Hlavní navigace

Cyanogen se pokouší získat vliv cestou partnerství, bohužel s řadou otazníků

 Autor: Cyanogen
Daniel Dočekal 22. 4. 2015

Cyanogen by možná rád zkusil dostat Android ze zásadního vlivu Googlu, otázkou je, zda tomu ale navazovaná partnerství opravdu pomohou.

Cyanogen je firma zaštiťující populární „náhradu“ Androidu známou jako CyanogenMod a také tvůrce její komerční varianty Cyanogen OS, kterou můžete najít předinstalovanou v mobilech některých výrobců. Firma se postupně z prostého tvůrce čistšího Androidu nahrazujícího mnohdy nepříjemně pomalé a nafouknuté distribuce vyvinula v něco hodně jiného. Navíc má zjevně podstatně větší ambice, které ale nejsou zcela bez otazníků.

Největším „nedostatkem“ originální distribuce Androidu od Googlu má být to, že uživateli „vnucuje“ aplikace od Googlu. Což je také jedna z věcí, kterou Cyanogen OS zkouší řešit. Nahrazuje je alternativami, které ale ne vždy jsou náhradou vítanou. 

Jeden příklad za všechny: nahrazení e-mailového klienta tím od společnosti Boxer. Podle New Cyanogen Partnerships Bring Privacy Concerns by vás podmínky ochrany soukromí této aplikace měly dostatečně varovat před jejím používáním – hlavně z důvodu shromažďování informací o uživatelích a předávání těchto informací třetím stranám.

Se stejnými pochybami komunita přijímá čerstvé zahrnutí předinstalovaných aplikací od Microsoftu. Objevují se vcelku oprávněné námitky, že od předinstalace aplikací od Googlu se přechází k předinstalaci aplikací od Microsoftu. Aplikací, které nejenom uživatel nebude potřebovat (a mohl/měl by si je spíš instalovat sám), ale také aplikací, které dávají řadu možností další velké společnosti, která jich rozhodně bude chtít využít.

Dát Android Microsoftu

V souvislosti s Microsoftem se také projevilo tříštění původní značky: CyanogenMod nebude mít předinstalované aplikace od Microsoftu, zatímco Cyanogen OS je mít bude. Na podobném rozdělení (a ponechání „moderské“ podoby čisté) samozřejmě nic špatného není, stejně jako na tom, že Cyanogen ujišťuje, že v CyanogenMod by žádné „partnerské“ aplikace předinstalované být neměly.

Dvě cesty, tedy hlavně vznik rozdílné distribuce v podobě Cyanogen OS, ale jsou zajímavým příkladem toho, kam se pokouší Cyanogen dostat. Připomeňme, že Cyanogen OS je k dispozici jako operační systém na některých telefonech, zejména na OnePlus One.

Vstup Microsoftu zase ukazuje na zásadní změny jeho přístupu, včetně příslibu toho, že Microsoft udělá vše pro „přirozenou integraci“ jeho aplikací v prostředí Cyanogen OS. Dřívější velmi silné odmítání čehokoliv jiného, než vlastní platformy (Windows Phone) je aktuálně minulostí. Svědčí o tom nakonec i záplava aplikací, které Microsoft postupně uvádí pro iOS.

Pod již zmíněným oznámením v Microsoft and CM12.1 Nightlies se rozvinula poměrně zajímavá debata, která velmi dobře ukazuje, jak se na případné partnerství s (nejenom) Microsoftem dívají právě ti, kdo Cyanogen dostali tam, kde je – fanoušci a komunita. 

Spojení s Microsoftem, jakkoliv je jistě motivované peněžními výhodami, považují za „gigantickou chybu“. A velmi ostře komentují to, že Cyanogen chce sice „odebrat“ Android Googlu, ale chystá se  ho dát Microsoftu.

Našli jste v článku chybu?

22. 4. 2015 10:51

Albert (neregistrovaný)

Souhlas. V tabletu od Lenova používám z původně instalovaných pouze google play a v sem tam youtube či záznam zvuku (ale i tyto aplikace jsem schopna si sama stáhnout, když je budu potřebovat).
Ostatní ikony jsem nacpala do dvou vedlejších ploch (nelze je smazat) a cca 30 předinstalovaných věcí jsem nikdy nevyužila.

Snaha - my vám to předchystáme, abyste s tím neměli práci - je lživá. Ve skutečnosti je to takto: my vám to tam dáme, budete to používat a my budeme sledovat, co kde, kdy a s kým dě…


26. 4. 2015 20:22

Mike06A (neregistrovaný)

Nuž, ak bude možné odinštalovať predinštalované aplikácie Microsoftu, Googlu alebo hocikoho iného, tak to tak tragicky nevidím...
.
Aktuálne platí, že výrobcovia zariadení musia spĺňať podmienky Googlu a medzi ne patria napr. také, že aplikácie Googlu musia byť "neodinštalova­teľné"..



120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)