

Při pátrání na Internetu po uplatnění MWS v zahraničí jsem narazil pouze na dokumenty obecného charakteru v angličtině a francouzštině. Fungování MWS v praxi jsem zaznamenal pouze v Rusku, kde bylo dle hodnotící zprávy o vývoji ruského telekomunikačního trhu z března letošního roku uvolněno pět licencí omezených na území Moskvy a St. Petěrburku. Jak však zpráva poznamenává, sítě založené na MWS potřebují pro přežití vysokou příjmovou hladinu, kterou se v ekonomicky slabém Rusku nedaří zabezpečit. Někteří operátoři používají MWS v kombinaci s jiným technologiemi – například MWS a HIPERLAN/2 či jako páteřní technologii pro mobilní sítě třetí generace.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon